“Taksim yasağına karşı” eylemcilere polis terörü (İstanbul)

164905_482594858480319_1404560329_nAlınteri, BDSP, Devrimci Hareket, Devrimci İşçi Hareketi, Emek ve Özgürlük Cephesi, Halk Cephesi, Kaldıraç, Kazova işçileri ve Mücadele Birliği’nin, “Taksim yasağını tanımıyoruz” sloganıyla İstiklal Caddesi üzerindeki Atlas Pasajı önünde bir araya gelerek gerçekleştirecekleri yürüyüş öncesi polis caddeyi ve ara sokakları abluka altına aldı.

Taksim’in her sokağını kuşatan polis, herhangi bir grubun toplanmasına izin vermedi. Çevik kuvvet polisleri İstiklal Caddesi’nde yan yana yürüyen insanlara bile “Dağılın” diyerek müdahale ettş.

Basın açıklaması için biraraya gelmeyi başaran gruba polis cop ve gaz bombasıyla saldırdı. Saldırıyı önlemeye çalışan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe de polis tarafından darp edildi.

Saldırının ardından ara sokaklarda çatışma başladı.

Çatışmalar Tarlabaşı sokaklarında

Taksim’e yürümek isteyen kitleye yönelik polis saldırısın ardından başlayan çatışmalar Tarlabaşı sokaklarında devam ediyor. Saldırıda 3 kişi gözaltına alındı, çok sayıda kişi yaralı.

Taksim’de polis saldırısını ardından başlayan çatışmalar ara sokaklarda sürüyor.

Polisin, İstiklal Caddesi’nde gaz bombaları ile saldırmasının ardından başlayan çatışma Tarlabış sokaklarında devam ediyor.

Eylem sırasında Burger King’e pankart asan 3 kişi polis tarafından darp ederek gözaltına alındı. Ayrıca, bir kişinin polis tarafından kask ve coplarla feci şekilde dövüldüğü ve yüzünün kanlar içerisinde kaldığı gelen bilgiler arasında. Çok sayıda kişinin de atılan gaz bombası fişeklerinin isabet etmesi sonucu yaralandığı kaydedildi.

Taksim’deki çatışmalar Okmeydanına taştı

Akşam saatlerinde Okmeydanı Şark Kahvesi önünde toplanan yüzleri maskeli 50 kişilik grup, yolları araç trafiğine kapatarak çöp konteynerlerini ateşe verdi. Grup üyeleri olay yerine gelen polis ekiplerine molotof, taş ve havai fişek fırlattı. Havai fişeklerden bazıları yoldan geçen özel halk otobüsüne ve diğer araçlara isabet etti. Yaşanan olaylar nedeniyle olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Çevik kuvvet ekipleri kendilerine taş atan gruba gaz bombası atarak karşılık verdi. Bunun üzerine grup üyeleri ara sokaklara dağıldı.

Kaynak: ETHA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code