İnfiAl’de Yemekli Belgesel Gösterimi: Öfkeli Tugaylar (1973)

tumblr_lxh7zv6u9h1qcrg73o1_500Bu hafta infiAl’de haftalık yemekli film gösterimleri kapsamında Öfkeli Tugaylar belgeseli gösterilecek.

Yer: İnfiAl
Adres: Bülbül mah. Turan cad. No:36A Tarlabaşı-Beyoğlu/İSTANBUL

Tarih: 27 Ağustos 2015 Perşembe
Yemek Saat: 18:00
Gösterim Saat: 19:00

Angry Brigade [Öfkeli Tugaylar] (1973)
diğer adıyla: Britanya’nın İlk Şehir Gerilla Grubunun Olağanüstü Yükselişi ve Düşüşü

Gordon Carr tarafından BBC için hazırlanan bu belgesel (ve mahkemeden kısa süre sonra, ilk olarak 1973 Ocak’ında yayınlandı), 1960’ların devrimci mayasından çıkmış “Öfkeli Tugayların” köklerini ve kampanyalarını ele alır . Ayrıca Britanya’nın yasal tarihindeki en uzun erimli suç davası olan Old Bailey’deki “Stoke Newington 8’lisi” komplosunda ki polis soruşturması sırasındaki kampanyanın zirvesini yansıtır.

Kapsamlı bir araştırmanın ardından (hem liberter muhalefet hem de polis tarafından), bu belgesel Britanya’nın ilk şehir gerillası grubu üzerine temel bir çalışma olarak kalmıştır. 1970 ila 1972 arasında “Öfkeli Tugaylar” mülkiyete karşı düzenlediği bir dizi sembolik saldırıda silah ve bomba kullandı. Hedefler arasında, baskıcı rejimlerin konsoloslukları, karakollar ve kışlalar, butikler ve fabrikalar, devlet daireleri ve Kabine bakanlarının evleri, Baş Savcı ve Emniyet Müdürü de vardı. Üst siyasal figürlerin evlerine yönelik bu saldırılar sonucunda baskı süreçleri arttı ve polis baskıları çığ gibi büyüdü. Başından beri, polis tamamen yabancı gördükleri toplumun bir kısmını anlamak için bir hayli zorluklarla karşılaştı. Bir örgütle mi yoksa bir fikirle mi karşı karşıyaya? Belgeselin bu özel sunumu Cienfuegos Yayınlarının kurucusu Stuart Christie’nin 2008’deki kısa bir girişiyle başlıyor.

Türkçe Altyazı: Sosyal Savaş

http://infial.noblogs.org/

Kaynak: İnfiAl

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code