Bulgaristan’daki Tutsaklardan Uluslararası Dayanışma İçin Acil Çağrı!

 Sofya Cezaevi’ndeki mahkumlar arasında dolaştırılan benzer bir bildiriden, Nisan 2017’de Direktör Peter Krestev’in atanmasıyla karşılaştığımız sorunları özetliyoruz. Bulgaristan’daki tutsaklar sizi 2018’in ilk aylarında sembolik eylemlerinizle buradaki mücadeleyle dayanışmaya çağırıyor. Bulgaristan Avrupa Başkanlığına sahip olacağı için tüm insan hakları savunucularını Bulgaristan Büyükelçiliklerine, Avrupa Komisyon’u  ofislerine ve dünyanın heryerinde bulabildiğiniz tüm elçiliklere eylemler ve ajitasyonlar düzenlemeye çağırıyoruz. Bulgaristan Devleti hapishane müdürleriyle tutsaklara işkence yaparken dünyanın onun sahte uygarlığı tolere etmeyeceğini bilmelidir.

Tarihte Bulgar hapishanelerinde (sembolik olmasına rağmen) böyle bir protestoya rastlanmamaktadır; çoğumuzun zulme uğrayacağı bu süreçte uluslararası camiada dayanışma çığlıklarımızı duyurmaya ve fedakârlığımızın boşa gitmesine izin vermemeye çağırıyoruz.

Sofya Hapishanesi’nde yasadışı yönetimler ve fakirlik yüzünden yıllardır acı çekiyoruz. Avrupa Konseyi tarafından belgelenen insan hakları ihlalleri listesinin hazırlanması uzun sürdü ve nihayetinde insan hakları ihlallerinden sorumlu yönetim, 2014 yılının başında görevinden alındı. Onu takip eden yönetim, 90’lı yıllardan bu yana Sofya Hapishanesinde ilk reformları gerçekleştirdi; Gardiyanların mahkûmlara işkence yaptığı odalarda kameraların kurulması da dahil olmak üzere.

Sonra Nisan 2017’de Başkan tarafından atanan geçici hükümet görevden atılan Direktör Peter Krestev’i Sofia Cezaevi Müdürü olarak geri getirdi.İtibardan düşmüş yönetmen Peter Krestev geri döndüğünden beri tüm eski yöntemlerini uygulamaya devam ederek bize işkence, tecavüz eden, haraç toplayan uyuşturucu çetesini destekliyor.

Adalet Bakanlığı, Direktör Peter Krestev’in yönetimi altında işlenen suçlarla ilgili olarak temsilcileriyle görüşmeyi reddetti. Hükümet geçici hükümet sırasında görevden alınan tüm bürokratları iade etmeye söz verdi ancak tabii ki bu sözler yalandı ve dahası BSP ajanlarının Sofya Hapishanesine geri gönderilmesini destekliyorlar. Artık konuşmak yerine harekete geçmek zorundayız.

Sofya Cezaevi’nin tarihinde bir ilk gerçekleşti ve uyuşturucu çetesi egzersiz bahçesinde açık biçimde acı biber kullanarak bir tutsağa tecavüz etti. Bu kadar aleni bir şekilde gerçekleşen ilk tecavüz bu. Biz her zaman böyle şeyler olduğunu biliyorduk ama eskiden bunlar kapalı kapılar ardında gerçekleşiyordu çünkü yakalanmaktan korkuyorlardı. Ama kameralar, mahkumlar, gardiyanlar önünde avluda tecavüz etmek kendilerine artık ne kadar güvendiklerini gösteriyor.

Cezaevi kirli ve yanlış ellerde, artık yolsuzluklar, zimmete para geçirmeler aleni bir şekilde yapılıyor. Cezaevi fonları tutsaklar için kullanılmıyor.

Her zaman olduğu gibi bu faşizmi yoketmek ve herşeyin daha iyi olması için kötü günlere katlanmak zorundayız. Bir konuda eminiz ki Adalet Bakanlığı yardım çağrılarımızı dinlemiyorsa, onlara bunu GÖSTERMEK zorundayız!

Artık yeter!  Peter Krestev’in Sofia Cezaevi Müdürlüğünden derhal çıkarılmasını talep ediyoruz!

Jock Palfreeman

Kaynak;Insurrection News

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code