Çin: Öfkeli eylemciler devlet binasını işgal etti, bilgisayarları parçaladı

28 Temmuz 2012, Cumartesi günü Çin’in doğusunda bulunan Qidong’da öfkeli eylemciler, kıyı sularını kirletecek olan endüstriyel atık su hattını protesto etmek için başlattıkları eylemde devlet binalarını işgal etti, ofislerin önündeki araçları ters çevirdi ve ofislerde bulunan bilgisayarları parçaladı.

Beijing’de bu sene gerçekleşecek olan liderlik dönüşümünden kaynaklanan toplumsal gerilimin bir göstergesi olan ve yaşanan çevresel yıkımın yarattığı tedirginlikle birlikte ortaya çıkan protestoların son halkası olan eylemde yaklaşık 1000 kişi, Şangay’dan araba ile bir saat uzaklıkta olan kıyı kenti Qidong’un sokaklarında yürüyüşe geçti. Kentin yakınlarında bulunan bir kağıt fabrikasından denize atık taşıyacak boru hattı planlarına karşı sloganlar atan eylemciler, devletin taşınan atıkların kıyıların kirlenmesine yol açmayacağı yönündeki görüşünü kabul etmediklerini açıkladılar.

25 yaşındaki eylemci La Shuai konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Devlet atıkların denizi kirletmeyeceğini iddia ediyor, ama eğer bu doğruysa neden daha yakında olan Yangtze Nehrine atmıyorlar? Çünkü eğer atıkları nehre atarlarsa bu kirlenmeden Şangay ciddi biçimde etiklenecek ve Şangay’daki halk karşı çıkacak ” dedi.

Bazı eylemciler Valilik binasına girerek bilgisayarları parçaladılar, ofis mobilyalarını altüst ettiler ve dışarıdaki kalabalığın destek tzahuratıyla ofiste bulunan belgeleri pencereden dışarı savurdular. Reuters’in bildirdiğine göre en az 5 araba ve bir minibüs ters çevrildi. Devlet binalarını korumak içöin 1000’den fazla polis görev başındaydı. En az iki polis memuru kalabalığın içine çekilerek ciddi biçimde dövüldüler ve kanlar içinde kaldılar.

Eylemden bir gün önce, Cuma günü Qidong kent yönetimi, eylemin etkisini kırmak için daha detaylı araştırmalar yapılana kadar projeyi ertelediğini duyurmuştu. Fakat Cumartesi günü sokağa çıkan eylemciler ertelemenin yeterli olmadığını savundu. 17 yaşındaki eylemci Xi Feng “eğer devlet gerçekten bu projeyi durdurmak isteseydi, bunu en başında yapardı. Bu noktada artık çok geç kaldılar.” dedi.

Yerel yöneticiler eylemi engellemek için birçok yol denediler. Kent sakinlerine, yapılacak herhangi bir eylemin yasadığı olacağını iddia eden telefon mesajları gönderildi.

Çevresel kaygılar, tek parti yönetimine karşı bireysel hakların genişletilmesi ve alınan kararlarda halka daha çok danışılması yönündeki çağrıları da alevledi. Toplumsal öfkenin sokaklara akması, ekonomik büyümeye karşı toplumsal öfke ve çevresel tehditleri dengeleyerek istikrar sağlamaya çalışan Çinli yöneticilerin son dönemde giderek daha sık karşılaştıkları genel hoşnutsuzluğun bir dışavurumu olarak görülüyor. Bu protesto, geçtiğimiz yıl içinde Shifang bölgesindeki Sichuan kentin, Kuzeydoğu’da bulunan Dalian kenti ve Güney Guangdong bölgesindeki Haimen kentlerindeki projelere karşı örgütlenen benzer eylemlerin devamı olarak görülebilir.

Shifang’da devlet, yöre halkının protesto eylemlerinin ardından bölgedeki bakır rafinerisinin inşaatını durdurdu. Polisle çatışmaya girdiği için tutuklanan eylemcilerin de büyük çoğunluğunu serbest bıraktı.

Çin’de yönetimin ülkenin su ve hava yollarını temizleyeceğini duyurdu ve kirlenme konsuundaki şikayetlere daha duyarlı görünmeye çalışıyor. Buna rtağmen ekolojik ve çevresel anlaşmazlıklar halkı ve yerel yöneticileri sıklıkla karşı karşıya getirmeye devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code