Devletçi İnsanı Tanıyalım

Devletçi insan şiddete karşı değildir, şiddetin devlet tekelinde olmasını ister. Devletin şiddetini istediği gibi uygulayabilmesini, kimsenin de buna karşı koymamasını, koyamamasını ister.

Teröristlerden silah bırakmasını, silahsızlanmasını isterken; devletinin yeni uçaklar, tanklar almasını, silah endüstrisini geliştirmesini normal karşılar.

Devletçi insan sivillerin ölümüne karşı değildir. Kendi sivillerinin ölümüne karşı, düşmanın sivillerinin ölümüne kayıtsız ya da destekçidir. Ankara’da İstanbul’da kendi metropollerinde yaşananlar kabul edilemezken; Diyarbakır’da, Cizre’de, Nusaybin’de yaşananlar kabul edilebilirdir. Londra’da, New York’ta, Paris’te yaşananlar kabul edilemezken; Irak’ta Afganistan’da, Suriye’de yaşananlar kabul edilebilirdir. Moskova’da yaşananlar kabul edilemezken, Çeçenistan’da, Dağıstan’da yaşananlar kabul edilebilirdir.

Devletçi insan bombaların patlamasına karşı değildir. Bombalar metropollerde, karakollarda değil; teröristlerin coğrafyalarında, evlerinde patlamalıdır.

Devletçi insan örgüte, örgütlenmeye karşı değildir. O devletlerin ve şirketlerin örgütlenmesini; teröristlerin örgütlenememesini, terör örgütlerinin yok edilmesini ister.

Devletçi insan bir terör saldırısı olduğunda insan hayatının değerli oluşundan, ölenin de bir baba olduğundan, onu sevenlerin olduğundan, şiddetle bir yere varılmayacağından dem vurur. Fakat asla teröristin de sevenlerinin olduğundan, terörle mücadeleyle bir yere varılmayacağından, teröristlerin hayatının değerli olduğundan bahsetmez.
 

Devletçi insan, insan haklarını ‘teröriste işkence yapılmalıdır’a, ‘bırakın bu hümanizm ayaklarını’ya kadar savunur. Devletçi insan, konut dokunulmazlığını teröristlerin de yaşadığı sokakları tanklarla, savaş uçaklarıyla yerle bir etmeye kadar savunur.  Devletçi insan, özel hayatın gizliliğini ‘teröristlerin konuşmalarını, yazışmalarını takip’e kadar savunur. İfade özgürlüğünü ‘terör propagandası’na kadar savunur.

Devletçi insan sıcak yatağında rahatça yatabilmek, teröristleri de sıcak yataklarından şafak operasyonuyla kaldırmak ister. Devletçi insan istediği her yere özgürce gitmek, teröristleri de dört duvar arasına kapatmak ister. Devletçi insan özgürce yaşamak, teröristleri de özgürce öldürmek ister.

İşte devletçi insanın terörle mücadeledeki rolü ve yeri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code