Liverpool Halkı ve Anti-Faşistler Neo-Nazilere Karşı Birleşti

victory27 Şubat Cumartesi günü, Kuzeybatı İngiltere’de faaliyet göstermeye çalışan neo-Nazi ve ırkçı gruplar Liverpool şehrinde bir yürüyüş gerçekleştirmek üzere tren yoluyla şehre girmeye çalıştılar. Geçtiğimiz yıl, neo-nazi gruplar bu tarz iki gösteri daha düzenlemek istemiş, ikisinde de anti-faşist grupların ve halkın olağanüstü tepkisiyle karşılaşmış ve tren istasyonundaki kayıp bagaj ofisinden saatlerce çıkamamışlardı.

Bu yıl da faşist gruplar önce Manchester’da toplanacaklarını duyurmuş, daha sonra anti-faşist örgütlenmeden çekinerek son anda buluşma yerini Liverpool olarak değiştirdiler. Bunun haberini aldığımız gibi bir gecede örgütlenerek ertesi sabah faşistlere güzel bir karşılama hazırladık. Şehrin merkezindeki tren istasyonunun kuşatırken, bir yandan da birkaç faşistin buluşmak için seçtiği Crown Hotel’i çevreledik. Yüze yakın polisin ve atlı birliklerin korumasıyla faşistler otel ve istasyon arasındaki 100 metreyi iki saatte alarak şehirden kaçabildi.

Bu sırada şehir merkezinin öbür yanında 30-40 kişilik faşist bir grup tarihi St. George binasının merdivenlerine çıkmayı başarsa da anti-faşistler ve kızgın Liverpool halkı tarafından çevrildi. Şehir merkezinin önemli kısmını kaplayan ve sayısı birkaç bine ulaşan kalabalık neo-Nazilere ellerine geçen ne varsa fırlatıp göçmenlere destek sloganlarıyla Liverpool’un faşizme geçit vermeyeceğini neo-Nazilere bir kez daha ilan etti. Helikopter ve çevik kuvvet destekli polis birlikleri, korkularını ve bedenleri sömürdükleri atları ve köpekleri kullanarak faşist grubu halkın fiziksel tepkisinden koruyabilse de grubun şehirden tahliyesini üç saati aşkın bir sürede ancak sağlayabildi.

Olaylar sonrasında anti-faşist gruplar göçmenlerle dayanışma çağrıları yaptılar ve halkı 6 Mart günü Londra’da yapılacak özgür Kürdistan yürüyüşü için antifa saflarına davet ettiler.

Liverpool’dan İstanbullu Anarşistler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code