“Giroshin Sha” – 20.yy.’da Japonya’da kurulan anarşist-illegalist hücre

*“Giroshin Sha” hücresi davasından bir fotoğraf

*“Giroshin Sha” hücresi davasından bir fotoğraf

“Giroshin Sha” (Giyotin Cemiyeti) 1922’de Japonya’da oluşmuş olan anarşist illegalist vir hücreydi. Bu hücre kendi faaliyetlerini finanse etmek için bankalardan kamulaştırıyordu.

“Giroshin Sha”, Japonya’da zamanının en çok tanınan anarşist yazarlarından Osugi Sakae’ye yönelik gerçekleştirilen süikastte sorumlu olan general Masataro Fukuda’yı iki kez öldürme girişiminde bulunmuştu.

İlk saldırıda, Osugi’nin eski yoldaşlarından birisi olan Kyutaro Wada, Fukuda’yı vurmuş ama sadece yaralamıştı. İkinci saldırıda Genjirop Muraki ve Futura, Fukuda’nın evine bir bomba yerleştirmiş, ancak ne yazık ki, bomba patladığından evde değilmiş.

1924’te, “Giroshin Sha” üyesi Tetsu Nakahama (diğerleri arasında) Kanedo Co. şirketinin kurul başkanına saldırmış ve tutuklanmıştı.

1925’te, Nakahama, diğerleriyle birlikte ve ayrıca “Giroshin Sha” üyesi olan Daijiro Futura, Prens Hirohito’yu öldürme planı yapmak ve  1923’teki bir banka soygunu gibi “hükümet karşıtı eylemlerden” dolayı öldürüldü. Kyutaro Wada müebbet hapse mahkum edildi ve hücresinde intihar etti.

Makalenin araştırması CCF’nin (Ateş Hücreleri Komplosu) tutsak üyeleri tarafından yapıldı.

———

*Inter Arma tarafından İngilizceye tercüme edildi.

Kaynak: 325

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code