Barselona’daki Operaya Kim Saldırdı?

Tarihte anarşistlerin eylemlerinden en çok ses getirenlerden biri 1893’teki Barcelona, Liceu Operası’na düzenlenen bombalı saldırıydı. Saldırıda operada bulunan burjuva ve zenginlerden 22 kişi ölmüş, 35’i yaralanmıştı.

Saldırıyı Santiago Salvador Franch adlı bir anarşist gerçekleştirmişti. Franch, İspanya’nın Aragon bölgesinin Castelseras köyünde doğmuştu. Ailesi hali vakti yerinde olan çiftçilerdi. 16 yaşında Barselona’ya gitmeye karar verdi. Orada üç yıl kadar kadar fakat evlenene kadar tam olarak yerleşmedi. Barmen olarak çalıştı fakat tutturamadı. Çeşitli işlerde çalıştı, düzenlediği saldırıdan önce kaçak içki satıyordu. Daha genç yaşta çeşitli anarşist gruplarla temasa geçmiş, çeşitli devrimci eylemlere katılmıştı.

Santiago Salvador Franch

Kasım 1893’te Liceu Operası’nda ‘Guillermo Tell’ adlı opera sergileniyordu. Operanın beşinci katından aşağı iki adet bomba bıraktı. Patladığı yerde Katalan burjuvazisinden 22’si kişi ölmüş, 35’i yaralanmıştı. Salvador Franch ise kaçmayı başarmıştı.

Patlamadan sonra Barselona’da sıkıyönetim ilan edildi. Yüzlerce anarşist militan tutuklandı ve engizisyon zamanlarına benzer işkenceler gördü. Anarşist basına, sendikalara ve anarşistlerin diğer örgütlenmelerine sistematik baskılar başladı. Anarşist Jose Codina ve Mariano Cerezuela’ya da suç atıldı, onların da eylemin içinde olduğu düşünüldü. Mayıs 1894’te idam edildiler.

Salvador Franch Ocak 1894’te Zaragoza’da yakalandı, Kasım 1894’te de idam edildi. İdam edildiğinde 36 yaşında, 2 kız babasıydı.

One comment on “Barselona’daki Operaya Kim Saldırdı?

  1. Arcka dedi ki:

    Santiago Salvador Kasım 1893’te Barselona’daki Liceo Büyük Tiyatrosu’na saldırırken yalnız hareket etti. Bu arkadaşı Paulio Pallás’ın(O yılın eylül ayında Barselona’daki bir askeri geçit töreni sırasında General Martínez Campos’a saldıran başka anarşist terörist. Terörist aracından bir çift bomba atar, ve general iki general ile birlikte bir bekçinin öldüğü saldırıda yaralanır. Ayrıca yaralanan düzinelerce seyirci vardır.) işten çıkaran departman tarafından öldürülmesinin intikamıydı. Salvador zemine ya da sert bir yüzeye vurduğunda patlayan günün anarşistleri arasında çok popüler bir bomba olan, iki Orsini bombasını elbisesine sakladı. Terörist operanın mola vermesini bekledi ve balkondan halka rastgele olarak iki bomba attı. İlk bomba cehennemden sağırlaştıran bir ses çıkardı ve insan eti, kan ve parçalar her yere dağıldı. İkincisi ilk patlamada yaralanan bir kadının süslü elbisesine girdi, ancak elbise bombanın etkisini azalttığı için patlamadı. Bu anarşist saldırı 22 ölü ve 35 ağır yaralı bıraktı.

    https://reznov.noblogs.org/cetin-sozler-bir-eko-asiri-soylesi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code