Bombalara Karşı Sofralar’dan Çilem Doğan’la dayanışma mesajı

tumblr_o8jcuqBlVX1u159cso1_1280#ÇilemDoğan ve #NevinYıldırım öldürdüler; ama onların öldürüşlerinin ardında devletin öldürdüğü zamanlarda hep söylediği gibi yalandan bir nefsi müdafaa, bir bayrak hırsı, bir toprak fetişi, bir TOMA kutsama değil; onların öldürüşünde gerçek bir nefsi müdafaa vardı.

Yani öldürmeseler gerçekten öleceklerdi artık. Ve şimdi devlet (tek başına hükümet değil, tek başına Erdoğan değil; seçimle başımızdan gitmeyecek devlet yapısı) Nevin’i 30 yıl ile Çilem’i 15 yıl ile öldürüyor. “Kocan öldürmedi ha, ben de erkeğim, al sana duvar” diyor devlet.

Öldürüyorlar, ölmeyeni duvarla öldürüyorlar. Çocukken o duvarı zaten hepimiz gördük. Duvar babadan, bazen anneden ve hemen sonra okuldan başlar. Devlet buradan başlar.

Devlete karşı mücadele, topyekün özgürlük mücadelesidir. Devlete karşı mücadele kadınlar için, göçmenler için, translar için, hayvanlar için, inançsızlar için, ağaçlar için, inanıp da kendince yaşayamayanlar için, düşünü kurup yaşatamayanlar için; kendin içindir.

Devlete karşı mücadele, devletin sadece bazı partilerine değil devletin tüm partilerine, tüm mahkemelerine, tüm akbil makinelerine, tüm kameralarına, tüm vergilerine, tüm duvarlarına, tüm kürsülerine, tüm iş makinelerine, tüm sopalarına, tüm üretim tesislerine, tüm benzin istasyonlarına, tüm laboratuvarlarına, tüm plazalarına, tüm derslerine, tüm marşlarına, evet tüm internetlerine söylemde ve eylemde karşı çıkmadır; uzun bir yoldur. Yola birlikte çıkalım.

Değişmekten ve çelişmekten; yıkmaktan ve yapmaktan korkmuyoruz.

Bombalara Karşı Sofralar
tumblr_o8jcuqBlVX1u159cso1_1280

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code