Fransa’da öğrenciler ayakta

paris 17 mart 16Fransa’da Sosyalist Parti hükümetinin gündeme getirdiği iş yasasına karşı özellikle lise ve üniversite öğrencilerinin protestoları ülke genelinde devam ediyor.

9 Mart’ta kabineye sunulacağı açıklanan ancak yoğun tepkiler ve muhalefetin girişimleri sonucu görüşmeleri 24 Mart’a ertelenen değişiklik taslağı Fransız işçi sınıfının köklü mücadeleler sonucu edindiği pek çok kazanımın gaspını içeriyor. 2007’de patlak veren ekonomik krizin halen etkisini sürdürdüğü ülkede işsizlik son 50 yılın en yüksek seviyelerinde. Yeni yasa taslağı ise çalışma saatlerini haftada 35 saatten 44 saate çıkarmak, kimi ücretli izin uygulamalarının kaldırılması gibi hak gasplarını içeriyor.

9 Mart günü özellikle ulaşım sektöründeki grev oldukça etkili oldu, bir çok şehirde on binlerce kişi sokağa çıktı, Paris başta olmak üzere birçok şehirdeki birçok lisede boykot eylemleri yapılırken liselerin giriş kapılarına çöp bidonlarıyla barikatlar kuruldu. Rouen, Nantes ve Rennes şehirlerinde Sosyalist Parti bürolarına taşlı ve boyalı saldırılar yapıldı. Sendikalar 24 Mart ve 31 Mart için de grev ve direniş çağrısı yaparken lise ve üniversite öğrencilerinin yürüyüş, işgal, boykot ve blokaj eylemleri de ülke çapında devam ediyor.

2006’daki iş yasası reformu girişimi karşısında da Fransa’nın neredeyse bütün şehirlerinde lise ve üniversite öğrencileri ayaklanmış Sorbone Üniversitesi başta olmak üzere pek çok kurum işgal edilmişti.

(2006 video ve fotoları için: https://lundi.am/Il-y-a-10-ans-le-CPE )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code