Brest: Anarşistler diktatör Lukashenko’nun ‘Sosyal Parazit Yasasına’ karşı yürüyüşe öncülük etti (Belarus)


Brest’te, son beş yılın en kalabalık eylemlerinden birisi gerçekleşti. Sonuç olarak, yaklaşık bin kişi 3 nolu Kararnameyi* protesto etmek için şehirde sokaklara çıktı.

Başlangıçta Birleşik Sivil Parti Vladimir Vuek aktivisti, protestonun “içini boşaltmak” için mümkün olan her yolu denedi. Toplantının başlamasından beş dakika sonra, herkesin toplanmamasına rağmen Şehir Yürütme Komitesine doğru yürüyüşe geçilmesine neden oldu. Ardından kimsenin kendisinden istememesine rağmen sözcü rolünü üstlendi.

Görüşmelerinin sonucu şaşırtıcı olmayacağı gibi oditoryumda oturup Beyaz Rusya’da yaşayan insanların şehir yönetim komitesi başkanının hikayesini dinlemeye davet edilmesi oldu. Çoğu kişi bu yaklaşımdan hoşlanmadı ve şehir yürütme komitesinin yanında bir toplantı gerçekletirmeye devam ettiler. Anlamsızca provokasyon diye bağıran UCP aktivistinin inisiyatifine son veren anarşistler eylem alanına geldiler.

Anarşistler kalabalığa döndüler, sokaklarda kalmaya ve çalışanlara grev çağrısında bulundular. Ayrıca herkese megafon ile konuşma imkânı verdiler. Sonra, anarşistler, insanlara dönüp doğrudan Brest halkının desteklediği Merkez Depoya gitmek için şehrin sokaklarından yürümeyi önerdiler.

Anarşistler “Kararımız özyönetim”, “Görevliler hırsız, siyaseten yalancı”, “Korkuya yeter- direnme zamanı geldi” ve “Üç numaralı kararnameye hayır- Lukashenko defol” sloganları attılar. Ayrıca, bazı insanlar protestoyla alakasız bir şekilde “Yaşasın Beyaz Rusya” sloganları attı. Kortej kaldırım boyunca ilerledi.

Merkezi Mağaza’nın yakınlarında İnternet blog yazarları ve muhalefet eylemcileri Brest sakinlerini 25 Mart’ta Minsk’te bir araya gelmeye çağırdı. Anarşistler, çağrıyı 25’indeki mitinge ve diğer protesto gösterilerine katılmak için desteklediler ve insanları sivil kıyafetli bir polisin protestoculardan birini almasına izin vermemeleri çağrısında bulundu. Bundan sonra eylemin sona erdiği ilan edildi ve gazetecilerin takibinde katılımcılar bir otobüse bindiler.

Başlangıçta yaklaşık 300 protestocu vardı, o zaman protestocular Sovetskaya Caddesi boyunca yapılan yürüyüş sonucunda bin kişiye çıktı. Bildiğimiz kadarıyla, anarşistler ayrıldıktan hemen sonra yalnızca bir kişi gözaltına alındı. Ancak, tipik tarzdaki polisin birçok tanınmış aktivist için geldiği biliniyordu. Şu anda, iki kişiyi tutuklama girişimi hakkında bilgi sahibiyiz, ancak “geçici gözaltı” işleminin devam edeceğini ve insan sayısının artacağını varsayabiliriz. Herkesten tutuklama vakaları veya polis ziyaretlerini bildirmesini istiyoruz. Ayrıca, polise kapıyı açmamaya, kanıt sunmamaya ve onlarla işbirliği yapmamaya çağırıyoruz. Birlikte güçlüyüz!

* Insurrection News notu: 3 nolu Kararname, yılda 183 günden daha az bir süre çalışmakta olan vatandaşların Beyaz Rusya’da çok fazla olan 250 Amerikan Doları tutarında bir vergi ödemesini öngören bir yasa olan “Parazit” yasasıdır. Vergi cezası, hapis, zorunlu sosyal hizmet ve daha fazla maddi ceza ile sonuçlanabilir.

Brest’deki protestodan başka bir görüntü

Kaynak: Revolutionary Action

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code