Vergi Devletin Temelidir

Bir devletle mücadele etmenin en güçlü yolları malum. Fakat şimdi bütün toplumun uygulayabileceği en zayıf direniş yoluna, vergi boykotuna odaklanalım.

İlk devletlerden bu yana devletler gücünü vergiden alır. Vergi toplayamayan bir devlet zayıflamaya, işlevini yerine getirememeye mahkumdur. Vermediğiniz her vergi geliştirilemeyen bir İnsansız Hava Aracı, alınamayan bir savaş helikopteridir. Açılamayan, bitirilemeyen asimilasyon merkezi bir okul, inşaası uzadıkça uzayan bir hapishanedir. Parası ödenemeyen bir savcı, subay, gardiyandır.

İşte vergiden kaçmanın yolları:

Öncelikle devletin topladığı vergi kalemlerini inceleyelim.

” 2016 yılı Merkezi Bütçe Kanununa göre, Devletin 2016 yılı toplam gelirinin 581 milyar 927 milyon TL olması öngörüldü. Bu toplam gelirin yüzde 84”ünü ise 489 milyar TL ile vergi gelirleri oluşturacak. Gelir vergisinin en büyük dilimini ise 137 milyar TL ile gelir vergisi ve 213 milyar TL ile Katma Değer Vergisi oluşturacak. ”

Gelir vergisi yani, devletin çalışandan aldığı vergi yüzde 25 civarındayken (bu vergiyi patron daha çalışana vermeden ödüyor); KDV-ÖTV yani tüketimden aldığı vergi yüzde 35 civarında.

1- Gelir vergisinden kaçmanın yolu malum, kayıtsız çalışmaktır. Kayıtsız çalışırsanız devlete vergi vermezsiniz. Ki Türkiye toplumu bu yolu gayet iyi biliyor ve uyguluyor.

2- KDV-ÖTV’den kaçmanın yolları ise tüketim kalemleri çok daha fazla olduğu için çok çeşitlidir.

a) Sigaradan devlet yılda 27 milyar TL kazanıyor.Yani toplam vergi içerisinde yüzde 5’e tekabül ediyor. Bir sigaradaki vergi oranı ise yüzde 85. Bu vergiden kaçmanın yolu tütün içmek ya da kaçak sigara kullanmak.

b) Özel Tüketim Vergisi yoluyla benzin, motorin, LPG gibi akaryakıt türlerinden devlet yılda 10 milyar TL kazanıyor. 1 litre benzindeki vergi oranı yüzde 65. Toplu taşıma araçlarını kullanma, arabayla fazla çıkmama gibi yollar izlenebilir. Uygun coğrafyalarda kaçak mazot kullanılabilir.

c) Elektrik tüketiminden devlet yılda 5 milyar TL vergi topluyor. Ödediğiniz faturanın yüzde 20’si vergi olarak devlete gidiyor. Uygun evlerde kaçak elektrik bağlayarak bu vergiden de kaçınabilirsiniz.

d) Beyaz eşyadan alınan 4 milyar TL’den kaçınmanın yolu yenisini almamak, uygun güvenilir spotçulardan ikinci el beyaz eşyaya yönelmek. Aldığınız beyaz eşyanın yüzde 25’i vergi olarak gidiyor.

e) Alkollü içeceklerden alınan 8 milyar TL’yi vermemenin yolu ya içkiyi kendi evinizde üretme yoluna gitmek ya da güvenilir kimselerden yurtdışından gelen içkileri temin etmek. Alkollü içeceklerin yüzde 50’si devlete vergi olarak gidiyor.

f) Devlet yılda kiradan 5 milyar TL topluyor. Kontrat yapmamanız durumunda bu vergiyi vermezsiniz.

g) Bunun dışında elbette fişsiz, kayıtsız olarak yaptığınız her alışveriş vergisizdir. Fiş kesmeyen, kayıtsız iş yapan marketlerden, mağazalardan, pazardan alışveriş yapın. Fiş kesmeyen lokantalara, kafelere, çay bahçelerine, barlara gidin.

h) Kredi kartı, banka kartı değil nakit para kullanın. Nakit para kullanımında kayıt altına alış zorlaşacağı gibi, vergi toplamak da zorlaşacaktır.

Herkese kolay gelsin.

2 comments on “Vergi Devletin Temelidir

 1. zakkarona dedi ki:

  Eleştiriler
  1. Öneriye Eleştiri
  Kayıtsız çalışmak kavramolaralk işverenin işçiyi hiçbir haktanlandırmadan çalıştırması anlamına gelir ki bu durumda işçi sömürülür ve tazminat vs alamadan kovulabileceği gibi malüllük ve yaşlılık durumlarında sosyal güvenceleri bulunmadığından işçinin bu gibi durumlarda nasıl hayatını devam ettireceği meçhuldür. Kayıtsız çalışmak yerine çalışmamak, çalmak, çaldıklarıyla yatırım yapmak, yatırım ile daha çok çalmak önerilebilirdi. Çünkü çalışmak için iş gerekiyor, iş için istanbulda olmak gerekiyor, istanbulda her şey para ile alınıyor, para ile alınan her şeyde gene dolaylıolaralk vergi ödeniyor. Zaten şimdi fetö metö derken hırsızlarla falan fazla uğraşmıyorlar, kolay gelsin.
  2. Öneriye Eleştiri
  A. Sigara içmemek ilk öneri olmalı. Çünkü sigaranın yarattığı sağlık problemleri ve bağımlılık tıp sistemini baki kılıyor. Ayrıca yıllardır içtiğim sigara bende bir keyfiliğe ve konformizme yol açmış, bunu anladım anlamasına ama bırakamıyorum. Tütün içiyorum ama makaron veya kağıt gene vergili. Galiba en iyisi tütünü çiğnemek veya dil altı yapmak.
  B. Toplu taşıma araçlarına para verecek miyiz? Vereceksek gene olmaz. Memurların çalıştığı araçlara binmek devlet sömürüsünü perçinlemek olacaktır. Kaçak taksi, arkadaşların aracı, çalıntı araç vs olabilir ancak hiçbir durumda araç söz konusu ise vergi kaçamaz. Bir şekilde onun vergisi devletlere ulaşıyor.
  C. Elektrik için ilk önerinin güneş enetjisi panelleri olması gerekirdi. İlkel düşünmek ve yaşamak her daim devletten kaçmanın yoludur. Doğa bize veriyor. Güneş verirken kaçak eleltriğe gerek yok.
  D. Spotçular kazıkçı, hem de ikinci eller kullanılamayacak kadar berbat oluyorçoğıu zaman. Eşten dosttan almak en makul çözüm.
  E. Aklımıza zor mukayet olduğumuz şu zamanlarda alkol içmek zaten sıkıntı ama illaki içilecekse öneri güzel. Kendin üreteceksin.
  F. Kira kontratı yapacağınız kadar samimi olmadığınız yerde oturmayın zaten. Ama illa oturacaksanız kira kontratı yapılmamış gibi de hareket edebilirsiniz, çünkü hiçbir kiralayan kendi isteğiyle kira sözleşmesini vergi dairesine götürüp vergisini ödemez. Diğer çözüm kendi evinizi yapın. Gece komdu olabilir ya da ormana bir barınak.
  G. Bakkaldam hiçbir şey almanıza zaten gerek kalmadı. Ekmeğinizi yapıyorsunuz, domates biber vs bahçeden, abur cubur gibi şeylerin gerekli olmadığını anlamışsınız. Artık fiş derdiniz yok. Kadınlar pedi nerden alır bilemem. Bez kullanırdı annem eskiden. Şekeri de evde yaparız.
  H. Para kullanmayın mümkünse ki mümkün. Ancak kendi yenilenebilir sisteminizi kurmak için başlangıçta paraya ihtiyacınız var. Bir arsa, bir ev, evin elektirk ve su sistemi, güneş panelleri, su için kuyu, mobilyalar, bir mini buz dolabı, biraz kitap ve mümkünse bir silah. Bunları çok ucuz bir yerde toplam 10.000 tlye edinebilirsiniz. Arsa için 5.000, ev için 3.000, sistem için 1.000, paneller için 500, mini buz dolabi 100, mobilya ikinci el 200, kitaplar 100 olabilir. Belki daha ucuz da olur. Korunma yönteminizi kendiniz seçin.

 2. Anonim dedi ki:

  Bence en güzeli 1500 sene öncesine dönüp çadırlarda kalıp, at kullanmak.Gerçi bu seferde atın yemine bir ton vergi ödersin.Devlet artık halkın adalet, güvenlik, özgürlük gibi ihtiyaçlarını görmekten ziyade bu vergilerle insanlar devletin ihtiyacını görmek için yaşıyor hale getirilmiş.Doğ, askerliğini yap, ömür boyu sigorta ve vergi öde sonrada öl.Millet 10 tane s-400 füzesine çalışıyor.Böyle saçma sapan bir sistem olamaz.Ayda 1 trilyon kazanan adamda benzine aynı vergiyi ödüyor.Arabasıyla mal götürüpte sırtında mal taşıyan adamda benzine aynı kdv yi ödüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code