Şili: Las Vizcachas karakoluna patlayıcılı saldırı

bombazo-carabineros_12317Cumartesi gecesi Las Vizcachas polis karakolu güçlü bir patlamayla sarsıldı. Patlama sulama kanalının bitişiğindeki polis bölgesinin yanına konulan bir patlayıcı tarafından gerçekleşti.

Saldırıdan sonra pislik aynasızlar bölgede geniş bir operasyon başlattı. Bir ajan patlamadan sonra işitmeyle ilgili küçük bir travma geçirdi ve çeşitli yerlerinden yaralandı. Helikopterle hastaneye kaldırıldı. Bombanın şerefsiz ajanların yaşadıkları lojmanların yanında batması ve duvarın bir bölümünü tahrip etmesi bahsetmeye değerdir. Aygıt bir yangın söndürücüye onulan barutla doluydu.

Genç biri insan karakola yönelik saldırıya katılma iddiasıyla gözaltına alındı.

Saldıradan sonra bir kişi ekiplere bir aracın kırmızı ışıkta getiğini ve trafik kontrol noktasına yaklaşmadan geri döndüğünü bildirdi.

Kayıtlarda aracın Puente Alto’dan çalınmış olduğu ortaya çıktı. OS9 (suç örgütleri birimi)aracın eve gelmesini bekledi ve şöförünü gözaltına aldı.

Gözaltına alınan kişi, sadece üç gün sonra karakola saldırmakla suçlandığı Puente Alto’da daha önce güvenlik mahkemesine çıkmış olan 22 yaşındaki Victor Montoya’dır. Victor anti-terör yasası çerçevesi muamele görmekte ve 12 Şubat’tan bu yana gözaltında tutulmaktadır.

Gencin evi polis tarafından basıldı ve bomba yapımına dair deliller aradı. Uzmanlar henüz bir açıklama yapmadılar. Polis suçlanan şahsın henüz konuşmadığını açıkladı. Araç gencin babasındı ve dışarı çıkmak için almıştı.

Polis saldırıyı “barut daha öncekinin aynısına benziyor…” gibi ifadelerle 2012 Haziran’ında Puente Alto Mahkemesine yapılan çifte saldırıyla bağlantılandırmaya çalışıyor. Savcı muhtemelen Hans Niemeyer’e karşı kullanılan benzer stratejiyi uygulayacak gibi görünüyor.

Bu konuya dair güncellemeler geldikçe haberdar edeceğiz.

Videolar: 1 2

Kaynak: Liberacion Total

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code