Şemdinli’de ilköğretim okulu ateşe verildi

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde bağlı Altınsu Köyü’nde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu kimliği belirsiz kişilerce ateşe verildi.

Gece 01.30 sıralarında bir grubun okulun birinci katında bulunan demir kapıyı kırarak konferans salonuna geçtiği ve burada okulun birinci katında bulunan sınıfları ve konferans salonunu ateşe verdiği öğrenildi. 

Okul bekçisinin okul müdürünü araması üzerine olay yerine çağrılan itfaiye ekipleri yangını söndürdü. Kısa sürede yangın söndürülürken okulun kullanılmaz halde olduğu öğrenildi.

Olayda can kaybı yaşanmazken olayla ilgili inceleme başlatıldığı belirtildi.

http://firatnews.org/index.php?rupel=nuce&nuceID=68588

Gerilla eylemleri yayılıyor

HPG Basın-İrtibat Merkezi, gerillalarının Diyarbakır, Hakkari, Dersim, Ağrı ve Iğdır’da gerçekleştirdiği eylemler hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

HPG gerillalarının 14 Eylül günü “Şehit Ronahi, Şehit Armanç ve Şehit Harun Devrimci Harekatı”nın adı ile başlattığı operasyonlar devam ediyor. HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM) açıklamasında Hakkari’deki gerilla denetimin sürdüğünü belirtirken, Ağrı ve Iğdır’daki gerilla eylemleri hakkında bilgi verdi.

LİCE’DE İKİ ASKERİ TEPEYE EYLEM

Harekat kapsamında HPG gerillalarının 19 Eylül günü saat 19.30 sularında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde bulunan tugay komutanlığının güvenliğini alan 2 tepeye yönelik eylem gerçekleştirdiğin duyuran HPG-BİM, eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısının tespit edilemediğini bildirdi. Açıklamada Türk ordusunun eylem ardından tugay çevresini rastgele havan ve kobra helikopterlerle bombaladığı belirtildi.

ASKERLER DUR İHTARINA UYMADI, ÇATIŞMA ÇIKTI!

HPG-BİM, 18 Eylül günü Diyarbakır’ın Hani ilçesinde bulunan Hegesor karakolunu denetim altına alan gerillaların karakoldan çıkan ve içinde 4 askerin bulunduğu doblo tipi bir aracı durdurmak istediklerini, ancak araçtaki askerlerin gerillaların dur ihtarına uymayarak ateş açtığını belirtti. Açıklamada ateşe karşılık veren gerillalar ile araçta bulunan askerler arasında yaşanan kısa süreli çatışmanın sonuçlarının netleştirilemediği bildirildi.

BİNGÖL VE DİYARBAKIR KIRSALI BOMBALANIYOR

Diyarbakır ve Bingöl’de Türk ordusunun düzenlediği bombardımanlar hakkında da bilgi verildi. Buna göre Bingöl merkeze bağlı Şehit Serxwebun alanı Terkan mıntıkasına yönelik dün 16.00-17.00 saatleri arasında kobra helikopterlerle rast gele bir bombardıman düzenlendi. Türk ordusunun Diyarbakır’ın Piran ilçesine bağlı Kaniyaspî karakolunun ise son iki gündür karakol çevresini havan toplarıyla rastgele bombaladığı ifade edildi. HPG-BİM, bu bombalamalar sonucunda alanda başlayan orman yangınlarının devam ettiği vurgulandı.

HAKKARİ’DE ALAN DENETİMİ SÜRÜYOR

HPG gerillalarının Hakkari’nin Şemdinli-Yüksekova-Çukurca ilçelerinde süren alan hakimiyeti çerçevesinde 18 ve 19 Eylül tarihlerinde yaşanan bazı eylemler şöyle sıralandı:

“18 Eylül günü saat 19.45 sularında Yüksekova-Şemdinli yolu üzerinde bulunan bir polis noktasına yönelik gerillalarımız tarafından bir eylem gerçekleştirilmiştir. Sayıları netleştirilemeyen ölü ve yaralı düşman askerleri alana gelen 3 ambulansla uzaklaştırılmıştır.

19 Eylül günü 12.00-18.00 saatleri arasında Yüksekova-Oramar yolu Geliye Doskî mıntıkasında gerillalarımız tarafından bir yol kontrol eylemi gerçekleştirilmiştir. Durdurulan araçlarda kimlik kontrolü gerçekleştiren gerillalarımız halka süreç hakkında bilgilendirmede bulunmuştur.”

Türk ordusunun bombardımanlarına devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada 19 Eylül günü saat 23.00’da Şemdinli’ye bağlı Goste, Gare, Neqîp ve Hacıbeg suyu vadisi alanlarına yönelik düzenlenen obüs ve havan toplu bombardımanların 20 Eylül günü saat 08.00’a kadar devam ettiği belirtildi.

Çukurca kırsalını 3 gündür bombaladığı belirtilen Türk ordusunun hedef aldığı alanların Ertuş, Büyük ve Küçük Gare, Küçük Cilo alanları olduğu kaydedildi. Açıklamada ayrıca bombardımanlar sonucu Ertuş alanında başlayan orman yangınlarının halen devam ettiği bildirildi.

HPG-BİM açıklamasında ayrıca Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Sînewa karakoluna 19 Eylül günü 12.00-19.00 saatleri arasında asker ve askeri mühimmat takviyesi yapıldığı ifade edildi.

YOL KONTROLÜ

19 Eylül günü 18.00-20.00 saatleri arasında Dersim-Erzincan yolu üzerinde HPG gerillalarının bir yol kontrol eylemi gerçekleştirdiğinin belirtildiği açıklamada gerillaların durdurulan 70 araçta kimlik kontrolü yaptığı ve halka süreç hakkında bilgilendirmede bulunduğu kaydedildi. Açıklamada ayrıca gerillaların yol kontrolü esnasında Kürdistan’da “işgalci TC ordusuyla” işbirliği halinde çalışan şirketlere ait 2 aracı yakarak imha ettiği bildirildi.

TÜRK TELEKOM ARACI YAKILDI

HPG gerillalarının Iğdır’da da bir yol kontrolü eylemi gerçekleştirdiğini duyuran HPG-BİM, 19 Eylül günü saat 23.00 sularında Iğdır merkez ile Korxan karakolu arasında gerçekleştirilen eylemde gerillaların kimlik kontrolü yaptığı belirtildi. Açıklamada ayrıca gerillaların Türk Telekom’a ait bir aracı ve Korxan karakoluna giden elektrik hatlarını imha ettiği bildirildi.

TSK BİR SİVİLİ VURDU

HPG-BİM tarafından dün yapılan açıklamada Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine bağlı Teperuz karakolu yakınlarında Türk ordu birlikleriyle HPG gerillaları arasında kısa süreli bir çatışmanın yaşandığı bildirilmişti.

Bu olaya ilişkin yeni bir açıklama yayımlayan HPG-BİM, 18 Eylül günü saat 22.45 sularında yaşanan çatışmada Türk askerlerinin zırhlı araçlarla yaptığı rastgele tarama sonucunda kimliği tespit edilemeyen sivil bir kişinin yaşamını yitirdiği bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

Ovacık Başsavcısına saldırıyı HPG üstlendi

Dersim’in Ovacık ilçesinde Çarşamba günü başsavcı Murat Uzun’a yönelik eylemi HPG üstlendi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) yaptığı açıklamada, “19 Eylül günü saat 12.00’da Dersim’in Ovacık ilçesinde Kürt halkına karşı düşmanlığı ve faşist uygulamalarıyla tanınan, devletin hukuk terörü olan soykırım operasyonlarında halkımıza karşı aktif rol alan Murat Uzun isimli başsavcı gerillalarımız tarafından vurulmuştur” dedi.

Suikast eylemi sonucu başından vurulan başsavcı ağır yaralanmıştı. Dersim’den Elazığ’daki hastaneye kaldırılan başsavcının Çarşamba günü duran kalbi yeniden çalıştırılmıştı. Savcının durumu ciddiyetini koruyor.

http://firatnews.org/index.php?rupel=nuce&nuceID=68567

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code