Yunanistan’da Gerilim Büyüyor; Neden mi Öfkeliyiz!

  1. Yunanistanda ki gelişmelerden ve sukünetten mi konuşuyorsunuz ? Buna inanma, olan şey tam tersi !
    Atina’da gerilim yükseldi
    Bu gece heryer yanacak ve önümüzdeki geceler de öyle.. Bir sebep mi istiyorsun? Sekiz tane söyleyeceğim.

1. O gece, saat 3.20’de, faşistler üç yıl önce Atina’da eski faşizm merkez üssü olan Agia Pantelemonas’ın yeniden yerleşiminin sembolü olan ünlü anti-faşist işgalci Distomo’ya saldırdı. Neo-Naziler geçen sene de aynı şekilde mülteci işgal evi Notara 26’yı küçük gaz tüpleriyle kundaklamıştı. Yaralılar yok, ufak bir hasar var ancak yoldaşlarda büyük bir arzu var savaşmak için.

2.Bu akşamki normalinden daha şiddetli öğrenci protestoları sonraki eylemlerin tonunu belirledi, büyük protestoların başlangıcını bir reklam filminden uyarır gibiydi; ‘Hassas ruhlar için önerilmez’.

3.Yarın olduğunda Erdoğan Atina’da olacak! Yunanistanda ki yoldaşlarımız ve özellikle mülteci olanlar, işte bu karşılamayı bekliyor, savunmasız insanlara ve daha da kötüsü Yunan iktidarı tarafından da geri gönderilen insanlara (AB-Türkiye Mart 2016 anlaşmasından itibaren) cehennemi ve ‘kendi’ terörünü yaşatan bu diktatörü hiç iyi karşılamayacaklar.. Özellikle Kürtler, Suriyeliler ve Iraklılar Tsipras’ın bir kez daha sereceği bu kırmızı halıya çok öfkeliler.

4.Politik tutsaklarımız devrimci anarşist Pola Roupa ve Nikos Maziotis, çocuklarını görmede güçlük çekme ve Nikos’un tecritini arttırma gibi zihinsel işkence yöntemlerinin dahil olduğu tutukluluk koşullarındaki sertleşmeden dolayı 11 Kasım’dan beri açlık grevinde, sağlıkları daha da kötüleşti ve istememelerine rağmen hastaneye kaldırıldılar. Ancak doktorlar polisin talimatına uymadı ve tutsakları  serumla beslemeyi reddetti. Devrimci ve anarşist ağlarda tepkiler patlama noktasına geliyor.

5.Bu günlerde de 14 Aralık’ta yeni bir genel grev ilan eden sendikaların öfkesini provoke etmek isteyen devlet grev haklarını ve gerekirse diğerlerini sınırlamak istiyor.

6.İnsanlık dışı şekillerde evlerinden çıkarılan borçlu ailelerin açık artırmadaki evleri için çıkan çatışmalar devletin elektronik satışları istemesiyle daha da sertleşti. Noterler bile bu kadarını reddetmeye başladı!

7.Anarşist grup Rouvikonas hala çok aktif ve onları durdurmaları imkansız, Ekonomi Bakanı’nın kuzeninin mide bulandırıcı şirketine düzenlenen saldırıyla borçlulardan fazlasıyla para alan şirketin maskesini düşürdüler. Camlar, bilgisayarlar ve dijital arşivler paramparça edildi. Mağdur edilen birçok kişi elektrik faturalarını ödeyememişti ve sınırdışı edilme tehlikeleri altındaydılar.

8.Kasım’ın 17sinde Atina şehir merkezinde 7,000 polis vardı. Bu 6 Aralık’taki savaşta ise 10.000 polisle karşı karşıyaydık. İç savaş dönemindeki sayısız endeksler ve polislerden bahsetmiyorum. Onlar heryerdeler ve hiç de sağduyulu değiller.

Hayır, gerçekten, hiçbir iyileşme yok ve isyan tekrar tekrar daha fazla büyüyor.

Yunanistan’da hiçbirşey sonlanmadı. 2008 Aralık isyanından 9 yıl sonra közler hala yanıyor..

Yannis Youlountas

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code