Online alışverişe can feda!

Us-online-shoppingGünümüzde insanlar ne için kendini feda ediyor? İdealleri ne? Gelecekten ne bekliyor? Ne için çalışıyor, uğraşıyor?

Bir davanın-idealin peşinden gitmeyi aşağılayan, küçümseyen insanlar satın almak için her gün her saat bedel ödüyorlar. Her sabah kalkıp işe gidiyor, kalabalığı ve trafiği çekiyor, günde en az 9 saat çalışıyor, üstüne patrona ve iş arkadaşlarına iyi gözükme derdine giriyorlar. Bir elbise ya da araba için, kulaklık ya da fotoğraf makinesi için, otele ya da bir kafeye gidebilmek için kendilerini işe adıyorlar. Dava için ölmeyi aşırı bulanlar, ev dekorasyonu için işkence çekmeyi normal karşılıyor.

feda
En Çok Satan İnternet Ürünleri Sıralaması:

1- Kadın Giyim

2- Kitaplar

3- Bilgisayar Donanımı

4- Bilgisayar Yazılımı

5- Giysi

6- Oyuncaklar / Video Oyunları

7- Videolar DVD

8- Sağlık ve Güzellik

9- Tüketici Elektroniği

10- Müzik

11- Takı

12- Büro Malzemesi

13- Linens / Ev Dekorasyonu

14- Çiçekler

15- Spor Malzemeleri

16- Ayakkabı

17- Küçük Ev Aletleri

18- Araçlar ve Bahçe

19- Hediyeler

Online-Alisveris

Türkiye’de internet üzerinden alışverişin yüzde 77’sinin Marmara, Ege ve İç Anadolu olmak üzere üç bölgede gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Yüzde 48’lik oranı ile Marmara Bölgesi e-ticareti en yoğun olarak kullanan bölge olurken, onu yüzde 16 ile İç Anadolu ve yüzde 13 ile Ege izliyor. İl bazında bakıldığında ise en çok alışveriş yapılan illerin İstanbul, Ankara ve İzmir olduğu görülüyor. Bu üç ili Bursa, Antalya ve Kocaeli izliyor.

İstanbul en çok teknoloji ve giyim ürünlerini satın alıyor

İstanbul, özel alışveriş kategorisinde en çok giyim ve aksesuara harcama yaparken, ‘fırsat’ kategorisinde yeme-içme kategorisi öne çıkıyor. İstanbulluların sanal yapı marketlerden en çok satın aldıkları ürün ise gardırop. Teknoloji ürünlerinde televizyon, cep telefonu ve bilgisayarlar ilk sıralarda yer alırken, tüketiciden tüketiciye satış yapan sitelerde giyim ve kitap/dergi satışlarının yoğun olduğu görülüyor.

Ankara’da klima satışları yoğun

Başkent Ankara, özel alışveriş sitelerinden en çok giyim ve hediyelik eşya; fırsat sitelerinden ise turizm ve seyahate yönelik fırsat satın alıyor. Sanal yapı marketlerde en çok satılan ürün klima olurken, teknolojik ürünlerde tablet bilgisayar; tüketiciden tüketiciye satış sitelerinde ise masaüstü bilgisayar ilk sırada yer alıyor.

İzmirliler turizm fırsatlarının peşinde

İzmir’in özel alışveriş sitelerindeki ilk tercihi ayakkabı ve ev tekstilinden yana. Tıpkı Ankara’da olduğu gibi fırsat sitelerinde en çok turizm fırsatlarını satın alan İzmirliler, sanal yapı marketlerde elektrikli el aletlerine ve bahçe ürünlerine yöneliyor. Teknolojik ürün kategorisinde cep telefonu ilk sırayı alırken, tüketiciden tüketiciye satış yapan sitelerde dizüstü bilgisayar başı çekiyor.

En çok harcama havayollarına

Havayolları yine e-ticaretin en çok yapıldığı sektörler arasında yer aldı. 2011 yılının ilk üç ayında e-ticaret üzerinden kredi kartları ile yapılan havayolu harcamalar, işlem başına ortalama 247 TL oldu. 2011 yılının ilk üç aylık döneminde kredi kartlar ile en çok yapılan e-ticaret harcamalarından biride elektronik eşya ve bilgisayarlar oldu. Cep telefonundan, diz üstü bilgisayarlara, DVD oynatıcıdan, oyun konsollarına kadar farklı elektronik cihazlara yapılan harcamalara bakıldığında ise işlem başına yapılan harcama 190 TL olarak gerçekleşti.

Cep telefonu, teknoloji kategorisinde en çok rağbet gören ürün oldu.

Bu çerçevede en çok tercih edilen marka Samsung iken, onu Apple, Nokia ve HTC izledi.

Akıllı telefonlar içinde ise en çok satılan cep telefonu siyah renkli iPhone 5 oldu.

Tüketiciler, marka olarak dizüstü bilgisayarda HP’yi, Tablet PC’de ise Apple’ı tercih etti.

SLR fotoğraf makinelerinde de en çok satılan marka Canon oldu.

Canon’u sırasıyla Nikon, Sony ve Pentax takip etti.

o-ONLINE-SHOPPING-facebook

Uğruna hayat feda edilen bazı siteler:
Giyim:
trendyol.com, markafoni.com, limango.com
Hediye: momento.com.tr
Yemek: yemeksepeti.com
Karışık: gittigidiyor.com, sahibinden.com
Çiçek: ciceksepeti.com
Hizmet: sehirfirsati.com, grupfoni.com, markapon.com
Turizm: piriveta.com
Anne-Bebek: unnado.com, e-bebek.com
Kitap: idefix.com, kitapyurdu.com
İlginçlikler: buldumbuldum.com, bunlardanistiyorum.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code