Nümayiş Radyo: Yersiz Yurtsuz Muhabbet

shutterstock_121759054-2Nümayiş Radyo günlük hayatta işçi, esnaf, tiyatrocu, senarist, çevirmen, iletişim sektörü çalışanı ve üniversite öğrencisi olan bir grup insanın özgür alan yaratma arzusunun bir durağı olarak ortaya çıkan bir kolektiftir. İktidarlardan arınmış yaşam alanları yaratıp, bu alanları büyütmeyi hedeflerken, bunların araçlarını deneye yanıla keşfeden bu bir grup insanı bir araya getiren temel husus, bir takım ortak arzular ve bir takım ortak mutsuzluklardır. Ve bir grup dediğimiz bu insanlar için hiyerarşik ve mülkiyet odaklı olmayan her ilişki mutluluğu arttıracak, büyütecek ve yayacaktır.

Söz konusu arayışın bir durağı olan bu kolektif daha bir başlangıçtır ve onu keşfedenler tarafından şöyle tarif edilmektedir:

“Nümayiş Radyo bir muhabbet projesidir. Muhabbeti sansürsüz, projesi hiyerarşisizdir. Muhabbetin taşıyıcılığıyla ilerleyen bu proje, iktidarı sınırlarından içeri sokmamaya uğraş verdiği kadar kendi sınırlarını da genişletmeyi umar. Kendi sınırları arkasında farkına varmadığı bir tecrite uğramaması için de sözün ve sesin çokluğuna, bu çoklukta bir araya gelen ve tahakküm barındırmayan her rengin özgür varoluşuna güvenir. İhtiyaç duyduğu bu güvenin karşılığını ise açık bir sohbet zemini yaratma uğraşıyla ortaya koyar.

Süslü vitrinlerin arkasında görmezden gelinenlerin, muhatabıyla buluşamayan öfkelerin, devlet dersinde öldürülen çocukların, adaleli kahramanların karşısındaki ejderhaların, uykusunu bölen prense “kime sordun da öpüyon” diyerek hakkaniyetli tokatlar akşeden “güzellerin” yanındadır radyomuz. Başka türlüsü de mümkün olamaz zaten. Çünkü kendisi de onlardan biri ve bazen her biridir. Tüm bu tarif edilenlerin biraradalığında örgütlenecek neşenin taa içinde olmak için de bir muhabbet kurma telaşındadır. Kurulan her bir cümle bu telaşın artması, yayılması ve yayıldıkça özgürleşmesi için bir çağrıdır.

Sözü olan gelsin. Sözünü ararken kendi sesinde kaybolmaya yüz tutan gelsin. İktidarı ve tahakkümü arzulamayan kim varsa gelsin ve sesimizi de sessizliğimizi de çizdiği sınırlara hapseden iktidarlara karşı, özgür bir koro oluşturalım.

İlk sesi veriyoruz. Detone olmaktan korkmuyoruz çünkü bu bizim sesimiz.”

Buluşmak üzere..

http://numayisradyo.net/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code