Kitap: ‘Kişer Pari Mama – Kadınlar Savaşı Reddediyor’

kitap-kiser-pari-mamaKişer Pari Mama – Kadınlar Savaşı Reddediyor Gazeteci Atlas Arslan’ın hazırladığı, kadın vicdani retçilerle yapılan röportajlardan oluşan “Kişer Pari Mama -Kadınlar Savaşı Reddediyor” kitabı Phoenix Yayınevi’nden raflarda.

21 vicdani retçi kadınla yapılan röportaj çalışması Kişer Pari Mama’da , “kadınlar savaşın neresinde?”, “militarizm kadınların yaşamını nasıl etkiliyor?”, “kadınlar neden vicdani reddini açıklar?” gibi sorular tartışılıyor. Kişer Pari Mama’nın yazarı Atlas Arslan “Kadınlar ölüme hizmet etmek, tanıklık etmek istemiyor. Vicdani ret, askerliğin zorunlu tutulduğu ve gitmek istemeyen erkeklerin bir karşı koyuşu değil, vicdani ret militarist sisteme bir başkaldırıdır. Ve kadınlar erkekler için zorunlu olan askerlik çağrısında, orduya oğullarını, sevdiklerini uğurlamayı reddediyor ve daha da ötesi savaşı, silahı ve militarizmin kuşattığı tüm yaptırımları reddediyor” diyor.

MİLİTARİZMİN SANCISINI EN ÇOK KADINLAR ÇEKİYOR
Kitapta, vicdani reddi erkekler kadar kadınların da dile getirmesinin önemi vurgulanırken, militarizmin gündelik yaşamdan her alana varan etkileri dile getiriliyor. Militer sistemin içinde kadınlara yüklenen sorumluluk ve yüklerle militarizmin sancısını en çok çekenlerin kadınlar olduğunun altı çiziliyor.

FARKLI RENKLERDE VE SESLERDE 21 VİCDANİ RETÇİ KADIN
Kişer Pari Mama kitabında yer alan vicdani retçi kadınlar arasında Sanatçı Nur Sürer, yurdışında yaşan sanatçı Aygül Erce, dini inancından dolayı ölmeyi ve öldürmeyi reddeden Nebiye Arı ve trans aktivist Asya Elmas’ın yanı sıra zorunlu askerliği sırasında öldürülen Sevag Balıkçı’nın Annesi Ani Balıkçı yer alıyor. Anarşist ve liseli kadınlar da vicdani redleriyle kitapta militarizmin gündelik yaşamdaki etkilerini anlatıyor.

KİŞER PARİ MAMA: ERMENİCE İYİ GECELER ANNE
Kitapta yer alan röportajlardan bir tanesi de Batman Kozluk’ta zorunlu askerlik sırasında “kaza” kurşunuyla yaşamını yitiren Sevag Balıkçı’nın annesi vicdani retçi Ani Balıkçı. Ermeni bir aile olan Balıkçı ailesi, oğullarını kaybettikten sonra zorunlu askerliği yeniden sorguluyor. Kitapta yer alan röportajda Anne Balıkçı, oğlu Sevag ile son telefon konuşmasında bir Paskalya gecesinde oğlunun kendisine “Kişer Pari Mama” diyerek telefonu kapattığını ve bir daha  da oğlunun sesini duyamadığını anlatıyor. Bu röportaj kitaba adını veriyor ve kitabın çağrısı kadın vicdani retçilerden yola çıkarak Sevag’ın hikâyesine de bir selam oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code