Mardin: ‘Eylemci değil çiftçi, eylem değil halk hareketi’

AW178442Elektrik kesintileri nedeniyle üç günden beri Mardin’de eylem yapan çiftçiler Kızıltepe merkezde de yolları kapattılar. Çiftçiler ‘Bu eylem değil halk hareketi’ diyor.

Elektrik kesintileri nedeniyle tarlalarına ve hayvanlarına su veremedikleri gerekçesiyle üç günden beri Mardin çevresinde eylem yapan çiftçiler Kızıltepe merkezde de yolları kesip dükkanları kapattırdılar. Polisin müdahalesiyle dağılan eylemciler lastik yakıp barikat kurarak araç geçişlerine izin vermiyorlar. Kızıltepe Mardin yolunu öğlenden sonra açan güvenlik güçleri Kızıltepe merkezdeki asayişi sağlamak üzere eylemcilerle yoğun mücadele halinde.

‘Eylemci değil çiftçi, eylem değil halk hareketi’

Çiftçi Abdurrahman Yıldız 210 dönüm mısır tarlası için eyleme katılıyor.

Kızıltepe’de çiftçilik yapan Abdurrahman Yıldız, 210 dönüm mısırının kurumak üzere olduğunu söyleyerek başka çaresinin bulunmadığını anlatıyor.

“Derikte 4-5 gündür, Kızıltepe’de de 3 gündür elektriğimiz yok. Elektrik olmayınca suyumuz da yok. 210 dönüm mısırıma iki güne kadar su veremezsem kuruyacak. Tam dane tutmuş heba olup gidecek. Pamuğumuz da aynı durumda. Yakınlarda su olsa gidip tankerle getireceğiz ama hiç bir yerde su yok. İki gündür su değmemiş bana ve kokmaya başladım. Bize ‘bir grup eylemci’ diyorlar. Biz eylemci değiliz, su isteyen çiftçileriz. Bu da halk hareketi. Vallahi bu elektrik su gelmezse burası Rojavaya döner.”

Abdülbedi Kılıç çocukların içecek su bulamadıklarını anlatıyor.

‘Şengal’e döndü’

Çiftçilerden Abdülbedi Kılıç ise eylemi keyiflerinden yapmadıklarını, çaresiz oldukları için sokaklara çıktıklarını söylüyor.

“Keyfi bir şey değil bu. Hayvanlar perişan, çocuklar perişan. Hepimiz susuzuz. Mısırı 7 günde bir sulamamız gerekiyor ama su yok. Kaldı burada iki günümüz. Ölün diyorlarsa bize böyle ölürüz. Gelin köyleri görün Şengal dağlarına dönmüş. Her yer kupkuru.”

Mahsum Çeçen: Kimse zarar görsün istemiyoruz

Kızıltepe’de eylemciler Kaymakamlık, AK Parti İlçe Başkanlığı ve DEDAŞ binasını da taşladılar. Kaymakamlık binasının ve kaymakamın makam aracının camları kırıldı. Olaylarda beş kişi gözaltına alınırken iki polis, atılan taşlardan hafif şekilde yaralandı. Bazı araç ve işyerleri de zarar gördü.

Elektrik kesintilerini protesto eden kitle hükümet konağını taşladı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, yol kapatarak eylem yapan bir grup çiftçi, Hükümet Konağı’nı taşladı. Olayda kaymakamlık makam aracı ile Hükümet Konağı’nın camları kırıldı. Kaymakam, polis aracı ile bölgeden uzaklaştırıldı.

Alınan bilgilere göre, sabah saatlerinde toplanan bir grup çiftçi, elektrik kesintilerini protesto ederek taleplerinin karşılanmadığı gerekçesiyle yolu trafiğe kapattı. Grup, öğle saatlerinde Kızıltepe Kaymakamlık binasını taşlayarak ‘Kaymakam dışarı’ sloganları atmaya başladı.

Polisin gaz bombası kullanarak dağıtmaya çalıştığı yüzleri kapalı grup, Hükümet Konağı ve kaymakamlık makam aracını taş yağmuruna tuttu. Saldırı sonucu Hükümet Konağı ile makam aracının camları kırıldı.

İlçede, olaylar nedeniyle esnaf kepenk kapatırken, İpekyolu’nun Nusaybin-Viranşehir karayolunun da trafiğe kapatıldığı kaydedildi.

Olaylarla ilgili olarak bir açıklamada bulunan İlçe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, “Bilindiği gibi çiftçilerin eylemi var. Ancak çiftçiler ile ilgisi olmayan yüzü kapalı bir kısım genç kaymakamlık binasını taşladı. Makam aracının ve binanın bazı camları kırıldı” dedi.

Kaymakam Ermiş, konuşmasının ardından Hükümet Konağı’ndan polis aracı ile ayrıldı.

Bu arada, Mardin-Kızıltepe ve Derik-Mardin-Urfa karayollarını 2 ayrı noktada kesen çiftçilerin 3 gün önce başlattığı yol kapatma eylemi devam ediyor. Derik ilçesinde üç gündür yaşanan kesintiler nedeniyle çiftçiler eylemlerini sürdürürken bugün ilçe genelinde esnaf kepenk kapattı. Öğleden sonra da AKP İlçe binasına taşlarla saldırı yapılırken, Derik ve Kızıltepe’de gerginliğin halen sürdüğü öğrenildi.

Kaynak: Al Jazeera Türk – Firatnews.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code