Hamburg güncesi!

Dünya ekonomisinin %85’ini elinde tutan 19 devlet liderinin toplanacağı G-20 zirvesine karşı ‘Cehenneme Hoşgeldiniz’ sloganıyla düzenlenen eylem için Hamburg’dan Kara Blok çağrısı yapıldı. Dünyanın heryerinden onbinlerce anarşist, anti-faşist birey Shengen vizeleri askıya almasına rağmen eylemler için Hamburg’da buluştu.

Türkiye’den de Anarşist Gruplar eylemdeydi ve olanları an be an bildirdiler.

Birçok farklı bölgeden yola çıkan eylemciler kamplarda ve Rote Flora işgal evinde hazırlıklara katıldılar, eylem için eğitimlere girdiler ancak polis tacizi ve saldırılar eylemlerden önce başladı.

Kamplarda helikopterlerle ve karadan yapılan baskınlarla aramalar, gözaltılar yapıldı. Yolda, çeşitli alanlarda polis tarafından keyfi aramalar yapıldı, şehirde olağanüstü koşullar ve ihlaller yaşatıldı.

Eylemciler arasında sivil polisler tespit edilmesiyle gerilimler yaşandı.

Alman devletinin kampları engelleme çabalarına karşı St. Pauli Futbol Takımı stadyumunu barınma ve ihtiyaçların giderilmesi için açtığını açıkladı. Civardaki barlardan bedava su ve yiyecek dağıtıldı. ‘Evet Kamp Yapıyoruz’ başlıklı basın açıklaması gerçekleşti. St. Pauli taraftarları tribünde ”Bizim Semtimiz, Bizim Kurallarımız” pankartı açtılar.Böylece G-20 eylemlerinden önce kamp direnişleri başladı ve dayanışma alanları genişledi. Kişisel araziler, tiyatro, sirk, kilise ve çeşitli dernekler konaklamaya açıldı. Kalınmayan yerlere bile protesto amaçlı çadırlar bırakıldı.

Kamplarda ilk yardım çadırı, vegan yiyecekler de dahil olmak üzere gün boyu ücretsiz yiyecekler, bilgi panoları, haritalar, acil durumlar için hazırda bekleyen otonom avukatlar bulunuyor. Psikolojik destek ekipleri bile kurulmuş. Bir çok alanda her ihtiyacı sağlayacak karşılıklı dayanışmanın bulunduğu komün örnekleri yaşanıyor.

G-20 toplantılarından bir gün önce ‘alternatif zirve’ düzenlendi. Polisin çevreyi sardığı alanda forumlar, antifa punk ve rap konserleri, sunumlar vs. düzenlendi.

En önde kara blok eylemcilerinin olduğu yürüyüş korteji G-20’nin ilk günü 12.00 sularında yürüyüş için harekete geçti. Polis yüzleri maskeli binlerce kişi olduğu için eylemi engellemeye ve saldırmaya başladı.Gün boyu süren çatışmalarla mavi bölge olarak adlandırılan güvenlik çemberi(gösteri ve yürüyüş yasağı olan bölge) 38 km2’lik çemberden 500 km2’ye düşürüldü. Çatışmalar onlarca mahalleye yayıldı. Mahalledeki insanlar sokaklara çıkıp yol kapatmalara, barikatlara destek verdi.

‘Kapitalizmin lojistiğini bloke et’ sloganıyla liman işgal edildi. Limanın girişi birkaç saat kapalı tutuldu, eylemciler içeriye polisi sokmadılar.

Pek çok yol barikatlarla kapatıldı. Trump ve Erdoğan konvoylarını haber alan otonom güvenlik kuvvetleri(OGK) yolları kilitlemek için seferber oldu. Konvoylar beklemek zorunda kaldı, toplantılar gecikmeli başladı.

Şehrin yarısında süpermarketler, bankalar, oteller fast food zincirleri darmadağın edildi, onlarca lüks araç kundaklandı. Lüks otomobil Porshe Merkezi yakıldı. Militanlar ”kontrollü protesto eylemlerini aşmamız gerektiğini, istenirse direnişin farklı biçimlerini hayata geçirebileceğimizi, küçük bir ‘lüks ateş’le bütün yoldaşların yüreklerini ısıtabileceğimizi gösterdik” dedi.

Eylemden bazı sloganlar;

“Bütün Hamburg polisten nefret ediyor”

“Hiçbir şey bilmiyorum, hiçbir yeteneğim yok, bana üniforma verin”

“Nazilere sokakları geri verin, parça parça, taş taş”

Hamburg’daki kontrolü kaybettiğini söyleyen polis dışarıdan destek istedi ve askeri de göreve çağırdı. Danimarka’dan ve Avusturya’dan ekipler de Hamburg sokaklarında görev aldı. Uzun namlulu silahlarla gezen polislerin basına da silah doğrulttuğu ve ‘Şimdiden sonra basın özgürlüğü yok’ gibi sözler sarf ettiği görüldü. Aynı polisler silahlarla revir olarak kullanılan bir binaya baskın yaptı.

Alanlarda ve ev baskınları sonucu gözaltına alınan eylemcilerin 186sı tutuklandı, 225 gözaltı var ve yüzlerce kişinin yaralandığı biliniyor. Ayrıca kara blok eylemcileri tarafından fişekler, taşlar, ses bombaları gibi saldırılar sonucu 200 civarı da polis yaralanmış durumda.

Faşistlerin de sokaklara çıktığı, kampları tehdit ettiği edinilen bilgiler arasında.

Tüm giriş çıkışlar, hava, kara ve demiryolu ulaşımları polis kontrolü altında.

Türkiye’den anarşistler de Hamburg’daki direnişe yazılamalarla selam gönderdiler.

Kaynak : http://anarsistkoordinasyon.noblogs.org/post/2017/07/10/hamburg-guncesi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code