Montreal: Polis gaddarlığına karşı yüzler yürüdü

Dün akşam Kanada’nın Montreal kentinde yüzlerce insan 21. geleneksel polis gaddarlığına karşı yürüyüşte birleşti.

Montreal’de protesto polisin yerlilere, siyahi insanlara, kadınlara ve evsizlere yönelik gaddarlığı kınandı. İnsanlar yürüyüşü bir çok okulun ve işyerinin tatil olmasına neden olan kar fırtınasının ardından gerçekleştirdi, buna rağmen yüzlerce insan yürüyüşe katıldı.

Akşam 19.00 sıralarında protestocular yürüyüşe Ontario caddesinden başlayarak, sisli sokaklardan geçerek ilerlediler. Kortej merkeze doğru yaklaşıldığında, maskeli eylemciler McGill Metrosunun dışında park halindeki bir araca taş ve havaifişek attarak zarar verdiler.

Yaklaşık bir saat sonra, çevik kuvvet ve bisikletli polisler eylemcileri  St. Urbain ve Jeanne-Mance caddeleri arasındaki Place des Arts’ta sıkıştırarak etraflarını sardılar.

Çevik kuvvet polisleri eylemcileri St. Urbain caddesindeki polis merkezinin arkasında bulunan bir park yerinde alıkoydu. Polisler eylemcileri duvara doğru itmeye başladı, ve onların sırt çantalarına el koydular. Bir emniyet yetkilisi sırt çantalarının delil olarak kullanılabileceğini söyledi.

Bu sene Montreal’de polisin gaddarlığına karşı protesto gösterileri soylulaştırma konusuna değindi. Protestonun başladığı Hochelaga, soylulaştırmanın etkileri ile üst düzey işletmelerin ve yüksek gelirli insanların akın etmesine karşı mücadele eden bir bölgedir.

Protestocular yürüyüşe başlamadan önce, Placeif Valois’te, Polis Gaddarlığına Karşı Kolektif aktivistleri polisin gaddarlığını ve soylulaştırmayı “bir madalyonun iki yüzü” olarak nitelendirerek konuşmalar yaptı.

COBP aktivistlerinden biri şöyle ifade etti: “Apartmanların yabani ot gibi büyüdüklerini hatırlatalım. […] Toplum merkezleri çürürken polislerin burjuva işletmelerini koruduğunu hatırlatalım. ”

Protestocuların yürüdüğü Ontario caddesinde polis sürekli devriye geziyodu. Yetkililer, ev halkı ve seks işçileri gibi topluluk üyelerine sürekli olarak tacizde bulunuyorlardı, diye ekledi.

COBP aktivisti, “Zaten acı çeken insanları taciz ediyorlar” dedi.

Polis yetkililerine göre yaralanma ve tutuklama yoktu.

Montreal’deki eylemden görüntüler:

Kaynak: Enough is enough

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code