Fransa Meclisini Kim Bombaladı?

Tarihler 1893’ü gösterdiğinde anarşist Auguste Vaillant bir tencereden yaptığı bomba ile Fransa devletini ve burjuvazisini sarsmayı başarmıştı.

Fransa’nın Ardenne kasabasında doğan Vaillant, oğlunu daha çok küçükken terkeden bir jandarma subayının oğluydu. Çok zorluklar çeken Vaillant 12 yaşına geldiğinde Paris’te tek başına yaşıyordu. Çok sefer de hapse girip çıktı. 13 yaşındayken trene biletsiz binmekten, 17 yaşında lokantada yiyip parasını ödememekten dolayı dahi hapse girdi.

Çırak olarak birçok iş yaptı, bir yandan da astronomi ve felsefeyle ilgileniyordu. Anarşist çevrelerle ilişkilenmeye de başladı bu sırada. Evlendi, bir kızı oldu.

İş bulmak için Arjantin’e gitti fakat umduğunu bulamadı, Fransa’ya döndü. Paris sokaklarında serserilik yapmaktan fazlası elinden gelmiyor, ailesine bakamıyordu. ‘Bütün bir sınıfın çığlığı’ olarak çaresizliğine bir son vermek istedi. Hedef de toplumdaki bütün eşitsizliklerin kaynağı, meclisti.

Bir tencreye çiviler ve az miktarda bomba koydu -insanları öldürmek istemiyor yalnızca bir mesaj vermek istiyordu-. Kasım’ın 1893’te vekillerin bulunduğu yere girdi ve onlar kendi aralarında tartışırken patlattı. Şarapnel parçaları 20 kişiyi hafif olarak yaralamıştı.Vaillant o anda kaçmış, ertesi sabah kendini ele vermişti.

Kimse ölmemesine rağmen saldırı devleti korkutmuş ve kızdırmıştı. Bir terör eylemine yol açacak her tür basım-yayımın yasaklanmasına dair bir kanun çıktı. Anarşist gazeteler kapatıldı, yüzlerce yakalama emri çıkarıldı. Fakat Vaillant bütün Fransa’nın dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Şubat 1894’te Vaillant giyotine gittiğinde son sözleri “Burjuva toplumuna ölüm! Çok yaşa Anarşi!” idi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code