Anarşist Okuma ve Tartışma Grubu (5. Toplaşma)

13232955_1536438659996511_8298260809454192630_n

Anarşizmi, ufkunu, bugününü irdelemek; karşı durduğu yapıları tanımak adına çeşitli metinler üzerinden her Cumartesi gerçekleşen okuma-tartışma grubunun beşinci haftasında da Örgütlenme Üzerine gelişen tartışmalar devam edecektir.

Gelecek haftaki toplantıya katılanların hazırlıksız yakalanmamaları adına toplantının seyriyle ilgili bazı ayrıntıları burada paylaşalım dedik:

– Toplantı 3 oturumda gerçekleşecek.Oturumlar birer saat olacak. 15’er dakikalık molalar verilecek. Bu durumda toplaşma 17:30-21:00 arası gerçekleşecek.

– İlk oturumda, Pierre Joseph Proudhon’un Makaleler kitabında bulunan Federasyon İlkesi bölümünü önceden okuyup tartışacağız:

Kitabı okumak veya indirmek için:
https://issuu.com/sosyalsavas/docs/pierre-joseph_proudhon_-_makaleler

– İkinci oturumda, yerelde ve dünyada anarşist örgütlenme deneyimleri, aktarımlar…

– Üçüncü oturumda, güncel federasyon örgütlenmesi ve imkanları üzerine tartışma.

————–
Önceki toplaşmalara katılamayan arkadaşlara bilgi vermek açısından, Örgütlenme üzerine gelişen tartışmalarda bugüne kadar ortaya çıkan temel soruları söyle sıralayabiliriz; anarşistler neden örgütlenmek zorunda? örgütlenmek anarşist bireyler için bir angarya mı, yoksa sisteme karşı mücadelede bizi güçlü kılacak dayanışma ve karşılıklı yardımlaşma ilişkilerinin kendisi mi? ezilenlerin mücadelelerine ve sosyal hareketlere doğrudan müdahil olurken zayıf ve cılız kalınmasının sebepleri, anarşistlerin daha kendi özörgütlülüklerini yaratmaması ve bu irili ufaklı özörgütlülükleri güçlü kılacak örgütlülükler arası federatif veya ağsal ilişkiler oluşturmamaları değil mi? bireyler veya gruplar arası geleneksel anlamlarından arındırılmış federatif yapılar mümkün mü? farklı öncelikleri ve yakınlıkları olan gruplar veya bireyler arasında antiotoriter veya anarşist ilkelerle biraraya gelişler mümkün mü? tek amacı, kendini ayakta tutmak olmayan ve kendini toplumsal devrim yolunda tek örgüt olarak görmeyen, bireylerin, yakınlık gruplarının ve farklı kolektif veya örgütlerin birbirlerine karşı sürekli taviz vermeye zorlanmadıkları, birey veya grupların özörgütlülüklerine ve özeylemliliklerine müdahale edilmediği aksine bu grupların her birinin gücüne güç katacak, birbirinden haberdar olacak, birbirilerini besleyecek ve destekleyecek federatif yapıların imkanları nelerdir? vs.

Tüm bu ve benzeri soruların toplamından oluşan örgütlenme meselesi bir süre daha tartışma grubunda devam edecek.

Bu meseleyi önemseyen ve katkıda bulunabilecek tüm yoldaşları bekleriz…

28 Mayıs 2016 Cumartesi, 17:30-21:00

Turan cad. No: 36A Tarlabaşı-Beyoğlu

Etkinlik grubu

Kaynak: İnfiAl

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code