gece leylak ve tomurcuk kokuyor: diyarbakır isyanda


Amed – Cezaevlerinde açlık grevindeki tutsaklarla dayanışma için Diyarbakır’da her akşam yapılan ışık kapama, ses çıkarma ve yürüyüşler gece boyunca devam etti. Kentin her yerinde eylemler yapılırken, yer yer kitleler ile polisler arasında çatışmalar yaşandı.

Polis, Yenişehir, Sur ve Bağlar ilçelerinde yürümek isteyen halka polis gaz bombaları ile saldırdı. Halkın evlerinden ışık kapatarak, zılgıt ve ıslık çalarak, tencere çalarak katıldığı eylemlerde polis Koşuyolu’nda 6 çocuğu gözaltına aldı. Birçok ana caddede yola barikat kuran göstericiler ile polisler arasında yaşanan çatışmalar ardından onlarca zırhlı polis aracı, 7. Kolordu’dan da takviye gönderilen zırhlı ‘Akrep’ denilen araçlarla, Bağlar ile Yehişehir ilçelerini birbirine bağlayan ana yolları trafiğe kapattı.

Cezaevlerinde açlık grevindeki tutsaklara dayanışma amacıyla son birkaç gündür her akşam Diyarbakır’da yapılan ışık kapama, ıslık ve tencere çalma eylemi kentin dört bir tarafında yerel saat 19.00’da başladı. Yaşanan protesto gösterisinde sokaklara çıkan halk ıslık çalarken, evlerinin ışıklarını kapatan binlerce evde de balkonlara çıkan kadın, çocuk, yaşlı ev halkı tencere ve tava çaldı.
Yenişehir, Sur, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde yapılan protesto eylemlerine onbinlerce ev destek sunarken, kent yarım saat süreyle ışık seline döndü.
Işık kapama eylemi ile birlikte düdük ve ıslık çalarak veya tencerelere vurarak protestolarını sürdüren halk evlerinin balkonlarından ve pencerelerinden sokakta eylem yapan kitlelere deste verdi.
Yenişehir ilçesinde, milletvekillerinin açlık grevinde bulunduğu DTK binasına Gevran Caddesi, Ekinciler Caddesi ve Koşuyolu Caddesi üzerinden yürümek isteyen yüzlerce kişi polis engeliyle karşılaştı. Polisin sık sık takviye güç talebinde bulunduğu gösterilerde, grupların DTK binasına girişleri polisler tarafından kapatıldı.
İlçelerde süren eylemlerde yetersiz kalan polis zırhlı araçlarının yanına, 7. Kolordu Komutanlığı tarafından gönderilen ve ‘Akrep’ denilen askeri zırhlı araçların da yer alması dikkat çekti. Bağlar ilçesinden DTK binasına yürümek isteyen yüzlerce kişiye karşı gaz bombası ve tazyikli saldırısında yetersiz kalan polisin yardım istemesi üzerine bazı sivil polislerin seri halde havaya ateş açtıkları görüldü.
Bağlar ilçesinden Yenişehir’e yürümek isteyen halka polis Koşuyolu semtinde gaz bombaları ile saldırdı. Halkın taş ve molotofkokteyleri ile karşılık vermesi ardından polise zırhlı araç ve TOMA takviyesi yapıldı. Burada yaşanan çatışmalarda polis gaz bombası ve tazyikli su kullanırken, 6 çocuğun gözaltına alındığı görüldü.
Saatlerce süren eylemlerde kentin tüm semt ve mahallelerinde halkın protesto gösterilerine ışık kapatarak veya tencere çalarak katıldıkları gözlenirken, birçok kamu kurum lojmanları yanısıra askerlerin yoğunlukla bulunduğu Kurdoğlu lojmanlarında da bazı evlerin ışık kapama eylemi yaptıkları görüldü.
Kent genelinde akşam 19.00’da başlayan çatışmalar gece geç saatlere kadar sürerken, geç saatlerden itibaren polisin özellikle Sur ve Bağlar ilçelerinde mahallelerden çekildikleri, sadece zırhlı polis araçların devriye gezdikleri, DTK binası çevresindeki yoğun polisiye önlemlerin devam ettiği bildirildi.

ANF/ 21:46 / 16 Kasım 2012

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code