Mısır’da Kara Blok ‘terörist’ ilan edildi

etha20130130-misir-00_ext25 Ocak Devriminin 2. yıldönümünde başlayan ve OHAL uygulanmasına rağmen bastırılamayan isyan, Mısır’ın dört yanına yayılıyor. Hükümet, şiddete karşı örgütlenen gençleri “terörist” ilan ederek, tutuklanmaları yönünde karar aldı.

KAHİRE- Mısır’da devrimin 2. yıldönümünde başlayan ve Port Said davasında verilen kararla şiddetlenen çatışmalar, olağanüstü hal uygulamasına rağmen dindirilemiyor.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi Port Said’in, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde sıkı yönetim ilan etmesine rağmen, başta bu üç şehir ve Kahire olmak üzere eylemler giderek yayılıyor. OHAL uygulamaları nedeniyle Kahire’de de ordu birliklerinin güvenlik önlemlerini artırdıkları gözlendi.

Olayların yatıştığı Kahire’de çatışmaların izlerini kentin birçok noktasında görmek mümkün. Keskin nişancıların muhalifleri öldürmesinin ardından eylemciler de silahlanarak sokağa çıkarken, geçen haftadan beri güvenlik güçleriyle çatışan gençler, “Kara Blok” (Black Block) adı altında örgütlenmeye başladı.

Ilımlı İslamcı hükümetin emrindeki güçlerle çatışmak için sosyal medya üzerinden çağrılar yaptığı belirtilen Kara Blok, Savcı Talat Abdullah tarafından “terörist örgüt” ilan edildi. Savcı Abdullah, sihap elbise giyip maske takanların tutuklanması yönünde emir verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code