Madrid 2013 sağlık programına karşı sokakta


İspanya merkezi hükümetinin 2013 bütçe programı emekçileri sokağa döktü. Sağlık ve adalet alanlarındaki çalışanlar, Madrid’de gerçekleştirdikleri eylemlerde hükümeti bu bütçe programından vazgeçmeye çağırdı.

Neoliberal programlar 2013 bütçelerini şekillendiriyor, kamusal alandaki kesintiler bütçe programlarına yansıtılıyor. Yeryüzünün pek çok farklı noktasında ise bütçe eylemleri gerçekleşiyor. İspanya’da kamunun hemen her alanında yapılması planlanan kesintilere karşı sağlık emekçileri ve adalet sisteminde çalışan kamu emekçileri sokaklara çıktı.

Sağlık çalışanları, iki haftaya yakın süredir gerçekleştirdiği eylemler kapsamında Sağlık Bakanlığı’na yürüdü. Sağlık alanındaki piyasalaştırmanın, çalışanlar için hizmetin niteliğini düşürmek, hastalar için ise sağlık hakkının gaspı anlamına geleceğini söyleyen emekçiler, hükümeti geri adım atmaya çağırdı.

Adliyede çalışan emekçiler, hakimler, savcılar ise kesintinin kendi paylarına düşen kısmına karşı eyleme geçti. “Siyasette adalet, ücrette adalet” sloganıyla yürüyüşlerini gerçekleştiren yüzlerce kişi, hükümetin bütçe politikasını gözden geçirmemesi halinde iş durdurma eylemi yapabileceklerinin sinyalini verdi.

Sendika.Org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code