10 Maddeyle Vegan-Anarşist tutsak Osman Evcan ve Mücadelesi

Osman Evcan

Mahkumiyeti boyunca ülkenin birçok cezaevinde kalmış ve yaşamını otoriter şiddetle mücadele ederek içselleştirmiş olan Osman Evcan; geri adım atmayan direngen ve kendinden sonra gelecek anarşist, vegan, özgürlükçü bireyler için bir hak standardı yaratabilmeyi amaçlayan kişiliğiyle halen cezaevlerinin baskıcı zihniyetlerine karşı savaşımını sürdürmektedir.

 

1-

osman foto 7

1959 Samsun doğumlu Osman Evcan 1992 yılında sol örgüt üyeliği ve gasp suçlamasıyla 30 yıla mahkum ediliyor. Osman Evcan 2003 yılında anarşist fikirleri benimsediğinden bu yana vegan yaşam tarzını benimsemiş ve hayvan özgürlüğü mücadelesini desteklemektedir.

2-

ölüme

Osman Evcan’ın ses getiren ilk eylemi 2011 yılında Kırıkkale F Tipi Cezaevinde vegan yemek talebiyle başlattığı ve 42 gün süren açlık grevidir. Osman Evcan’ın mücadelesinde bedenini son çare olarak otoriteye karşı silah olarak kullanması ve ölüme karşı yaşamı savunma biçimi olarak açlık grevini kullanması kuşatılmışlığın getirdiği esareti aşmak için belki de en etkili yöntemi olmuştur.

3-

Osman-Evcan-1

2011 yılında süren eylemi boyunca Türkiye ve yurtdışındaki anarşistler, hayvan özgürlükçüleri ve özgürlüğü savunan politik ve apolitik birçok insan Osman Evcan’ın politik tercihlerinde dolayı talep ettiği vegan yemek ihtiyacını desteklemiş ve süren kampanyalar boyunca Osman Evcan’ın yanında olmuştur.

4-

anti-prison-600x241

Osman Evcan’ın 42 gün süren açlık grevinin ardından devlet geri adım atmak zorunda kalmış ve cezaevlerinde bulunan vegan-vejetaryen mahkumlar için Hükümlü ve Tutuklular ile Ceza İnfaz Kurumları Personelinin İaşe Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik uyarınca:

“İnancı gereği veya vegani vejetaryen türü özel bir beslenme şekline sahip hükümlü ve tutukluların talepleri, iaşe miktarı ile sınırlı kalmak üzere karşılanır.”

5-

osman-evcan-402x350

Hapishaneden anarşist, hayvan Özgürlükçüleri, LGBT, kadın hakları, endüstriyalizm karşıtı eylem ve mücadelelere destek veren Osman Evcan her Kurban Bayramında üç günlük hayvan katliamını protesto eden açlık grevine devam etmiş, devletin ve en az onun kadar baskıcı kurumlarının talanına karşı doğayı, etnik ve farklı kimlikleri destekleyen ve dayanışma amaçlı yazılar kaleme almış eylemlerde bulunmuş ve hapishane şartlarının el verdiği ölçüde bulunmaya devam etmektedir.

6-

vegan-hukumlu-osman-evcan-mucadeleyi-kazandi

Osman Evcan Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kaldığı süre içerisinde de üzerindeki baskılar azalmadan devam etmiş 2015 yılı haziran ayında 33 gün süren açlık grevinin ardından vegan yemek iaşesini bir adım ileri taşıyarak cezaevlerine dışarıdan vegan gıda yollanması hakkı kazanmıştı.

7-

3. açlık 2

Kandıra 1 Nolu Cezaevi yönetiminin bu kazancı keyfi nedenlerden dolayı gasp ederek iptal etmesi üzerine Osman Evcan 10 Kasım 2015’te tekrar açlık grevine başlamış ve 39 günlük açlık grevi sonrasında cezaevi yönetimi kazanımlarını geri vermişti.

8-

taksimde_vegan_hukumlu_osman_evcana_destek_eylemi_h313110

Ancak kısa bir süre sonra Osman Evcan sabaha karşı zorla Kandıra’dan Silivri L tipi cezaevine sürülmüş ve cezaevinde yer olmadığı gerekçesiyle havalandırması bulunmayan müşayede koğuşu olarak adlandırılan bir yerde tutulmaya başlanmıştır. Cezaevine zorla getirildikten sona ilk 4 gün hiç yemek verilmemiş daha sonraları ise sağlıklı beslenmesine yetmeyecek şekilde vegan yemek verilmeye başlanmıştır. Osman Evcan’ın yazmış olduğu onlarca sayıda dilekçe dikkate alınmamış, cezaevi yetkilileri Osman’la görüşmeye dahi gelmemişlerdir.

9-

dayanışma

Sürgün, çıplak aramalar, hücrelerde kamera, mektup, ziyaretçi yasağı, vegan yemek engeli gibi baskılara karşı geri adım atmayan Osman Evcan 22 Şubat 2016 itibariyle süresiz açlık grevine başlamıştır.

10-

tutsaklara özgürlük

Osman Evcan’ın kendi ve diğer vegan tutsaklar için talepleri şöyle:

1- Dışarıdan kargoyla cezaevine vegan yemek gönderilebilmesi.

2- Cezaevi kantininde vegan yiyecek satılması.

3- Cezaevi sebze-meyve kantininden çiğ sebze satın alınabilmesi.

4- Haftalık olarak ve topluca mevsimlik çiğ sebze iaşe bedeli kapsamında hakları olarak verilmesi.

5- Yeterli düzeyde tahıl ve bakliyat ürünü gıdaların haşlanmış olarak yağsız, tuzsuz verilmesi.

6- Yemek yapabilmek için elektrik ocağı verilmesi.

7- Havalandırılması olmayan koğuşlarda yaşamamak.

8- Odalarındaki kameraların kaldırılması.

9- Kantinde satılmayan dergi ve gazetelerin dışarıdan satın alınabilme hakkı.

10- Cezaevinden gönderilen mektupların kupürlerinin taraflarına verilmesi.

11- İMC TV ve YOL TV’nin cezaevi genel merkezi yayın programına alınması.

12- Haftalık telefon görüşmelerinde aranan numaraya ulaşılamaması durumunda hakkın sonraki gün kullanılabilmesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code