Lice’de gençlerin kalekola karşı direnişi sürüyor

Bolb9OrIIAE8O3DAmed’in Lice ilçesinde Türk ordusunun başlattığı askeri operasyonlar ve karakol-kalekol yapımlarına karşı halk ile askerler arasında sabah saatlerinden bu yana devam eden çatışmalar başgösteren yorgunluk nedeniyle yerini bekleyişe bıraktı.

Yapımı devam eden karakol ve kalekollara karşı son iki gündür gösterilen tepkiler nedeniyle olayların merkezindeki Amed’in Lice ilçesinde, bu sabah saatlerinde Türk ordusu tarafından askeri operasyon başlatılması üzerine yükselen tansiyon gün boyu süren çatışmalara dönüştü.

Operasyona karşı çıkmak isterken Türk askerlerin saldırısına maruz kalmaları üzerine gençler Çakıl köyü yolundan geçen bir iş makinasına el koyarak, yolu kepçe ile trafiğe kapattı.

Kepçe ile kapatmalarının yanı sıra önüne de yaklaşık 1 metre derinliğinde hendek kazan geçler, askeri operasyonlara ve karakol-kalekol yapımlarına son verilmemesi halinde eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar devam eden çatışmalar sırasında Kıralan bölgesine kobra tipi helikopterler ile özel harekat timlerinin de indirildi.

Yaşanan çatışmalar akşam saatlerinde giderek sakinleşmesinin ardından sona erdi. Şu an için halk ile Türk askerlerin bekleyişleri karşılıklı sürüyor.

Yine sabah saatlerinden itibaren kapatılan Amed-Bingöl karayolu nedeniyle Kıralan köyünde bekletilen yüzlerce araç içerisinde bekleyen yolcular saatler süren bekleyişlerinin ardından araçlarını köyde bırakarak Lice-Bingöl yol ayrımına doğru yürüyerek gitti.

Yüze yakın zırhlı araç ve TOMA’lar eşliğinde polis ise Kıralan köyünü ablukaya alarak burada gençler ile çatıştı.

Gençlere plastik mermi, tazyikli su ve gaz bombaları ile saldıran polislere gençler ise havai fişek, molotof ve taş ile karşılık verdi. Çıkan olaylarda iki gencin hafif yaralandığı gelen bilgiler arasında.

Amed ve Bingöl illerinden getirilen çekici ve vinçlerle yolu kapatan araçlar kenara çekilerek yol trafiğe açıldı.

Kaynak: Firatnews.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code