Etekliyiz, Eylemciyiz, Aranızdayız

12647374_10153802567151827_6271319520328302697_nUzun bir süredir Türk medyası ve toplumu eylemcileri, direnişçileri (ya da onların diliyle teröristleri) aşağılamak için bütün yolları kullanıyor. Korkak olmaları, arkadan vurmaları uzunca bir süre kullanıldı. ‘Arkadan vurmalarına’ (gerilla savaşı) güçlerin dengesizliği neden oluyor aslında. Bir tarafta helikopterler, savaş uçakları, tanklar varsa öteki taraf da bu güçsüzlüğü güce çevirmeye çalışıyor.

Şimdilerde de etek, fistan giymeleri dillere dolandı. Bu da yine güç dengesizliğinden kaynaklı. Yüksek çözünürlüklü MOBESE’ler ve görüntü veritabanları eylemcilerin bacaklarının kollarının hareketlerinden kim olduklarını tespit edebiliyor. Bunu önlemek için de en ucuz ve kolay yöntem geniş kıyafetler giymek. Bu kıyafetleri de eylem sonunda yakmak ya da çöpe atmak.

Tabii ki toplum ve medya bu aşağılamayı yaparken mevcut kültürün yardımına başvuruyor. Bunların başında da erkeklik geliyor. ‘Mert olmak’, ‘delikanlı olmak’, ‘erkek gibi dövüşmek’, ‘karı gibi korkmamak’ , ‘karı gibi giyinmemek’ . Akademik dille konuşacak olursak toplumsal cinsiyet rollerini benimsemek.

Fakat kimse bu rolleri benimsemek zorunda değil. Eylemcilerin çükü olabilir ama karı gibi hissediyor olabilirler. (Trans kadındırlar.) Eylemcilerin çükü olabilir ama çüklüleri arzuluyor olabilirler. (Eşcinseldirler.) Eylemcilerin çükü olabilir ama karı gibi giyiniyor olabilirler. (Travestilerdir.) Mavi kimlikli ama hem çüklü hem amlı (İnterseks) de olabilirler.

Utandırmak ve aşağılamak egemenlerin hapisten, silahtan önce kullandığı ilk silah. Gerçek bir erkek, güzel bir kadın, bir statülü-paralı insan, bir Batılı olamadığı için utanan milyarlarca insan. Batılıya benzemek için ciltlerini beyazlatan Hindistanlılar, gözlerinin çekikliğini ameliyatla azaltan Çinliler, sakal çıkartmaya çalışan Koreliler. Zayıflamaya, kılsızlaşmaya, tarz olmaya çalışan, yapamayınca utanan kadın ve erkekler. Çeşitli durumlarda yeterince parası olmadığı için ezilip büzüşenler. Çocuklarına anadilini öğretmek istemeyen sömürge halkları, nereli olduğunu sorduklarında utanarak ‘Fransız’ım, İngiliz’im, Türk’üm’ diyen esmer tenli çocuklar. Artık utanmıyoruz. Etekliyiz, parasızız, esmeriz, Kürdüz, teröristiz ve toplumun-sistemin çeşitli iktidar araçlarına karşı savaşıyoruz. Utanması gereken onlar.

Buyrun, bunlar da haber sayfalarından ve Facebook yorumlarından derleme:

1.

haberLJfPcs

2.
Miss-Molotof
3.
10331760_1090135127687366_1142620897_n

4.

pkk-isid-etek2-624x360

5.

1polisbirleşik

6.

7.2polisbirleşikahaberbirleşik

8.

sözlükbirleşik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code