Taksim’de 83. Sofra & Çöpe Atma Dönüştür Atölyesi // 83th Food Not Bombs in Taksim & Recycled Goods Workshop

13256312_636038913214613_2137266043650012340_n-Eng below-

Çöpe atma, dönüştür! Ne kaybedersin ki…

Tüketim kültürü insana dünya kaynaklarının sınırsız olduğunu ve etrafındaki her şeyin onun kullanması için var olduğunu aşıladı. Bu da eskime, planlı eskitme ve çöp kavramlarını doğurdu. Artık tüketici kimliği neredeyse hiçbir şey üretmemeye ve hiçbir şeyi dönüştürmemeye tekabül ediyor. Yerkürenin en yüksek tepesi yakında Gana’daki bilgisayar çöplüğü olabilir!? Devlet kontrolünde yaygınlaştırılan evsel atıkların ayrıştırılması ise belli şirketlerin ekmeğine yağ sürmekten çok fazla öteye gidemiyor.

Daha yaşanılabilir bir dünya için karbon ayakizimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Bu bir insan muhasebesidir, felaketin müsebbibi insandır. Kimse istemez çöple harmanlanmış kimyasal içmeyi ama fabrikalar atıklarını içme su havzalarına salıyor. Ayrıca endüstrinin enerji tüketimi, karbon salınımının bir numaralı sebebidir. Endüstriyel atık doğada en zor çözünebilendir. Plastik şişeler 450 yıl kalıyor. Hepsinde öte, tüketim kültürü bizi pasif kılıyor, mutsuz ediyor. İkinci el dükkanlarını, takas pazarlarını, sahafları, yere oturup birlikte bir şey tamir etmeyi bastırıp onların yerine büyük mağaza zincirlerini, havalı duruşları, statüleri koyuyor.

Satın almama direnişini üretimi öğrenmenin yanı sıra satın alınmış materyali çöpten kurtarıp onlardan geridönüştürerek taçlandırabiliriz. Çöpe atmayıp dönüştürmenin ipuçlarını paylaşacağımız ve bazı uygulamalara girişeceğimiz bu atölyede etrafımızda çöp sandığımız şeylerin ne kadarının aslında müstakbel geridönüştürülmüş eşya olduğunu anlamaya çalışacağız. Uzman yok, bilimci yok, acıma yardım etme yok; dayanışma var, yatay fikir paylaşımı var. Fikirleriniz ve varsa zaten çöpten dönüştürdüğünüz çılgın eşyalarınızla gelin!

Her Çarşamba otoriteler tarafından körüklenen yoksulluğa, savaşa, israfa, doğa talanına ve hayvan sömürüsüne karşı, yenebilir gıda artıklarını kullanarak sofra kuruyoruz. İsraftan kurtarılmış vegan yemeği paylaşırken bombasız, sınırsız, bayraksız, başkansız, baskısız, kafessiz dünya için mücadeleyi yükseltelim.

25 Mayıs 2016 Çarşamba

Pişirme: 16.00 İnfial; Turan Caddesi 36/A Tarlabaşı
Sofra: 19.00 Galatasaray Lisesi önü; İstiklal Caddesi 86
Atölye: 20.30 İnfial; Turan Caddesi 36/A Tarlabaşı

İletişim: 05382704056

– – –

FNB Istanbul continues its do it yourself workshops!

This week, we will try to comprehend how much of “trash” around us could indeed be future recycled goods. Basically a friend of us is gonna give tips of what to save and how to recycle. Small practices will follow. No specialists, no scientists, it is no charity; just solidarity and horizontal exchange of ideas. Bring your ideas and crazy diy goods!

Cooking: 16.00 İnfial; Turan Caddesi 36/A Tarlabaşı
Food Delivery: 19.00 Galatasaray Square, İstiklal Str 86
Workshop: 20.30 İnfial; Turan Caddesi 36/A Tarlabaşı
(English translation might be possible)

Contact: 00905382704056

Every wednesday from 16:00 to around evening, Food Not Bombs Istanbul holds a public meal to share food with hungry people, address unnecessary waste, and make a statement about non-violence in relation to all living creatures at given address in the end.

Join us on this Wednesday for FREE, DELICIOUS, VEGAN Sofra (meal); good company and great conservation! Learn more about hunger, poverty, freeganism and solidarity – bring your friends and your appatites!

All decisions to be made by consensus! (i.e.: no hierarchy, no majority rule – all decisions are to be reached unanimously)

(Food Not Bombs is an international direct (A)ction organization that provides meals made from rescued/foraged food to those who struggle to feed themselves under capitalism.)

Etkinlik grubu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code