Burkina Faso’da ayaklanma

csm_burkina-faso1-AA_bd27b69444Burkina Faso’da Amerikancı Cumhurbaşkanı Blaise Compaore’nin 27 yıl süren iktidarını uzatmak istemesi üzerine başlayan gösteriler ayaklanmaya dönüştü.

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da 27 yıldır devlet başkanlığı koltuğunda oturan Blaise Compaore’nin yaklaşan seçimlerde yeniden adaylığını koyacağını açıklamasının ardından başlayan eylemler ayaklanmaya dönüştü. Emekçilerin parlamento binasını ateşe verdiği ülkede Compaore, hükümeti feshederek ülkede olağanüstü hal ilan etti. Polis ise eylemcileri yaylım ateşine tutarak en az 15 kişiyi katletti.

Hükümet eylemlerin giderek şiddetini arttırması üzerine geri adım atarak sözkonusu anayasa değişikliğinin parlamentoda görüşülmesinden vazgeçtiklerini belirtti.

Parlamento ve CDP binaları ateşe verildi
Hükümetin geri adımı yozlaşmış rejime karşı büyük öfke biriktiren emekçileri sokaklardan çekmeye yetmedi. Hükümetin halka mesaj verdiği devlet televizyonu işgal edildi. İşgal eylemi sonucunda televizyon bir süre yayın yapamaz duruma geldi.

Sokaklardaki on binlerce kişiye gaz bomlarının yanı sıra TOMA ve gerçek mermilerle saldırılıyor.

Giderek büyüyen eylemler sonucunda iktidar partisi Demokrasi ve İlerleme Kongresi Partisi’ne (CDP) ait birçok büro ve milletvekillerinin kaldığı bir otel ateşe verildi.

Asker katliam yaptı
Daha sonra parlamento binasını basan eylemciler binayı ateşe verirken, askerler kitlenin üzerine ateş etmeye başladı. Askerin açtığı ateş sonucunda en az 15 kişi hayatını kaybetti.

İçlerinde Savunma Eski Bakanı Kouame Lougue’nin de bulunduğu birçok asker eylemcilerin arasına katılırken Cumhurbaşkanı Compaore’nin nerede olduğu bilinmiyor. Lougue’nin öncülüğündeki 100 kadar asker başkentteki eyleme katıldı.

OHAL ilan edildi
Başkent Uagadugu’da belediye binası da ateşe verilirken, yetkililer havalimanının kapatıldığını açıkladı. Sayısı gittikçe artan kitle ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru harekete geçti. Compareo ilerleyen saatlerde hükümeti feshederek olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Muhalefet liderleri ise eylemlerin büyümesinden kaynaklı halkı ‘sukunet’e çağırdı. Muhalefet eylemlerin sivil itaatsizlik şeklinde sürdürülmesini istedi.

ABD ve Fransa’nın yakın müttefiki
1992’de darbeyle iktidara gelen 63 yaşındaki Blaise Compaore, görev süresini uzatmak için 1997 ve 2000’de anayasada 2 kez değişikliğe gitmişti. İktidara askeri darbe ile gelen ‘Yüzbaşı’ Compaero, ABD ve Fransa’nın yakın bir müttefiki olarak biliniyor. Compaero, Batı Afrika’da İslamcı militanlara karşı askeri operasyonlarda Burkina Faso’nun üs olarak kullanılmasına izin vermişti.

Compaero’nun iktidarını devam ettirmek için yapmak istediği değişikliğin ülkede büyük gerilim yaratması emperyalistleri de tedirginliğe itti. Gösterilerin işbirlikçi rejimi sarsması üzerine Fransa, Avrupa Birliği ve ABD, Compaore’ye planladığı anayasa değişikliğinden vazgeçmesini, değişikliğin ‘istikrar’ı bozabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code