Turistlere yönelik 10 saldırı

91271055.lgSHJkpz.BarcelonaSep071025
Barcelona’daki bir işgal evinin çatısında asılı pankart:

” Eğer onları vuramayacaksak, neden turist sezonu diyoruz? “

1-Tarihi Kent Saldırısı-Mısır / 1997

Luxor, Kahire’nin 600 km güneyinde, Nil Nehri kıyısında, tarihi Mısır Firavunlarının mezarlarının bulunduğu Krallar Vadisinde, Mısır’ın Batılılar tarafından en çok ziyaret edilen yoğun turizm merkezlerinden başlıcasıdır. Bu saldırıda 36 İsviçreli, 10  Japon, 6 İngiliz, 4 Alman, 2 Kolombiyalı turist hayatını kaybetti. Olaydan sonra, Mısır ekonomisinin lokomotifi olan turizm gelirleri büyük oranda düştü.
INDONESIA-BLAST-OVER VIEW
2-Night Club Saldırısı-Endonezya / 2003

12 Ekim 2002 tarihinde, önce Endonezya’nın turizm adası Bali’deki ABD konsolosluğunun önünde sadece bir kişinin hafif yaralandığı bir patlama meydana geldi. Daha sonra, 23.05’de sırt çantasındaki bombayla kalabalık bir bara giren bir intihar eylemcisi bombasını infilak ettirdi.

Bundan 15 saniye sonra Mitsubishi marka bir minibüsün içine yerleştirilmiş 1125 kg. patlayıcı madde içeren bir bomba, başka bir eğlence yerinin önünde uzaktan komuta ile patlatıldı. Patlama noktasında bir metre derinliğinde  bir çukur oluştu ve yakın çevredeki binalar dahi tahrip oldu.

Her iki patlamada çoğunluğunu Avustralyalı turist olan 22 ayrı ülkeden 202 kişi öldü, 209 kişi yaralandı. Ölenlerin büyük çoğunluğu 20’li, 30’lu yaşlardaki turistlerdi ve bunların 88’i Avustralyalıydı.

3
3-Otel Saldırısı-Mısır / 2004

Mısır’ın turizm bölgesi olan Sina yarımadasındaki Hilton  oteline düzenlenen bombalı saldırıda 12 İsrailli, 2 İtalyan ve bir Rus turist yaşamını kaybetti.

 

 

 

 

4
4-Tatil Bölgesi Saldırısı-Mısır / 2005

Mısır’ın Sina yarımadasının en güney noktasındaki tatil kenti Şarm El-Şeyh 23 Temmuz 2005’de art arda üç saldırıya maruz kaldı. Saldırılarda aralarında 58 yabancı turistin bulunduğu 68 kişi yaşamını kaybetti.

 

 

 

Selanik'ten Iraklis takımı taraftarından pankart.

Selanik’ten Iraklis takımı taraftarından pankart.

5
5-Tatil Bölgesi Saldırısı- Mısır / 2006

Mısır’ın tatil bölgesi Dahab’da üç ayrı yere düzenlenen bombalı saldırılarda 20 kişi hayatını kaybetti.  İlk patlama Gazalia market bölgesinde bombalı araçla yapıldı. Diğer iki saldırı ise, deniz kıyısındaki iki restoranda gerçekleşti.  Alman, Rus, İsviçreli, Macar turistler de saldırıda hayatını kaybetti.

 

 

6
6-Otel-Kafe Saldırısı-Hindistan / 2008

Bombay Saldırısı, 26 ve 29 Kasım 2008 tarihlerinde Hindistan’ın en büyük şehri olan Bombay’a Pakistan’dan deniz yoluyla eylemciler tarafından şehrin 10 ayrı noktasında yapılan silahlı ve bombalı saldırılar sonucu 173 kişinin ölümü, 308 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırılardır.

Saldırılarda aralarında Amerikalı,  Alman, Avusturyalı, Kanadalı, İsrailli, Fransızların da olduğu 23 turist de hayatını kaybetmiştir.

 

 

 

7

 

7-Uçak Düşürme Saldırısı-Mısır / 2015

Mısır’ın turizm merkezi olan Şarm el Şeyh’den Rusya’nın St. Petersburg şehrine giden Rus Metrojet Havayolları’na ait yolcu uçağı havalandıktan 23 dakika sonra 214 yolcu ve 7 mürettebatıyla Sina Yarımadası’nda düştü. Hayatını kaybeden turistlerin çoğu Rusya vatandaşıydı.

 

8

 

8-Otel Plajı Saldırısı – Tunus / 2015

Tunus’un sahil kenti Susa’da bir otelin plajına düzenlenen silahlı saldırıda 38 yabancı turist hayatını kaybetti. Almanya, Belçika ve İrlanda vatandaşlarının da aralarında bulunduğu turistlerden çoğu İngilizdi.

 

 

 

Berlin'de sallandırılan bir pankart.

Berlin’de sallandırılan bir pankart.

9-Müze Saldırısı- Tunus /2015

Tunus’un en prestijli müzelerinden Bardo’nun hedef alındığı saldırıda 21 turist ve bir polis hayatını kaybetti. Ölen turistler arasında Fransız, Japon, Polonyalı, İtalyan, Alman ve İspanyol vatandaşlarının olduğu belirtildi.

Saldırı sırasında Meclis’te yeni “Terörle Mücadele” yasa tasarısı görüşülüyordu. Saldırı sonrası ise Tunus Meclisi boşaltıldı. Antik eserlerin sergilendiği Bardo Müzesi, Tunus’ta turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan biri. Saldırının, ekonomisi turizme dayanan Tunus’u çok olumsuz etkileyebileceği belirtilmişti.

10
10-Tarihi Kent Saldırısı- İstanbul /2016

İstanbul’da turistlerin gözde mekanı tarihi yarımadada bulunan Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen intihar saldırısında sekizi Alman 10 turist hayatını kaybetti.

 

 

 

 

” Hafta sonu birkaç kadeh içmek ve iyi bir akşam yemeği için oturduğun mekânın nasıl aydınlatıldığı ve ısıtıldığı hakkında bilgin yoksa, önüne getirilen balığın nerede avlandığını düşünmüyorsan, o sırada lokantanın bulaşıkhanesinde kaçak bir göçmen çalıştırılıp çalıştırılmadığıyla ilgilenmiyorsan; bilesin ki masum değilsindir. Aydınlanmacıların “bilgi çağı” diye göklere çıkardığı günümüzde hangi gerekçeyle olursa olsun yaşadığın hayatın ayrıntılarından haberdar olmamak, bir masumiyet yitirme biçimidir. Öte yandan burjuva ceza hukukunun temel ilkelerinden biri, “ bilmemek mazeret değildir”. İnsanlar bilmeden de suç işleyebilirler ve yaptırıma uğrarlar. “

One comment on “Turistlere yönelik 10 saldırı

  1. en anarşik benim dedi ki:

    yok artık yemin ediyorum nasıl bir zihnin eseri olduğu muallak bir yazı . yurtdışındaki anarşik yoldaşlarınızı görmek için emniyetten turist vizesi alıp gidiyonuz lan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code