İranlı anarşist yazar ve yönetmen Khashayar Mostafavi’ye karşı fetva

1989’da Ayetullah Humeyni tarafından “Şeytan Ayetleri”nin yazarı Salman Ruştü’ye verilen meşhur fetvaları tüm dünya hatırlar.

2012’de ülkenin şeriat yasaları altında ölüm cezasına denk gelen dinden dönme suçunu işlediği gerekçesiyle İslam cumhuriyetinin vaizleri tarafından hakkında fetva verilen İranlı bir rapçi olan Shahin Najafi “Müziğin Salman Rüştü’sü” haline gelmişti.

Hatırı sayılır oranda takipçisi bulunan ve etkili birer vaiz olan Ayetullah Lotfollah Safi Golpaygani ve Ayetullah Naser Makareme Shirazi, Shahin Najafi’ye karşı fetva vermişlerdi.

Şimdi, yöneten vaizler tarafından verilen son fetvanın hedefi, İranlı anarşist yazar ve film yapımcısı olan Khashayar Mostafavi. Bu barbarca fetvaların özgürlüğe, demokrasiye ve düşünce özgürlüğüne karşı olduğunu söylemeye bile gerek yok. Bu, aynı zamanda Evrensel İnsan Hakları Sözleşmesine aykırıdır ve bu nedenle uygar dünya ve özgürlüğe inananlar tarafından kabul edilmemelidir.

“Anarchist Era” adlı websitesinin yayınladığı habere göre, etkili bir vaiz olan Makarem Shirazi, dinden döndüğü gerekçesiyle “Cehennemde” adlı hikayenin yazarı ve film yapımcısı anarşist Kheshayar Mostafavi’ye hüküm verdi.

Khashayar Mostafavi

Biyografisi

Tahran’da bir kaç oyunun yönetmenliğini yapmasına ek olarak, ‘Kiraz Bahçemiz’ ve ‘Benimle Dövüş’ adlı iki uzun metrajlı politik belgeseli ve bir kaç kısa filmi yönetti.

Mostafavi ayrıca, İran Dramasının Doğuşu, Cehenneme (kısa hikayelerden oluşan bir derleme), Bay Arrabal’ın Panik Tiyatrosunda Seks, Anarşizm ve Gaddarlık ve Yavaş Geçen Günler (Üç Senaryo) kitaplarını yazdı. İran Dramasının Doğuşu kitabının yayınlanmasının ardından, Mostafavi İslamın kutsal görevlerine hakaretle suçlandı ve İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı’nın baskısı altında İran’dan Almanya’ya göç etmek zorunda kaldı.[1] Mostafavi’nin mültecilerin sorunlarını tartışan son uzun metrajlı filmi Orada Olmak (Varlık), Almanca olarak yapıldı. Orada Olmak ilk defa Çin’de 20.si yapılan Şangay Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi.

Çalışmaları

*Yavaş Geçen Günler (Üç Senaryo), Postskript Yayınları, Almanya, 2016

*Bay Arrabal’ın Panik Tiyatrosunda Seks, Anarşizm ve Gaddarlık , Postskript Yayınları, Almanya, 2015

*Cehenneme, Gardon Yayınları, Berlin, Almanya, 2013

*İran Dramasının Doğuşu (Mirza Agha Tabrizi’nin Kaçar Devrinde İran Geleneksel dramasıyla batı tiyatrosunu birleştirme yaklaşımı), Afraz Yayınları, Tahran, İran, 2012

Kaynak: AsrAnarshism.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code