İstanbul’da Anarşist Tutsaklarla Uluslararası Dayanışma Etkinlikleri (29-30 Ağustos)

WeekofSoliTR-01-423x600ABC İstanbul’dan Uluslararası Anarşist Tutsaklarla Dayanışma ve Destek Etkinlikleri

Önümüzdeki haftasonu (29-30 Ağustos), ABC İstanbul, Anarşist Tutsaklarla Dayanışma Haftası için Uluslararası Çağrı (23-30 Ağustos 2015) kapsamında infiAl’de 2 günlük bir etkinlik gerçekleştirecek.

29 Ağustos 2015, Cumartesi
Söyleşi ve Tutsaklara Mektup (13:00-16:00): ABC İstanbul’un kendisini deklare ettiği, yerelde ve uluslararası çapta tutsak dayanışma süreçleri hakkında konuşulduğu ve tutsaklara mektupların yazılarak diğer dillere çevrildiği etkinlik.
ABC İstanbul Dayanışma Gecesi (17:00-22:30): Tüm gelirlerinin ABC İstanbul’un faaliyetlerine aktarılacağı bir gece.

  • 30 Ağustos 2015, Pazar
    Geç Kahvaltı (13:00): Yine tüm gelirleri ABC İstanbul’un tutsak dayanışması faaliyetlerine aktarılacağı dayanışma ve destek etkinliğidir.
    Söyleşi ve F Belgeseli (15:00-22:30): Türkiye’de tutsakların durumu, Veganarşist Osman Evcan’ın hapishanede verdiği mücadele deneyimleri ve başarıları, Yunanistan bağlamında C Tipi cezaevleri ve F Tipi cezaevleri konularında aktarımlar ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Ardından F Belgeseli gösterimi gerçekleştirilecek.Tarih: 29-30 Ağustos Cumartesi-Pazar 2015
    Yer: İnfiAl
    Adres: Bülbül mah. Turan cad. No:36A Tarlabaşı-Beyoğlu/İSTANBUL

 

ABC İstanbul Deklerasyonu

Çağımızın sömürüye dayalı mafyatik şirketokrasi sistemlerinin görünür eli, egemenlik ve tahakküm aracı olan devlet tarihten günümüze dek yakın ve uzak coğrafyalarda yıkım ve katliamlarına her gün yenilerini ekliyor ve yeni mağdurlar yaratıyor. Toplumu, yaşamın bütün alanlarında kontrol eden devlet, sürekli gözetlenme bilinci yaratarak bireyi normlara göre disipline etmeye çalışıyor. Biz anarşistler, yönetici sınıfların faydaları dışında hiçbir faydalı işleve hizmet etmeyen hapishanelerin devletle beraber ortadan kaldırılmaları gerektiğine inanıyoruz. Bizler, devletin en korkunç yüzü hapishane sisteminin ve onu yaratan toplumsal lişkilerin ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyoruz. Devletsiz bir toplum için kendi varlığını ortaya koyan, tahakküme karşı direnen, doğrudan eyleme girişen, kendini ve yoldaşlarını savunmak için silahlanan ve ayaklanan isyancı, anarşist ve tüm özgürlükçü tutsakların desteklenmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Anarşist ve diğer anti-otoriter tutsaklara vurgu yaparak, tüm politik tutsaklarla dayanışma, kötü durumları üzerine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Anarşist ve politik tutsaklarla kuracağımız bağlantı ve edinilen bilgiler sayesinde, dışarıdan anarşist bir direniş ve destek hareketini İstanbul’da başlatmayı hedefliyoruz. Liberalizmin sultasında, düzeni ve yasalcılığı ön plana çıkarmak için direnişi pasifize etmeye çabalayan politikalar üreten, cezalandırma sistemini onayan ve geliştiren resmi insan hakları örgütlerinin devletle bağını koparmayı arzuluyoruz.

ANARŞİST TUTSAKLARA MEKTUPLAŞMA

ABC İstanbul olarak gerek doğrudan anarşist tutsaklarla gerek devletin tahakküm aygıtı hapishanelerde siyasileşen özgürlükçü tutsaklarla dayanışma içerisinde olmaktan yanayız. Dayanışmanın şekillenmesi her bireyin içinde bulunduğu şartlarla belirlenir. Dayanışma mektuplaşmaktan, mali ve maddi desteğe, tutsak yakınlarıyla iletişimden, her tür konuda danışma ve yardım talebine cevap vermeye, tutsaklarla dayanışma adına gösteriler ve eylemlerle kamuoyu kampanyaları oluşturmaktan, tutsak sorunlarını ön plana çıkaran tartışmalar organize etmeye, farkındalık yaratan film gösterimlerinden kitap yollanmasına kadar geniş bir yelpazeye yayılabilir.

ABC İstanbul, anarşist dayanışmanın unutmak değil, gerektiğinde hatırlamak ve yanında olmak olduğunu bilir. İlk planda dünyadaki ve Türkiye’deki anarşist ve özgürlükçü tutsaklarla iletişim ağını kurmak için mektuplaşmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Duyguların ve düşüncelerin bildiğimiz en ilkel yöntemlerinden olan mektup, duygu zerresi içermeyen, tamamlanmamış sözcüklerle kurulan mekanik iletişim çağının sığlığında dostluğa ve dayanışmaya dair sahici ve içten bir iletişim yöntemidir. Yayınlayacağımız anarşist ve özgürlükçü tutsak listesindeki isimlere yazacağınız mektuplar gerek Türkçe ve gerekse diğer dillere çevrilip hapishanelere yollanacaktır.

KARŞILIKLI BİR PAYLAŞIM: KİTAP TRANSFERİ

Devlet ve şirket çetesinin ana akım medya aracılığıyla homojen kitleler oluşturup zihinleri kirlettiği bir dünyada yaşıyoruz. ABC İstanbul oluşturmaya başladığı kitap arşivini tüm anarşist ve özgürlükçü tutsaklara açıyor. Tek taraflı bir paylaşımdan çok her anarşist ve özgürlükçü birey ve tutsaklardan gelecek kitaplara da açık olan ABC İstanbul kitaplığı ekonomik, toplumsal, siyasi sistemlerin yarattığı eşitsizliği anlamaya ve tartışmaya açan bir farkındalık yaratmak istemektedir. Oluşturduğu yazınsal taban ve palaşımla her türden ırk, cins ve tür ayrımcılığı ve tahakkümün olmadığı özgür bir dünyayı hayal ediyor. Devletin örgütlü şiddeti ve baskısı karşısında ezilmemek ve mücadele etmek için her anarşist bireyin birbirine ihtiyacı var. Kendisine meydan okunduğunda tüm gücüyle adaletsiz bir şekilde Şilili bir öğrenciyi vuran, Fransız bir köylünün tarlasını yakan, Meksikalı bir kadını darp eden, Kürt köylerini bombalayan, İspanyol bir yoldaşı hapseden, Yunanistanlı bir eylemciyi tutuklayan, Türkiye hapishanelerindeki tutsaklara işkence eden devlet karşısında dayanışma ve karşılıklı yardım direnişin anahtarıdır.

ABC İstanbul
İletişim: abcistanbul@riseup.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code