Aylardır iftiralarla tutsak edilen anarşist İshak Tayak özgür!

İshak 13 Ekim’de telefonuna bylock yüklediği gerekçesiyle evine şafak baskını yapılarak ve darp edilerek tutuklanmıştı. Yandaş medya tarafından anarşistler, PKK, DHKP-C ve FETÖ ile aynı anda bağları olduğu gibi akıl almaz suçlamalarla hedef gösterilmişti. İshak anarşist ve ateist olduğunu hiçbir örgüt ile, özelikle dini bir örgüt ile bağlantısı olmadığını belirterek suçlamaları reddetmişti.

FETÖ’nün özel bir kurguyla, bazı kullanıcıların telefonlarının rızaları dışında ByLock serverlarıyla irtibatını sağladığı tespit edildi. Kamuoyuna açıklama yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye’deki bütün başsavcılıklara 322 sayfalık bir liste gönderdi. Bu listeye göre, telefonlarına bazı programları indirenler, ByLock’a yönlendirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın listesinde ise 11 bini aşkın telefon numarası bulunuyor. Bu numaralar arasında İshak’ın telefonu da mevcut olduğundan bu akşam Silivri Cezaevi’nden serbest bırakıldı.

İshak’ın abisi Oda Tv’ye açıklama yaptı;

“Dün Ankara başsavcılılığının verdiği karar bizi çok heyecanlandırdı. Nitekim bugün açıklanan listede İshak’ın da numarasının olması, bizim ve İshak’ın bahsi geçen örgütle herhangi bir bağlantısının olmadığını ispatlamış oldu. Biz, ailesi, dostları ve İshak’ı tanıyan herkesini aslında onun böyle örgütle ilişkisi olmadığından zerre kadar şüphemiz yoktu. Her ne kadar geç de olsa, bu durumun anlaşılması bizi inanılmaz mutlu etti. Şu an tek beklediğimiz mahkemenin hemen tahliye kararı vermesi ve İshak’ın özgürlüğüne kavuşması. Daha önce onun hakkında yalan haber yapan medya kuruluşuyla ilgili de en yakın zamanda resmi işlem başlatacağız. Bu noktada Ankara’daki davanın takipçisi ve durumun haksız olduğu konusundaki ısrarı için ve bu durumun ortaya çıkmasını sağlayan avukata ve bilirkişiye, tutuklu aileleri olarak müteşekkiriz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code