Anarşistlerin 1 Mayıs 2012 davasında beraat kararı


1 Mayıs 2012’de İstanbul’daki İşçi Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Mecidiyeköy’den Taksim’e yapılan yürüyüş esnasında Anarşist Blok bileşenleri tarafından banka, ATM, çokuluslu mağaza ve otobüs durakları gibi kapitalist ve devlet hedeflerine yönelik anti-kapitalist saldırılar gerçekleştirilmişti. Eylemlerin ardından medya 1 Mayıs kutlamalarına gölge düşürdükleri gerekçesiyle Anarşist Blok’u ve anarşistleri, hedef göstermiş, devleti ve kolluk kuvvetlerini harekete geçirerek faturanın anarşist, ekolojist ve hayvan özgürlükçü grup ve bireylere kesilmesine neden olmuştu. Medyanın başlattığı aforoz kampanyasının akabinde, Terörle Mücadele ekipleri çok geçmeden 1 Mayıs’ta yanyana yürüyen-yürümeyen anarşist ve anti-otoriter çevrelere yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştı. 14 Mayıs’ta başlayan operasyonlarda 1 Mayıs eylemleriyle bağlantısı olmayan PAYDA, Kolektif 26A ve bazı ekolojist, vegan, feminist, hayvan hakları savunucusu birey dahil, 60’a yakın kişi evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınmıştı. 15 kişi 3 ayı aşkın bir süre Metris Cezaevi’nde tutuklu kalmış, 17 Ağustos günü 15 kişi diğer sanıklarla birlikte tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Mahkeme 5 yıl süren davanın bugünkü karar duruşmasında tüm sanıkların beraatine karar verdi.

Ne Olmuştu?

1 Mayıs 2012’de İstanbul’daki İşçi Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Mecidiyeköy’den Taksim’e yapılan yürüyüş esnasında banka, Anarşist Blok bileşenleri tarafından ATM, çokuluslu mağaza ve otobüs durakları gibi kapitalist ve devlet hedeflerine yönelik anti-kapitalist saldırılar gerçekleştirilmişti. Eylemlerin ardından medya 1 Mayıs kutlamalarına gölge düşürdükleri gerekçesiyle anarşistleri, hedef göstermiş, devleti ve kolluk kuvvetlerini harekete geçirerek faturanın anarşist, ekolojist ve hayvan özgürlükçü kesimlere kesilmesine neden olmuştur. Medyanın başlattığı aforoz kampanyasının akabinde, Terörle Mücadele ekipleri çok geçmeden 1 Mayıs’ta omuz omuza yürüyen kesimlere yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatmıştı. Yaşananlar özetle şöyle:

14 Mayıs 2012

Sabaha karşı 05:00 sularında, Terörle Mücadele ekiplerinin İstanbul, Muğla, Şarköy, Tekirdağ, Trabzon ve İzmir’de eş zamanlı düzenledikleri operasyonlarda toplam 45 kişinin evleri basılarak gözaltına alındı. Evler basılmış, özel eşyalara, bilgisayar, flash disk, kitap, cep telefonu ve hard disklere el konulmuştu.

Gözaltına alınanların arasında anarşistler, hayvan özgürlük aktivistleri, ekolojistler, 1’i 8 aylık hamile Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nin 7 üyesi, Paylaşma ve Dayanışma Derneği’nin 1 üyesi, Toprak ve Özgürlük Kooperatifi’nden 1 aktivist de bulunuyordu.

http://operationblackscare.wordpress.com/hakkinda/

5gpVHp2wAJ– Devrimci Anarşist Faaliyet, operasyonların akabinde gözaltına alınanlarla dayanışmak ve devlet terörünü protesto etmek amacıyla Taksim Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına, İtaatsizler, Toprak ve Özgürlük Kooperatifi, Barış İçin Vicdani Ret Platformu, Demokratik Yurtsever Gençlik, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), SGD, Milyonlar Adalet İstiyor İnsiyatifi, Tüm İGD, Toplumsal Eşitlik, Gökkuşağı Kadın Derneği, İHD İstanbul Şubesi, Gençler Meydana İnsiyatifi, EHP, Öğrenci Kolektifleri, Kaldıraç, Sosyalist Parti, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) destek verdi.

http://anarsistfaaliyet.org/sokak/anarsistlere-yonelik-operasyonlara-karsi-basin-aciklamasi/

17 Mayıs 2012

4 günlük gözaltı sürecinden sonra 45 kişiden 10’u emniyetten serbest bırakılırken, 35 kişi savcılığa sevk edildi. Savcılık 20 kişiyi serbest bırakırken, 15 kişiyi mahkemeye sevk etti. Mahkeme 9 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına, 9 kişinin de Metris T Tipi Cezaevi’ne gönderilmelerine karar verdi. Tutuklamalarda gözaltına alınan 4 şahsın anarşistler üzerine ifade vermesi etkili olmuştu.

20 Mayıs 2012

Ankara Anarşi İnisiyatifi ve Anarşist Komünist Kolektif, İstanbul’daki operasyonları protesto etmek için Yüksel caddesinde ortak bir bildiriyle basın açıklaması düzenlediler.

23 Mayıs 2012

Yeryüzüne Özgürlük Derneği, gerçekleştirilen operasyonları protesto etmek ve devletin keyfi ve baskıcı uygulamalarını ifşa etmek üzere İstanbul İnsan Hakları Derneği’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın toplantısına dayanışmak için Bağımsız Hayvan Platformu, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü, Devrimci Anarşist Faaliyet, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Beyoğlu Meclisi, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP), Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Senoz Vadisi Koruma Platformu, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi, Yeşil ve Sol adlı oluşumlar da katılarak destek verdi.

http://operationblackscare.wordpress.com/2012/05/23/basin-toplantisi-1-mayis-komplosunu-kiniyoruz/

330273-225x30025 Mayıs 2012

Berlin’de bir grup, İstanbul’da gözaltı ve tutuklanma terörüne maruz kalan anarşistlerle dayanışmak içineylem yaptı. Eylemde Kara mor ve kara kızıl bayrak tutan anarşistler, Almanca ve Türkçe hazırladıkları bildirilerinde grup “Tüm tutuklananların derhal salınmasını talep ediyor ve onlarla topyekün dayanışma içinde olduğumuzu buradan ilan ediyoruz!” açıklamasında bulundu.

http://operationblackscare.wordpress.com/2012/05/25/berlinden-istanbuldaki-anarsistlerle-dayanisma-eylemi/

27 Mayıs 2012

Tutuklu 9 Anarşist Metris Cezaevi’nden mektup gönderdi. 9 anarşist verdikleri mesajda devletin sindirme politikalarına boyun eğmeyeceklerini şu şekilde ifade ediyorlar: “Bizi sadece anarşist olduğumuz ve otoritelerini tanımadığımız için tutuklayanların amacının gözdağı vererek bizi değil eylem yapmak, en ufak hakkını aramaktan korkacak insanlara çevirmek olduğunu biliyoruz. Ama onların bilmediği şey, kokuşmuş uygarlıklarının zindanlarının bizim düşüncelerimizi zapt edemeyeceği ve kendimizi her zamankinden güçlü hissettiğimizdir.”

http://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/13/anarsist-tutsaklardan-kamuoyuna-acik-mektup/

28 Mayıs 2012

Operasyonların ikinci dalgasında İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Bursa’dan toplam 7 kişi gözaltına alınarak Vatan Emniyet Müdürlüğüne getirildi. 4 gün gözaltı süresince sorgulandıktan sonra, 1 Haziran’da önce savcılığa sonra mahkemeye sevk edildiler. 2′si serbest kalırken, 5′i Metris T Tipi Cezaevine gönderildi. Tutuklu sayısı 9′dan 14′e çıktı. 6 Haziran’da bir kişinin daha gözaltına alınarak tutuklanmasıyla toplam tutuklu sayısı 15 oldu.

29 Mayıs 2012

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, 1 Mayıs kutlamaları sırasında bazı bankaların camlarını kırdıkları iddiasıyla tutuklananların serbest bırakılmasını istedi. Hak arayan herkesin Terörle Mücadele Kanunu ve Özel Yetkili Mahkemeler’den nasibini aldığını ifade eden DİSK Genel Başkanı, “Tüm demokratik ve devrimci muhalefete düşen görev, bu karanlık zihniyete ve sisteme karşı yılmadan, usanmadan mücadeleyi yükseltmektir” dedi.

http://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/13/disk-1-mayis-tutsaklarina-ozgurluk/

IMG_20120529_185604-e52c9– Fransa’nın Lyon kentinde “Türkiye hükümetinin genel baskıcı tavırları ve 1 mayıs 2012 sonrasında anarşistlere yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonları protesto etmek için bir grup anarşist türkiye’nin lyon konsolosluğu önünde türkiye cumhuriyeti’nin zindanlarındaki tüm politik tutsakların salıverilmesi talebiyle bir protesto gerçekleştirdi.

http://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/13/lyonda-turkiyedeki-1-mayis-tutsaklariyla-dayanisma-eylemi/

etha-20120602-anarsi-aciklama-04_display2 Haziran 2012

Tutuklu aileleri ve yakınlarının oluşturduğu “1 Mayıs Tutsaklarıyla Dayanışma İnisiyatifi” Taksim’den Galatasaray Meydanı’na bir yürüyüş yaparak basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme, Sosyalist Gençlik Derneği, Halkların Demokratik Kongresi Beyoğlu Meclisi, SDP, BDP, TÖPG, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Toprak ve Özgürlük Kooperatifi de katılarak destek verdi.

http://www.etha.com.tr/Haber/2012/06/02/guncel/isyan-tutsak-alinamaz/

4 Haziran 2012

İsviçre’nin Bern şehrinde Türkiyeli Devrimci gruplar, İsviçreli komünistler ve Bern Zürih şehrindeki anarşistlerin düzenlediği ortak bir dayanışma eylemi yapıldı. Eylemin, Almanya ve Hırvatistan’da tutuklanan devrimcilerle ve Türkiye’nin İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa ve Ankara şehirlerinde gözaltına alınan ve tutuklama terörüne maruz kalan Anarşistlerle dayanışmak amacıyla yapıldı.

9 Haziran 2012

Operasyonlar kapsamında tutuklu bulunan 15 kişi arasındaki 3 lise öğrencisi, muhalif kamuoyuna seslenen bir mektup gönderdi. Liseli anarşistlerin verdikleri mesaj şuydu: “Devlet bizleri tutuklayarak yalnızlaştırdığını sanarken biz dışarıda birlik ve dayanışma ile bu mücadelenin harlanarak devam edeceğinden eminiz!”

http://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/13/tutuklu-liseli-anarsistlerden-mektup/

– Anarşist tutsaklarla dayanışmak ve ihtiyaçlarını karşılamak adına Luxus grubu İstanbul Live’da bir dayanışma konseri düzenledi. Tüm gelirleri anarşist tutsaklara gönderildi.

10 Haziran 2012

Yaşanan hukuksuz, asılsız iddialarla dolu sürece ve baskılara karşı 12 anarşist tutsak dönüşümlü olarak süresiz açlık grevine girdiklerini duyurdu.

http://operationblackscare.wordpress.com/2012/07/03/aclik-grevindeki-anarsistlerden-aciklama/

solidarity-with-comrades-in-turkey-1024x76812 Haziran 2012 (Uluslararası Eylem Günü)

Atina’nın Exarchia semtininin işlek bir caddesine Türkiye’deki anarşist yoldaşlarıyla dayanışma için bir grup pankart asma eylemi gerçekleştirdi. Pankartta şöyle yazıyordu: Türkiye’deki anarşistlerle dayanışma! Kahrolsun Devlet, Ordu ve Yasalar!

http://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/13/exarchia-solidarity-banner-for-imprisoned-anarchists-in-istanbul/

62084– Uluslararası eylem günü çerçevesinde Almanya’nın Stuttgart kentinde İstanbul’daki anarşist tutsaklarla dayanışmak ve onların yanlız olmadıklarını göstermek için Türkiye Konsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirildi. Taşınan pankartta “Dayanışma bir silahtır, 1 Mayıs tutsaklarına özgürlük” yazıyordu.

http://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/13/stuttgartta-istanbuldaki-1-mayis-tutsaklariyla-dayanisma-eylemi-yapildi/

Berlindeki Türkiye Konsolosluğu önünde küresel dayanışma eylemine bir ses daha geldi. “Aktivizm terörizm değildir!” yazılı dövizler taşındı. Türkiye devleti protesto edildi.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/07/09/hamburgda-dayanisma-eylemi-12-haziran-2012/

kundgebungwien12062012_a– Küresel dayanışma eylemi kapsamında Avusturya’nın Viyana şehrinde de bir eylem gerçekleştirildi. Bir grup, Türkiye Konsolosluğu önünde tutukluların derhal serbest bırakılması için bir protesto eylemi gerçekleştirildi. Eylemcilerin taşıdıkları pankartta “Hayvanların ve insanların kurtuluşu için, kafeslere ve hapishanelere karşı” yazıyordu.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/15/viyanada-dayanisma-eylemi/

action1– Türkiye’de tutuklu bulunan 15 anarşistle uluslararası dayanışma günü kapsamında İngiltere’nin Cardiff kent merkezindeki bir katlı otopark’ın üzerinden bir pankart sallandırıldı ve yüzlerce kuşlama yapıldı. Pankartta: “Türkiye’deki Anarşist 1 Mayıs tutsaklarını bırakın” yazıyordu.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/14/cardiff-ingiltere-turkiyedeki-tutuklu-anarsistlerle-dayanisma-eylemi/

banner– İskoçya’daki Faslane Barış Kampında Türkiye’deki tutuklu anarşistlerle dayanışmak için pankart asıldı. Pankartta “Tutuklu anarşist yoldaşlarla dayanışma! Yeryüzüne Özgürlük Derneği Tutuklular derhal serbest bırakılsın!” yazıyordu.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/14/faslane-baris-kampi-iskocya-turkiyedeki-tutuklu-anarsistlerle-dayanismak-icin-pankart-asildi/

15 Haziran 2012

İsviçre’nin Bern kentinde 13.000 kişinin katıldığı ve anarşistlerin örgütlediği izinsiz gösteride İstanbul’da tutuklu bulunan anarşistler için pankart açıldı.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/15/isvicreden-istanbuldaki-anarsist-tutsaklara-destek/

br20 Haziran 2012

Türkiye’de ki tutuklu anarşistlerle dayanışma amacıyla Belçika’nın Brüksel Başkonsolosluğu önünde protesto eylemi gerçekleştirildi. Anarşist Tutsaklara özgürlük ve Yaşasın Enternasyonal Dayanışma sloganları atıldı..

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/21/brukselde-anarsist-tutuklularla-dayanisma-eylemi/

liberte23 Haziran 2012

Lyon’da anarşistler ve Türkiye’deki tüm politik tutsaklara destek vermek için bir elem gerçekleştirildi. Eyleme değişik görüşlerden insanlar ve örgütler katıldığından isyan, devrim, özgürlük/ 1 mayıs tutuklularına ve politik kürt mahkumlarına özgürlük, yaşasın uluslararası dayanışma sloganları atıldı.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/25/lyonda-istanbuldaki-tutuklu-anarsistlerle-dayanisma-eylemi/

24 Haziran 2012

Metris T tipi kapalı cezaevinde tutuklu bulunan ve açlık grevlerinin 14. gününe giren anarşistler bu hafta yoldaşlara ve kamuoyuna açık bir mektup yayınladılar. Mektupta yaşadıkları haksızlıklara değinen anarşistler asla teslim alınamayacaklarını, eylemliliğin coşkusu ve heyecanı içinde olduklarını dile getirirken, daha fazla destek ve dayanışmanın onlar için ne kadar önemli olduğunu ifade ettiler.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/24/anarsist-tutsaklardan-eylemliligin-coskusu-ve-heyecani-icindeyiz/

26 Haziran 2012

parisAKP’nin iktidara geldiğinden beri Terörle Mücadele Yasası ve Özel yetkili mahkemeler aracılığıyla sistematik bir şekilde uyguladığı tutuklama dalgasına maruz kalan tüm muhalif grupları desteklemek için 26 Haziran Salı günü, Paris Trocadero, İnsan Hakları Meydanı’ndan Türkiye Büyükelçiliği’ne yürüyüş gerçekleştirildi. Türkiye’de tutuklu bulunan anarşistler, Kürtler ve tüm politik tutsakların özgürlüğü için yapılan eyleme, yerel birçok özgürlükçü ve anarşist grupların dayanışmasıyla 100’ü aşkın kişi katıldı. Coordination des Groupes Anarchistes CGA (Anarşist Gruplar Koordinasyonu), Federation Anarchiste FA( Anarşist Federasyon), Offensive Libertaire et Sociale OLS (Özgürlükçü Sosyal Direniş),Alternative Libertaire AL( Özgürlükçü Alternatif), TÖDİ Fransa (Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi Fransa) gibi farklı otonom grupların birlikte düzenlediği eyleme TİKB( Turkiye Ihtilalci Komunistler Birligi), İran Fedaileri ve Yunanistan Anarşistleri’nden de destek geldi.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/27/tutuklu-anarsistler-icin-fransada-eylem/

174668_306308699459413_390410538_n

– İzmir Hayalbaz Barda anarşist tutsaklarla dayanışmak adına bir HC/Punk, Rap konseri düzenlendi. Konserde İndigo, Çağrı Sinci, Social Threat ve Boykot gibi gruplar yer aldı.

03 Temmuz 2012

Açlık grevlerinin 18. gününde olan tutsaklar kamuoyuna bir mektup gönderdi. Mektupta morallerinin yüksek olduğunu şu cümlelerle açıkladılar: Grev sürecimiz coşku ve dayanışma içinde devam ederken bu topraklardan ve dünyadan yükselen dayanışma eylemlerini selamlıyor ve tek bir şey söylüyoruz: “İktidarın zindanı, bastıramaz isyanı!”

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/07/03/aclik-grevindeki-anarsistlerden-aciklama/

7temmuz-konser07 Temmuz 2012

14 Mayıs’ta tutuklanan anarşistlere yalnız olmadıklarını hissettirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak, manevi ve maddi külfetlerini paylaşmak adına İstanbul Pulp Live’da HC/Punk konseri gerçekleştirildi. Konserde Social Threat, Standback ve Poster iti gibi gruplar sahne aldı.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/06/28/istanbul-anarsist-tutsaklarla-dayanisma-konseri-7-temmuz/

08 Temmuz 2012

ihdİnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin başlattığı F oturmalarının 26.’sında 1 Mayıs mitinginin ardından tutuklanan anarşistlerin durumunu gündeme getirdi. Yapılan basın açıklamasında; “Gençleri, muhalifleri cezaevlerine atan, açlığı düşünce açıklamanın bir aracı haline getiren sistem, insan hakları ve özgürlükler açısından büyük bir tehdit haline gelmiştir. Gençlerimizi, öğrencilerimizi, tüm insanlarımızı geleceğimizi ve özgürlüğümüzü korumak adına herkesi insan haklarını ve özgürlükleri sahiplenmeye çağırıyoruz” açıklamasında bulunuldu.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/07/08/tutuklu-anarsistler-icin-oturma-eylemi/

ankara30 Temmuz 2012

Anarşistlere yönelik 1 Mayıs operasyonlarının ardından tutuklanan 15 anarşistle dayanışmak ve başlatılan kitap kampanyasını genişletmek için Ankara’da bir grup anarşist tarafından bir bilgilendirme standı açıldı.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/07/30/ankarada-istanbuldaki-anarsist-tutsaklarla-dayanisma-calismalari/

03 Ağustos 2012

1 Mayıs Anarşistler dosyasında görevsizlik itirazı savcılıkça kabul edildi. Buna göre, tutsak anarşistler “kamu malına zarar” ve “2911 sayılı kanuna muhalefet” kapsamında yargılanacaklar.

ist12 Ağustos 2012

14 Mayıs’tan bu yana Metris cezaevinde tutuklu bulunan anarşistlerle dayanışmak ve 1 Mayıs eylemlerini yeniden hatırlamak için İstanbul’da çeşitli otobüs, otobüs durakları, duvar, ATM ve reklam panolarına afiş ve stikırlamalar yapıldı.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/08/12/istanbul-tutsaklarla-dayanismak-icin-stikir-ve-afislemeler/

Viewty15 Ağustos 2012

Dünya çapında tutuklanmış olan tüm anarşistlerle dayanışmak ve baskıya karşı çağrısı yapılan uluslararası dayanışma eylemlerinin bir parçası olarak Paris’te pankart asma eylemleri gerçekleştirildi. Pankartlardan biri ise Türkiye’de tutuklu bulunan anarşistler için asılmıştı: “Türkiyeli 15 Anarşistle Aktif Dayanışma” . “Anarşist Tutsaklara Özgürlük”

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/08/15/paris-turkiyeli-silili-ve-dunyaki-anarsist-tutsaklarla-dayanismak-icin-3-pankart/

17 Ağustos 2012

a0gstd2cuaayq_813 ayı aşkın bir süredir Metris T Tipi Cezaevinde tutulan 15 anarşist tahliye oldular. dava Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasıyla Ağır Ceza’ya geçmiş, ordan da Asliye Ceza Mahkemesine düşmüştü. Cumhuriyet Savcısı Halit Kırşehirli tarafından yeniden hazırlanan iddianameyle 48 sanık hakkında “kamu malına zarar vermek” ve “toplantı ve gösteri yürüyüşlerine silah veya araçları taşıyarak katılmak” suçlarından toplam 5 yıl 4 ay ile 29 yıl hapis cezalarıyla yargılanmaları talebinde bulundu.

https://operationblackscare.wordpress.com/2012/08/20/15-anarsist-serbest-birakildi/

OperationBlackScare

One comment on “Anarşistlerin 1 Mayıs 2012 davasında beraat kararı

  1. Oğuz Acab dedi ki:

    Tutukluluk sürecinde bize destek olan ve şuan hayatta olmayan Suruç anarşistlerinin Türkiye’den daha fazla İspanyol anarşistlerinin gündeminde olduğunu bilmekte fayda var.
    Hem Türkiye’den hemde dünyadaki anarşistlerin aldığımız destekle 3 ay yerine 6 yıl ceza almamayı anarşist beraberliğe borçluyuz.
    Biz gençler hayatımızın 3 ayını metris ceza evinde geçirdik ama bu mücadelenin bir parçası olduğumuzdan kendi adıma pişman değilim:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code