Moskova: Ekim Devrimin Yüzüncü yılında illegal anarşist eylem (Rusya)

Başkentin merkezindeki polis kuvvetlerine rağmen, soğuk bir Kasım akşamında (06.11.17) bir kaç düzine anarşist Ekim Devriminin yüzüncü yılında bir yürüyüş gerçekleştirdi. Chistye Prudy metro istasyonunun yakınında, anarşistler üzerinde ‘Diktatörlük, Yoksulluk ve Çürümeye Karşı Tek Yol – Devrim!’ yazan bir pankart açıldı ve sınıf savaşı, dayanışma, sosyal devrim ve yeni bir dünyanın inşaasına dair sloganlar atarak karanlık sokaklardan hızlıca yürüdüler.

Eylem izinli değildi – sokaklarda yürüyüş yapmak için otoritelerden izin istememiz gerektiğini düşünmüyoruz. Polisin koruması olmadan yürüyebiliriz ve özgürce nefes alabiliriz. Ayrıca, diktatörlüğün mevcut koşullarında, halk tüm katılımcılarının polis tarafından kaydedilerek kameraya alındıkları – ahmaklık ve provokasyonla- otoriteler tarafından koordine edilen eylemlere katılmaya teşvik ediliyor.

Unutmayın ki, geçmişin anarşistlerinin ve devrimcilerinin hayal ettiği gerçek sosyal devrim geride kalmadı, aksine bizi gelecekte bekliyor. Devrim, kapitalist sistemin yarattığı tüm çelişkileri ve sorunları çözmek için tek çözümdür. Yoksulluk, polis kanunsuzluğu ve otoritelerin canavarlığı gibi kapitalizmin ve devletin bireysel tezahürlerine karşı mücadele, biz sosyal hastalığın gerçek kaynağını dikkate almadıkça bir umut olamayacaktır. Aksi halde, devleti yok etmeden ve yeni bir demokratik sistem yaratarak devleti değiştirmek yoluyla sosyal çelişkileri çözmeye çalıştığımızda, yeni hırsızlar ve yeni diktatörler eskileriyle yer değiştirecektir – bunu 1917’deki iki devrim deneyiminde anlamış olduk. Ve elbette ki, bu gelecekte de dikkate alınması gerekiyor.

Kaynak: Insurrection News

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code