Batı Avrupa Ne Kadar ‘Yeşil’?

Malum ‘tüketim karşıtlığı’ , ‘geri dönüşüm’ , ‘karbon ayak izi’ , ‘vejetaryen’, ‘temiz enerji’ gibi kelimeleri duyunca aklımıza ilk gelen yer Batı Avrupa. Fakat Batı Avrupa gerçekten az mı tüketiyor? Daha mı az enerji harcıyor? Az mı çöp üretiyor? Dünyaya daha mı az karbon salınımı yapıyor? Daha mı az hayvan öldürüyor, sömürüyor? Daha mı hoşgörülü, birlikte yaşama kültürü daha mı oturmuş?

Batı Avrupa; doğaya, hayvanlara ne kadar saygılı olduğunun, çöplerinin bittiğini çöp ithal ettiğinin, ekolojik evlerde rüya gibi hayatlar sürüldüğünün propagandasını yapsın bakalım. Biz de kendi yarattığı modern bilimin rakamlarına bakalım.

 

 

Ekolojik İz ya da Karbon Ayak İzi Miktarı

Yenilenebilir sistemler, güneş enerjileri, biyo yakıtlar, sürdürülebilirlik, ‘slow citta’lar, kendine yeterli evler, köye-doğaya dönüşler…Bu kadar laf kalabalığının ardında nasıl oluyor da Kuzey Avrupa kıpkırmızı parlıyor? Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri falan zaten hiçbir zaman ‘yeşil’ olduklarını iddia etmedi. Fakat Kuzey Avrupa?

Rüzgar enerjisi teknolojisinde ne kadar ilerlediğiyle övünen, elektrik enerjisinin yüzde 40’ını rüzgarla karşılayan Danimarka hala 4. sırada!

 

Kişi Başına Atılan Çöp Miktarı

AB tabii ki yaptığı geri dönüşümle övünüyor, dünyanın geri kalanına bunun propagandasını yapıyor. Fakat geri dönüşüm endüstrisini bu kadar geliştirmesinin asıl sebebi çok çöp üretmesi. ABD, Kanada, Avustralya, Güney Afrika, Türkiye vs. ile birlikte neredeyse bütün AB ülkelerinin kıpkırmızı olduğunu görebiliriz.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında en az çöp üreten ülkelerin ilk sırasında Romanya gelirken, en çok üreten ülke ise Danimarka oldu. Yıllık kişi başına 300 kilo çöp üreten ülkeleri Romanya, Estonya ve Polonya oluştururken, 300 kilonun üzerinde çöp ürüten ülkeler ise Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Letonya oldu. Danimarka ise, 747 kilo ile kişi başına en çok üreten ülke oldu. Almanya, Lüksemburg, Yunanistan’da 600 kilonun üzerinde çöp üretirken, İrlanda, Malta, Avusturya, Fransa ve Hollanda 500 ile 600 kilo arasında çöp üretildi.

Kişi Başı Harcanan Enerji

Batı ve Kuzey Avrupa’nın, Körfez ülkelerinin, Kuzey Amerika’nın, Rusya’nın, Japonya’nın, Güney Kore’nin yani gelişmiş bütün ülkelerin kıpkırmızı olduğunu görebiliriz.

2010 yılında da Körfez ülkeleriyle, ABD, Kanada, Rusya ile birlikte başı çeken Norveç, İsveç.

Avrupa özelinde de durum çok farklı değil. İzlanda, Norveç, Finlandiya, İsveç, Lüksemburg, Belçika…şeklinde devam ediyor. Kuzey Avrupa çok soğuk ondan diyenler olacaktır. Kuzey Avrupa soğuk da Bulgaristan, Polonya, Romanya sıcak mı? Ya da önceki dünya haritasında görüleceği üzere Katar, Suudi Arabistan, Avustralya soğuk mu?

Kişi Başına Et Tüketimi

Veganlık, vejetaryenlik, hayvan özgürlüğü denilince akla gelen Batı Avrupa ülkeleri yine kıpkırmızı. Güney Amerika ülkeleri de hayvan sömürüsü konusunda dikkat çekiyor.

160 milyon nüfusu olan Bangladeşli bir insan yılda 4 kg et yerken, 10 milyonluk nüfusu olan İsveçli bir insan ise yılda 80 kg et yiyor. İsveç’teki yüksek vejetaryenlik (yüzde 10) oranına rağmen Bangladeş’teki toplam hayvan sömürüsü, İsveç’e göre daha düşük.

Kişi Başına Süt ve Yumurta Tüketimi

Hoşgörü ve Birlikte Yaşama Kültürü

Batı Avrupa ülkelerinin başka bilinen bir özelliği hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünün yerleşmiş olduğu düşüncesidir. İnsan olan evsizler yatamasın diye kamusal alanlara çiviler koymaları, bankları yatamasınlar kolluklu, üşüsünler diye metalden yapmaları, taciz etmek için battaniyelerini ellerinden almalarını bir yana bırakalım. Batı Avrupa ülke ve toplumlarının özgür hayvanlara (sahipsiz!) yönelik hoşgörüsü sıfırdır. Sokakta gördükleri bütün özgür hayvanları toplama kamplarına kapatırlar. O toplama kamplarının koşulları ise malum. Kimi ülkelerde kamplarda hayvanlar hemen öldürülürken, kimilerinde belli bir süre bekletilip öldürülür, kimilerinde de tutsak olarak yaşatılır. Tabi sadece Avrupa’ya da özgü değil, modernleşen ilerleyen bütün bölge ve toplumlarda. İnsan, kurtlara ve farelere karşı kullandığı kedi-köpekleri bugün verimsiz oldukları için rahatlıkla gözden çıkarabiliyor. Kısırlaştırma da dahil bütün bu yöntemlere bir nevi etnik temizlik denilebilir.

Avrupa Birliği Ülkelerinde Tahmini Sokak Köpeği Sayıları

Almanya – 0
Avusturya – 0
Belçika-1000
Bulgaristan – 300.000
Çek Cumhuriyeti – 0
Fransa – 20.000
Hollanda – 8.000
İsveç – 0
İsviçre – 0
İspanya – 800.000
İtalya – 600.000
Macaristan – 200.000
Norveç – 0
Polonya – 250.000
Portekiz – 200.000
Romanya – 2.000.000
Yunanistan – 500.000

Türkiye – 2.000.000

Sayıların Kaynağı

AB ülkelerinde sokaktaki ve barınaklardaki köpeklerin durumu

Son olarak: Kuşlar konamasın güzel elbiselerine, arabalarına pisleyemesin diye koydukları kuş dikenleri.

“Bu diken kuşlara zarar vermez”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code