Bombalara Karşı Sofralar: Gezi’de göçmenler için kazan kaldırıyoruz!

—-English below—-
#EvimizNeresi
#NoBorders
#NoBanNoWall
#WhereIsHome

Bugün tüm dünyada sınırlar, ırkçılığın ve sömürünün en belirgin ve kalıcı göstergeleri olarak, halklara dünyayı dar ediyor.

Devletler ve sermaye iş birliği halinde, sömürüyü tek hakim kültür haline getirmeye uğraşıyorlar. Bu yolda bize kanıksatmaya çalıştıkları ekonomik ve politik sınırlar savaşlardan ve yoksulluktan kaçan insanları, kaçtıkları yerlerde de rahat bırakmıyor. Birleşmiş Milletler’in raporları geçtiğimiz yıl, yarısından fazlası çocuk olmak üzere 65 milyon kayıtlı mülteci (her 113 insandan 1’i) olduğunu gösteriyor. Ancak kapitalizmin ve tekno-endüstriyel sistemin yol açtığı yapısal şiddet, her gün yeryüzündeki her bir canlıyı gıda, barınma, güvenlik, sağlık ve eğitim gibi pek çok temel haktan mahrum etmeye devam ediyor.

Tüm bunlar yaşanırken de ideolojik duruşları ne olursa olsun politikacılar kendi elleriyle mahvettikleri ekonomik ve güvenlik koşullarının sorumluluğunu göçmenlere, mültecilere ve sığınmacılara yüklemekteler.

İzmir Torbalı’da mevsimlik işçi olarak getirilen ve çok düşük ücretlerle güvensiz koşullarda çalıştırılan mülteciler, çadırlarda ve harabe binalarda yaşamak zorunda bırakılıyor.

Kış aylarında hasadın az olması ve üreticilerin artık emeklerine ihtiyaç duymaması sebebiyle mülteciler, yerel otoriteler tarafından yerlerinden ediliyor. Gene benzer koşullarla karşı karşıya kalacakları yeni yerleşim yerleri bulmak zorunda bırakılıyorlar. Çalıştıkları ücretler ev kiralamaya ya da herhangi bir temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediği için yardım kuruluşlarının ve dayanışma örgütlerinin destekleri sayesinde hayatta kalabiliyorlar.

Yeryüzünde yaşamı tehdit eden, sindiren ve sömüren bu sisteme ancak dayanışmayla karşı koyabiliriz! Duvarların ve tel örgülerin ardında özgürlük ve mücadele var!

Bu hafta soframızı, içinde bulunduğumuz coğrafyanın direniş tarihinde önemli bir yer edinmiş Taksim Gezi Parkı’nda kuracağız. Bombalara Karşı Sofralar İzmir kolektifiyle eşzamanlı gerçekleştireceğimiz bu eyleme kendi bulundukları bölgeden destek vermek isteyen herkesi de davet ediyoruz.

Gıda Toplama: 15:00
Pişirme: 16:00 İnfial; Turan Caddesi 36/A Tarlabaşı
Sofra: 19:00 Gezi Parkı

Katılmak isteyen herkesi, elinizdeki bütün çürümeyi bekleyen sebze meyveleri, kullanmadığınız eşyaları dayanışmaya bekliyoruz! Bize katılın, sokaklara yayılalım ve sömürüsüz, parasız, israfsız soframızı büyütelim.

Sokaklar, meydanlar hepimizin; tüketmeden, satın almadan paylaşalım, gelin dayanışalım!

Bombalara Karşı Sofralar’ın Taksim inisiyatifi olarak üç yılı aşkın süredir her çarşamba, otoriteler tarafından körüklenen yoksulluğa, savaşa, israfa, doğa talanına ve hayvan sömürüsüne karşı yenebilir gıda artıklarını kullanarak vegan sofra kuruyoruz; yanı sıra kendin-yap ve direniş becerilerini geliştirecek atölyeler düzenliyoruz. Bombasız, sınırsız, bayraksız, başkansız, baskısız, kafessiz dünya için mücadeleyi yükseltelim.

///////////////////

As of February 8th, refugees living in tents in the Torbalı and Bayındır districts of İzmir are being evacuated in accordance with district governorate decisions and the intervention of the gendarmerie. The tent areas are being removed. Thousands of refugees, who left their countries because of the civil war in Syria, have been struggling to survive as seasonal agricultural workers and living in the tent camps, constructed with their own effort, in rural areas of İzmir. Since Wednesday, many tent areas have been removed by gendarmerie without reason.

Today, throughout the world, borders enclose the world to people as the most prevalent and permanent signs of racism and exploitation.

Governments and capitalists, in cooperation, have been pursuing to make exploitation the dominant culture. In this way, the borders that they are trying to impose us do not let the people, who have been running away from wars and poverty, also in the places where they have temporarily settled. According to the UNHCR’s reports, in the last year, there are over 65 millions of displaces people around the world (the equivalent of one in every 113). However, the structural violence created by capitalism and techno-industrial system continues to debar or threaten every living creature from essential necessities such as food, security, accommodation, health services, education.

We can only fight against the system that threatens, exploits, and suppresses the life on the plant through solidarity! There are struggle and solidarity beyond the borders, walls, and fences!

This week we share our food in the Taksim Gezi Park, where is one of the most important places for our history of struggle against authority. The demonstration will be held simultaneously with Food Not Bombs Izmir collective. Also, we welcome and encourage action from other places around the world.

#EvimizNeresi
#NoBorders
#NoBanNoWall
#WhereIsHome

Food Collection:
15.00
Cooking: 16:00 Infial, Turan Caddesi 36/A Tarlabasi
Food Distribution: 19:00 Gezi Park

Every wednesday from 16:00 to around evening, we hold a public meal to share food with hungry people, address unnecessary waste, and make a statement about non-violence in relation to all living creatures at given address in the end.

Join us this Wednesday for FREE, DELICIOUS, VEGAN Sofra (meal); good company and great conservation! Learn more about hunger, poverty, freeganism and solidarity – bring your friends and your appatites! Let’s raise the hope for a world with no flags, no borders, no leaders, no oppression by serving freegan food.
All decisions to be made by consensus!
(Food Not Bombs is an international direct (A)ction organization that provides meals made from rescued/foraged food to those who struggle to feed themselves under capitalism.)

Etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/1680193028944911/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code