Fransa’da Başbakanı tokatlayan gence 3 ay hapis


Fransa’nın Bretonya bölgesindeki Lamballe şehrinde Başbakan Manuel Valls’i tokatlayan 18 yaşındaki genç olağaüstü hızlı bir yargılamayla 3 ay hapis ve 105 saat zorunlu kamu hizmeti ile cezalandırıldı. Ayrıca Başbakana 1 euro manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Aynı zamanda eski içişleri bakanı ve 2017 seçimlerinde sosyalist partinin cumhurbaşkanı adayı olan Valls’in Lamballe ziyareti sırasında başbakanın elini sıkmak ister gibi yaklaşan 18 yaşındaki genç “Burası Bretonya!” diyerek başbakana hafif bir tokat savurmuştu. Son iki yılda en az 3 kez yüzüne un atılarak protesto edilen Fransa Başbakanı özellikle anarşistlere ve eko savunmacılara karşı sert tavırlarıyla biliniyor. Valls’in İçişleri Bakanlığına getirildikten sonraki ilk icraatlerinden biri anarşistlerin ve ZAD hareketi nezdinde eko savunmacıların daha sıkı takibine ilişkin genelge yayımlamak olmuştu.

Kaynak: Revolution Permanente

http://www.lemonde.fr/politique/article/2017/01/18/le-jeune-homme-qui-a-gifle-valls-a-ete-condamne-a-trois-mois-de-prison-avec-sursis_5064960_823448.html

One comment on “Fransa’da Başbakanı tokatlayan gence 3 ay hapis

  1. cihan dedi ki:

    https://www.youtube.com/watch?v=ffElesz0zHc

    Yaşasın Breton halkının mücadelesi!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code