Kopenhag – İslamofobiklere karşı antifaşist eylemde 32 gözaltı

fft64_mf1346076Kopenhag’da İslam karşıtlarına karşı gösteri düzenleyen otonom gençler, polisle tartıştı 32 genç gözaltına alındı.

İslam karşıtları polis kordonunda şehirden kaçırıldı Danimarka’nın Başkenti Kopenhag’da, İslam karşıtı örgütün gösteri yapacağını öğrenen otonom gençler ve Anti Faşist Örgüt AFA üyeleri sokaklara döküldü.

İslam Karşıtı SIAD örgütü başkanı Anders Gravers ve üyelerinin Sötorv meydanında Müslüman göçmenlere karşı gösteri yapacaklarını öğrenen yaklaşık 1000 otonom genç, Norrebro semtinden Sötorv meydanına yürümek isteyince önleri polisler tarafından kesildi.

Polis kordonunu aşmak isteyen gençlerden 32’si gözaltına alındı. İslam Karşıtı Anders Gravesen 2 hafta önce, gazeteci yazar ve özgür yayıncılar birliği başkanı Lars Hedegaard’a yönelik silahlı saldırıyı protesto etmek için toplandıklarını söyledi. Polis kordonu altında çok kısa bir süre açıklama yapan Anders Gravasen yine polis eskortunda şehirden çıkartılırken otonom gençler İslam karşıtlarını yakalayarak tartaklamak istedi.

Polis ile otonom gençler arasında çıkan arbedede gözaltına alınan gençler önce elleri kelepçelenerek kaldırıma oturdular daha sonra polis otobüsü ile karakola götürüldü.

“CADDELERİMİZDE IRKÇI İSTEMİYORUZ”
İslam karşıtlarının şehirden çıkarıldığını öğrenen otonom gençler, Norreboro semtindeki Blagaardsplads Meydanı’na kadar yürüyüşe geçerken, ellerinde gamalı haç üzeri kırmızı çizgiyle çizilmiş ’Irkçılık Platformu istemiyoruz’, ’Beyaz ve siyahı birleştirmek için birlikte mücadele’ gibi yazılar bulunan pankartlar taşıyarak, ’Caddelerimizde ırkçı istemiyoruz’, ’Irkçılara geçit yok’ gibi sloganlar attı.

Çok sayıda zırhlı araç ve çevik kuvvet ekibinin güvenlik önlemi aldığı gösteri, gençlerin Blagaardsplads meydanında müzikler eşliğinde dansları ile son buldu.

Kaynak: Radikal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code