Validebağ direnişinde 8. gün: Polis saldırısının ardından eylem çağrısı

saldırıValidebağ Korusu’na yapılmak inşaata karşı nöbet sürüyor. Dün gece yağmura, soğuğa rağmen yaşam savunucuları sabaha kadar nöbet tuttu. Öğleden sonra içeri sokulmak istenen jeneratör taşıyan bir aracı engellemek isteyen halka polis saldırdı.

İstanbul Üsküdar’da Validebağ Korusu’nun yanında yapılması planlanan caminin şantiyesi önünde nöbet tutan mahalleliye polis saldırdı. Koru inşaatına sokulmak istenen jeneratör taşıyan aracın geçişine izin vermeyen direnişçiler polisin gazlı, plastik mermili saldırısı ile karşılaştı. Saldırı sırasında yaralananlar ve fenalaşanlar olurken, yaralılar için çağrılan Ambulans polis barikatı ile engellendi. Yaralılara müdahale sağlık görevlilerinin sedye ile polis barikatını aşarak gerçekleşti.

Polis saldırının ardından barikatı genişleterek sokağı tamamen geçişlere kapattı. Barikatın önünde yeniden toplanan halk ‘Hırsız, katil AKP’ sloganları attı.

Validebağ Korusu halkı saldırılara, yıkıma karşı akşam saat 18.00’ya çağrı yaptı.

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrı ise şöyle:

Validebağ Korusu’nu korumak için nöbet tutan yaşam savunucularına bugün 15.30’da iktidar-sermaye blokunun kolluk kuvvetleri gazla ve plastik mermiyle saldırdı. Saldırı sonucunda polis barikatları ilerletildi, nöbet tutanlar alandan çıkarıldı. Bayılanlar ve plastik mermilerle yaralananların yardımına ise yine yaşamı savunanlar koştu.

Validebağ yeşilini, kentini korumak için direniyor. Validebağ hukuksuz inşaat projesine karşı direniyor. Validebağ, tepeden inme kararlarla halkı görmezden gelenlere karşı direniyor. Diren Validebağ! Yanındayız!

Bugün 18.00’da #KoruyuKoru’mak, yaşamı savunmak için bir kez daha kaçak inşaat alanında olacağız.

#KoruyuKoru!
#YaşamıSavun!

VİDEO (DHA)

Kaynak: Sendika.Org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code