Hamburg’dan İsyan Notları

Bir tarafta dünyanın en güçlü 20 devleti ve onları koruyan en az 20 bin zırhlı polis, Almanya Devleti’nin ve diğer devletlerin istihbarat servisleri, koruma orduları, onlarca TOMA, binlerce polis otosu, gün boyu havada eylemcileri gözetleyen helikopterler, 7 Temmuz gecesi sokağa çıkan silahlı Alman Özel Timleri. Diğer tarafta en ‘silah’lısının elinde şişe, taş, çekiç ve meşale olan eylemciler. Fakat yine de eylemciler kazandı. Çünkü gün sonunda insanlar G20’yi, dünya liderlerinin ne kararlar aldıklarını değil; eylemcilerin ‘kararlarını’ konuştu.

İşte eylemcilerin aldıkları ‘kararlar’:

 • Çok sayıda ATM, banka ve reklam panosu tahrip edildi.

‘Free hugs for blacks blocks’ , ‘Long live anarchy’

 

 • Rewe, Budnikowski gibi süpermarketler tahrip edildi ve kamulaştırıldı.

 

 

 • O2, Comspot gibi telekom marketleri ve Flying Tiger gibi hediyelik eşya satan dükkanlar tahrip edildi ve kamulaştırıldı.

 • Çok sayıda araba (çoğu eylem alanından uzakta zenginlerin yaşadığı mahallelerde) yakıldı.

 • Barikatlar kuruldu; trafik levhaları, kaldırım taşları, inşaat malzemeleri, çöp kontenyırları gibi çevrede bulunan her şey barikatlarda kullanıldı.
 • Yollar kesildi, eylemcilerin kesmediği yolların kat ve kat fazlasını polis kesmek zorunda kaldı.
 • Hamburg Altona’da devasa bir kamp kuruldu. Bu kampta toplantı ve eylemlere hazırlık, tanışma ve örgütlenme, eyleme birlikte hareket edilecek nokta, yemek uyku gibi temel ihtiyaçlar, ilkyardım vb. malzemeler için bir yer, polisten özgürleştirilmiş alan gibi ihtiyaçlar karşılanmış oldu.

 • Genel olarak sol eğilimli mahalleler olarak bilinen St. Pauli ve Sternschanze’de birçok sokak, park, tekel, kafe, sosyal merkez bir toplanma yerine dönüştü. Bütün mahallede eylemciler vardı.
 • St. Pauli ve Sternschanze’de yüzlerce kafe, bar, restoran, hediyelik eşya dükkanı, mağaza eyleme destek amacıyla kepenk kapattı. Bu dükkanların büyük çoğunluğunun kapısında ‘NO G20’ afişleri görebiliyordunuz.
 • Almanya’nın ve dünyanın birçok yerinden gelen eylemciler birlikteliğin, yoldaşlığın, coğrafyalararası dayanışmanın hissini yeniden yaşadı. İdeolojik farklılıklar bu süre zarfında bir kenara bırakıldı.
 • Sokaklardaki aşırı sayıdakı polis, polisin keyfi çanta ve üst aramaları, 7 haziran gecesi sokağa çıkan SEK (otomatik silahlı Alman özel timleri), sosyal medyada paylaşılan orantısız polis şiddeti videoları insanların polis kurumunu yeniden sorgulamalarına neden oldu.

Alman Özel Timi

Çadırları kaldıran polisler.

 • Ve elbette polissiz, otoritesiz her anın her sokağın neşe dolu olduğu görüldü.

3 comments on “Hamburg’dan İsyan Notları

 1. tiktak dedi ki:

  Medyanın sana sinirlenmiş olması, senin onu gerçekten de sinirlendirecek bir eylem yaptığın anlamına gelmek zorunda değil. İstersen Hamburg’u küle çevirebilirdin ama yine de bu isyan veya yetkililerin ağzıyla terörist bir saldırı olmuş olmazdı. Çünkü herkes farkında ki bu eylem ne kadar tahrip edici olursa olsun, sıradan insan 2 gün sonra yine işine gitmeye devam edecek, çark dönecektir. Gerçek bir isyan istiyorsan, veya yetkililerin ağzıyla terörist bir saldırı istiyorsan hayatı felç etmek zorundasın. Uzun süreli bir değişiklik, toparlanamayacak ve hale yola koyulamayacak bir kaosa sebep olmak zorundasın. Böylelikle en tepedekiyle tabandaki eş derecede kaygılanacak; mutsuzluklarında ve sıkıcı hayatlarında titreşim meydana gelecek. İşte bu isyandır. Hamburg ise çöp.

  • Massimo dedi ki:

   O zaman sana bir tavsiye vereyim. Türkiye’de yaşıyorsan ve hatta İstanbulda’ysan neden E-5 üzerinde inişe geçmeye hazırlanan ticari uçakları düşürmüyorsun? Biraz kafa yorarsan yöntemler ve sonuçlar önüne serilir. Hem kaza yeri inceleme hem de trafiğin kilitlenmesiyle doğacak iş kaybı ekonomiyi yere serer. Güzel bir ekip kurup iyi organize olursanız 10 dk içinde en az 4 uçağı E-5 civarına indirebilirsiniz. Çok insan ölür ama… Bundan başka da Gebze’den başlayıp İzmit körfez bölgesinde ne kadar liman varsa hepsine giden yolları kilitleyebilirsin. Limanlara erişim yoksa mal giriş çıkışı olmaz, gemi bile yanaşamaz çünkü liman dolup taşmıştır. Saksıyı çalıştır ve icraat yap. Olmadı fikir paylaş benim gibi. Çamur atıp çöp diye burun kıvırdığın Hamburg’tan yazıyorum. Bilmiyorum okuma şansın olacak mı. Yine de şunu bilmeni isterim ki “hiç öyle salladığın gibi olmadı o işler” ve içten içe sen de bunu çok iyi biliyorsun.

   • tiktak dedi ki:

    Yorumunu okudum. Tavsiyelerin gerçekten de Hamburg’daki ATM’ler üzerinde stres atmaktan daha faydalı ve sonuç verici görünüyor. Zeki bir arkadaşa da benziyorsun, bunları benim yapıp yapamayacak kapasitede olup olmamam değil ki konumuz, sorunumuz bu eylemlerin sonuç verici olup olmaması. Gerçekten ekonomi için, işleyen zincir için tehdit edici değil bunlar. Sırf birileri tavsiyelerindeki gibi “sert” eylemler yapamayacak diye, yumuşak eylemlere yönelmek ne kadar doğru. Ya da boşver, çöp dediğim Hamburg’dan yazıyormuşsun. İkna oldum aslında. anarşi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code