Yunanistan’da anarşistler Politeknik Üniversitesi’ni işgal etti..

17 Kasım Politeknik Üniversitesi direnişinin yıldönümünde anarşistler üniversite binasını işgal etti.(15.11.17) Giriş kapılarında nöbet tutan anarşistler Komünist Partililerin ve diğer sol grupların içeri girmesine izin vermiyor.

Anarşist yoldaşlar ayrıca açlık grevinde olan tutsaklar Pola Roupa ve Nikos Maziotis ile dayanışmalarını ifade ettiler. Binanın resmi anmaların yapıldığı yer olması açısından devlet yetkilileri anarşistlerle görüşme talep etse de anarşistler pazarlık etmeyi reddediyor. 2 gündür bina işgal edilmiş durumda.

Medya ölümlere saygısızlık yapıldığını ve anmanın tehlikeye atıldığını iddia etse de anarşistler yıldönümünün politik partiler tarafından istismar edildiğini ve her yıl okulda standlar açıp kendi sistem yanlısı partilerinin propagandalarını yapanlara izin vermeyeceklerini söylüyor.

17 Kasım’da ne olmuştu?

Cunta ile yönetilen Yunanistan’da bildiri dağıtmak, parti kurmak gibi suçlardan tutuklanan eylemciler için Politeknik Üniversitesi öğrencileri dersleri boykot etmeye başlar ve iktidar derslere girmeyen öğrencilerin askere alınmasına dair bir kanun çıkarır. Bunun üzerine olaylar daha fazla kızışır ve öğrenciler okulu işgal eder, barikatlar kurar. Bir süre sonra 17 Kasım’da George Papandreou için düzenlenen anmanın ardından 8 gün daha çatışmalar ve eylemler sürer. Ve 25 Kasım günü direniş kanlı bir şekilde bastırılır. Tanklarla ön kapıyı kırarak içeri giren cuntacılar 36 öğrenciyi öldürür… Ancak herşeye rağmen bu direniş cuntanın karanlığını geride bırakacak günlerin ilk adımı olmuştur…
Politeknik Üniversitesi’nde 24 saat yayın yapan radyo’dan kulaklarımızda şu sözler kalır;

”Burası politeknik.. burası politeknik.. özgür savaşçılar size sesleniyor.. Burası politeknik.. burası politeknik.. Dinleyin, çocuklarınız size sesleniyor..”

Kaynak: InsurrectionNews

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code