İstanbul: Anarşist / queer / vegan gün (11 Nisan 2015)

20150322145640Anarşist / queer / vegan gün, farklı sıfatları kullanan anarşist birey veya otonomların bir gün de olsa bir araya geleceği, tanışacağı, bilgi alışverişinde bulunacağı, eğleneceği, birlikte yemeklerini paylaşacağı ve hep birlikte eyleme geçebilme imkanlarının yaratılabileceği bir dayanışma günüdür.

Devlet ve polis şiddetinin, ırkçı-faşist, homo/transfobik, heteroseksist ve türcü saldırıların kol gezdiği sokaklarda yanlız olmadığımızı yeniden hatırlamanın, birlikte daha güçlü olduğumuzu anlamanın günüdür.

Devlet ve bizleri kendi politik ajandalarına figüran kılmak isteyen muhalefetin politikaları karşısında kendi anarşist ilkelerimiz ve duruşlarımızla varolabileceğimizi gösterebileceğimizin günüdür.

Giderek despotlaşan örgütlü şiddetin ve yeni tahakküm yasalarının arifesinde devletin en korkunç yüzü hapishanelerdeki anarşist, vegan, vejetaryen, quir ve politik tutsaklarla dayanışma günüdür.

Devlete, kapitalizme ve her türden kurumsal baskı mekanizmasına karşı mücadele sürecinde ‘Kendin yap!’ ilkesinin ‘Birlikte yapma’ yönünde geliştirilmesinin günüdür.

Farklı sıfatları olan anarşistlerin herhangi bir sorunlar hiyerarşisine yol açmadan birlikte yatay olarak hareket edebileceğini göstermenin günüdür.

Anarşinin tüketmek değil, karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma ilişkilerini işletmek olduğunu vurgulamanın günüdür. Kendi içimizde, komşularla, yakınlarımızla ve göçmenlerle….

Dayanışma, karşılıklı yardımlaşma ve sisteme karşı topyekün mücadele için büyük devrim hayalleri olan hiyerarşik veya sekter örgütlere ihtiyaç duymadığımızı anlatmanın günüdür.

Güvenlik paketleriyle bizleri sindirmek isteyen faşist devlete, yaklaşan seçimlerde, iktidarın alternatifleri arasında alternatifler bulup buluşturarak, bize aynı yalanları satanlara nanik yapmanın ve meydan okumanın günüdür.

Bu seçimin tüm hükümet seçimleri gibi bizim seçimimiz olmadığını, tek seçimimizin ayaklanmak, parlamentoyu ve tüm merkeziyetçi kurumları lağvetmek olduğunu üstüne basa basa söylemenin günüdür.

Anarşist mücadeleyi yoğunlaştırmanın ve sistem için bir tehdit haline getirmenin günüdür.

Bu duygularla, 11 Nisan 2015’te saat 14:00’ten 23:00’e kadar Mehmet Ayvalıtaş Meydanında (Kadıköy) buluşarak yapmak istediklerimiz şöyle:

Stantlar: Anarşist grup veya bireylerin kendi yayınlarını ve bildirilerini kendi stantlarında sergileyebilirler.
Atölyeler: Çeşitli pratik bilgi ve becerilerin paylaşımı ve aktarımı için herkes kendi atölyesini oluşturabilir. Gündelik yaşamda en basit ihtiyaçları ustalara, uzmanlara ve otoritelere bel bağlamadan Kendin Yap! ilkesiyle karşılamanın bilgisinin paylaşımı bizim için toplumsal devrimin ‘olmazsa olmazı’dır.
o Dövme ve rasta
o Baskı atölyesi
o Bisiklet tamiri
o Sabun/deterjan yapımı
o Saç kesimi
o Boyalı dart atölyesi: Faşist, katil, türcü, seksist, homo/transfobik karakterlere tepkinizi şimdilik boyayla gösterelim!
o Özsavunma ve dövüş sanatları
o Çocuklar için Anarşi
Müzik ve performans: Sokak müzisyenleri küçük çaplı ses sisteminde kendi müziklerini yapabilirler. Sokak sanatçıları kendi performanslarını gerçekleştirebilirler
Film Gösterimi: Film, kısa video ve görüntülerin gösterimi projeksiyon aracılığıyla yapılabilir.
Bombalara Karşı Sofralar: Bombalara Karşı Sofralar’dan arkadaşlarımızın kapitalizmin israf kültürü karşısında yiyeceklerin para kullanmadan ve hayvan sömürüsüne bulaşmadan market, manav ve pazarlardan toplanan malzemelerle hazırlayarak paylaştıkları yemek masasında karnımızı doyurabiliriz. İsteyenler kendi yiyeceklerini de getirebilirler.
Takas Pazarı: Karşılıklı veya karşılıksız yardımlaşma, dayanışma ve hediyeleşmelerin yapılacağı pazarda her şey parasız.
Göçmen Dayanışma Stantı: Suriyeli dostlarımız vegan temelli yerel yiyeceklerini bizlerle paylaşacaklar.
Açık Mikrofon: Herkesin kendisini ifade edeceği, güncel konulara dair değerlendirmeler yaptığı veya bildirilerini okuduğu bir alan.
İç-mihrak’tan queer ve hayvan özgürlüğü temalı afiş ve sticker sergisi
Politik tutsaklarla dayanışma masası

Devlete, kapitalizme, sınırlara, polise, güvenlik paketlerine, seçimlere, endüstriyel soykırıma, homo/transfobik şiddete, tecavüze-tacize, hayvanlara yönelik soykırım ve katliamlara, muhalefet tuzaklarına, örgüt fetişizmine, merkezi veya yerel tüm tahakküm kurumlarına, demokrasiye savaş açmış herkesi …11 Nisan 2015’te saat 14:00’te Mehmet Ayvalıtaş Meydanına (Kadıköy) bekliyoruz.

NOT 1: Bu, etkinlik için bir taslaktır. Katılımcıların inisiyatifiyle son halini alacaktır. Etkinliği geliştirmek ve çeşitlendirmek isteyenler bizimle temasa geçsin.

NOT 2: Küçük çaplı ses sistemimizle canlı müzik performansı gerçekleştirmek isteyen gruplar, stant açmak ve atölye organize etmek isteyenler için irtibat bilgilerimiz:

e-mail: anarkoqueervegan@riseup.net

Facebook etkinlik adresi

—-
ENGLISH:

Istanbul: Anarchist/Queer/Vegan day (11 April 2015)

“Anarchist/Queer/Vegan day” is a day where anarchists or autonomous from different adjectives will gather, meet, exchange information, make fun, cook and eat together and discuss the possibilities of joined struggle.

A day where we will remember our unity in the streets against to State & Police violence and against to racist & fascist& Trans/homophobic and speciesist counter-attacks.

A day where we show our existences on our ethical stances while the both the state and the opposition are tying to trap individuals with their political agenda.

On the dawn of new tyranny laws and raising organised counter attacks, we will show our solidarity to our hostage anarchists, vegans, vegetarians, queers sisters and brothers.

A day where we will build up “Do It Together” from the idea of “Do It Yourself” during the on going on struggles against to corporate dominations.

A day to show the possibilities of alliance between the individuals from different anarchist scales.

And to underline the importance of solidarity & shareing relations in a society with immigrants, socially. economically, politically deprived groups as well as with our friends and relatives.

A day to explain the unnecessity of secterian and hierarchic organizations covered with “big revolutionary” ideas in order to be able to achieve an libertarian society.

A Day that we will show our asses and challenges to the state that is trying to intimidate us and to the opposition offering “alternatives” within power alternatives.

We need to mention again that this master choseing game under the name of election is not our desire, our only desire is to destroy the parliement, all the centralist structures with an insurrection.

Lets intesify the freedom struggle of anarchy and make it a bigger threat to the system.

Stants: Anarchist groups and individuals can distribute their pamphlets.

Workshops: there are already following workshops, you can organise your own. It is a must for us to share the knowledge of daily life in order to solve our small issues without masters, experts, autorities.

-Bicycle repairing
-Tattoo making
– Hairdresser
– Self defence and martial arts
– Anarchy for kids
– Soap/detergent making
– Inked Darts (time being lets show our anger to the police with some paint)
– Printing workshop

Music and Performances: Street musicians can make their own musics in their small scale musical speakers.
Street artists are more than wellcome.

Movie screenings: It is possible to make screenings of movies, short videos and images

Food Not Bombs: They will cook really nice foods where everybody can eat and share. You can also bring food.

Barter Bazaar: Mutual or voluntary sharing, solidarity..
gift culture..

Immigrant Solidarity Stant: Syrian sisters and brothers wil share their vegan food

Free Chair: Where anyone can read things make speechs, comments about anything..

Animal Liberation and Queer titled exhibition from Ic-Mihrak

Solidarity desk with political hostages

We are waiting for everybody who declared war against to states, capitalism, police, security laws, elections, industrial genocides, homophobic transphobic violence, rape and harassment culture, against genocides over animals, against opposition traps, organisations fetisism, against all the local or central power structures, agains Democracy..

April 11 2015
Mehmet Ayvalitas Square (Kadiköy)

Note 1: This is a draft for the meeting. It will take shape with the initiatives of the participants. If you want to support or enrich the meeting please contact with us.

Note 2: For the bands who want to use our small scale sound system, or the groups individuals who want to open a desk or organise a worksjop, you can contact us via:

e-mail: anarkoqueervegan@gmail.com

Facebook event

ITALIAN

GREEK

20150311021451

6 comments on “İstanbul: Anarşist / queer / vegan gün (11 Nisan 2015)

 1. Merlyn dedi ki:

  1 NO’LU DUYURU: Baskı Atölyesinde yapılacak kısa bir bilgilendirmeden sonra isteyenler önceden hazırlanan kalıplarla kendi tişörtlerine baskı yapabilecekler. O nedenle yanınıza baskısız tişört, bez çanta vb. getirmeyi unutmayın…

  2 NO’LU DUYURU: Anarşist, antiotoriter, kuir, vegan, LGBT ve diğer bağımsız politik tutsaklarla dayanışma masasında, tutsaklar tanışmak, bir selam göndermek ve onlara güç vermek için postkart, mektup yazabilir, bir şeyler gönderebilirsiniz.
  Bu arada, tanıdığınız bildiğiniz tutsaklardan bizi haberdar ederseniz, onlarla dayanışma imkanlarını geliştirebiliriz. İrtibat: anarkoqueervegan@gmail.com

  3 NO’LU DUYURU: Takas Pazarı, sadece mal alışverişini değil, karşılıksız yardımlaşma ve hediyeleşmeyi de kapsayacaktır. Şimdiden söyleyelim bu bir ‘iyi hisset’ veya ‘sevaba gir’ etkinliği değildir. Ayrıca elektrik,elektronik, sıhhi tesisat, bilgisayar, ev taşıma, marangozluk, saç kesimi, boya-badana ev-araç paylaşımı, bebek bakımı, antifaşist dayanışma, kentte ve yabanda hayatta kalma becerileri gibi gündelik bir çok yaşamsal işin devlet yetkililerine, uzmanlara ve paraya başvurmadan gerçekleştirildiği ve dayanışmayı, karşılıklı/karşılıksız yardımlaşmayı ve paylaşımı temel alan ilişkilere bir giriş olarak görülmelidir. Devlet aygıtları tarafından yıllarca dayatılmış olan merkezi yapılara karşı yatay ilişkiler çerçevesinde ağsal bir koordinasyon anarşistlerin sisteme karşı mücadelede kendi özgüçleriyle hareket edebilmenin imkanlarını yaratacaktır. Etkinliğimizin genel olarak tasvir ettiği şey, anarşist ilişkilerin ‘kendin yap – birlikte yap’ ilkesi çerçevesinde büyük ve merkezi örgütsel yapılara bel bağlamaya ve kurtarıcı bir örgüte ihtiyacımız olmadığı ancak bir o kadar da bu çerçevelerde örgütlü, omuz omuza ve koordinasyon içerisinde olmak durumda olduğumuzdur. Kısa keselim, evde kullanmadığınız veya paylaşmak istediğiniz ne varsa getirin ve bilgi, beceri ve yeteneklerinizi paylaşın!

  4 NO’LU DUYURU: Bir şeye daha vurgu yapmak isteriz ki, günün temel amacı kafa dağıtmak, eğlenmek veya felekten bir gün çalmak değil aksine, sosyal hareketleri güvenlik paketleriyle, hapishaneyle, polise verilen işkence ve öldürme yetkileriyle bastırmaya, seçim ve barış süreçleriyle sokağı parlamento içinde veya dışında boğmaya çalışan, hayvan soykırımcısı, seksist, trans/homofobik cinayetleri, tecavüzü meşrulaştırarak yaygınlaştıran, katliamcı sapık IŞİD çetelerini besleyen, üniversitelerde ve sokakta faşist saldırıları körükleyen, toplumsal ilişkilerin üzerine çöreklenmiş devletin her bir kurumunu daimi savaş aygıtına dönüştüren faşist bir iktidara karşı biz anarşistlerin başka otoriter yapıların ajandalarına angaje olmadan, kötünün iyisi ilüzyonuna düşmeden ve kendi özinisiyatif ve ilkelerimizle hareket edebilmenin, devlete, kapitalizme, parlamentarizme, merkezileşen yapılara ve tüm tahakküm kurumlarına karşı anarşist bir mücadelenin imkanlarını yaratmaktır amacımız. Biliyoruz ki, biz güçlü ve dayanışma içinde olmazsak, merkezi ve güçlü yapılar tarafından asimile edilmeye devam ederiz. Bu etkinlik, anarşist mobilizasyona bilmem kaç milyonuncu çağrıdan sadece birisidir.

  5 NO’LU DUYURU: Hiphop, rap, etnik, özgün, rock, punk vs. tarzlarda müzik dinletisi gerçekleştirmek isteyen politik grup veya bireylere çağrı! Maksimum 2 müzik aleti bir de mikrofon bağlayabileceğimiz küçük çaplı ses sistemimizle müzik performansı gerçekleştirebilirsiniz. Müzik organizasyonuna katılmak için bizimle irtibata geçin: anarkoqueervegan@gmail.com

  6 NO’LU DUYURU: Bombalara Karşı Sofralar ve yemek dağıtımı için yaklaşan günlerde de duyuracağız ama şimdiden duyuralım istedik…Tabak, çanak, çatal, kaşık kısıtlı sayıda mevcut. Katılımın aşırı olması halinde yanınızda getirmeniz hepimiz için hayırlı olur…Erken saatte gelip kendi topladığınız yiyecekleri, sarımsak, bakliyat, baharat, un, sıvı yağ, salça, vs. gibi malzemeleri getirirseniz daha fazla insana yemek dağıtma şansımız olacaktır. Hatta yiyecekleri toplama, ayıklama, pişirme, masa kurulumu ve yemek sonrası sürece dahil olmak isteyenler iletişime geçebilirler: anarkoqueervegan@gmail.com

  7 NO’LU DUYURU: Takas Pazarının bir şey vermeden bir şey alamamak olmadığını belirtelim. Satın almamak, paylaşmak, karşılıksız/karşılıklı yardımlaşmanın bir biçimidir. O yüzden ihtiyacı olabileceğini düşündüğünüz bildiğiniz insanlara ulaştırmak için birer ikişer poşetle gelin. Ayrıca pazar sadece giyim kuşamı da kapsamıyor, oyuncak, ev eşyası, kırtasiye malzemeleri, hatta kullanmadığını bilgisayar parçalarını, CD, DVD’leri vs. herşey olabilir..

 2. Merlyn dedi ki:

  8 NO’LU DUYURU: Afiş ve stikırlar yakında baskıdan çıkacak…Sokakları stikır ve afişle donatmak isteyenler ister kendi çıktı alsın, isterlerse bizimle iletişime geçerek elden teslim alsın…
  iletişim: anarkoqueervegan@gmail.com

 3. Merlyn dedi ki:

  9 NO’LU DUYURU: Şu sıralar bölgede bulunan Karakök Otonomu, 11 Nisan’da Anarşizm ve Federalizm bağlamında Rojava Devrimi üzerine bir sunum gerçekleştirecek.

  https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/11066080_871554762883044_5625126374445531220_n.png?oh=369d9a504c0d958e97a2ef6c4f2a4e90&oe=55A29259

 4. […] Sosyal Savaş: İstanbul: Anarşist / Queer / Vegan Gün (11 Nisan 2015) […]

 5. fikret dedi ki:

  bu etkinliğe katılımcı olarak engelsiz pedal da katılıyor mu? diyanet’ten ödül alan, davutoğlu ile el ele fotoğraf çektiren bir grubun bu etkinlikte yer almasını istemiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code