Anarşist yoldaş Vatan’ı uğurladık

IMG_0729Suruç katliamından ağır yaralı olarak kurtulan ve 16 gündür yoğun bakımda tutulan Vatan Budak yoldaşı bugün toprağa gömdük. Birleşik Anarşist Atak üyesi olan Vatan, diğer yoldaşlarıyla birlikte SGDF’nin (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu) çağrısıyla Kobane’nin yeniden inşaasına katkıda bulunmak amacıyla organize ettiği etkinlik için Suruç’a gitmişti. Vatan’ın ölümüyle Suruç katliamında ölenlerin sayısı toplam 32’ye, ölen anarşistlerin sayısı ise 5’e çıkmış oldu.

Saat 17:00’de Yenidoğan cami önünde başlayan cenazede ailesinin kara-kızıl bayrağa sardığı tabut önce aile evinin önüne getirildi, ardından defin işlemleri için Karlıtepe mezarlığına götürüldü. Ailesinin isteği üzerine gerçekleşen dini törenin ardından SGDF, HDP ve anarşistler konuşmalar yaparak bir anma töreni gerçekleştirdi. İstanbul Anarşi İnisiyatifi, Toprak ve Özgürlük Kolektifi ve Sosyal Savaş ortak bir metin okuyarak, Vatan’ın anarşist fikirlerine vurgu yaptı. Metnin okunmasının ardından “Yaşasın Anarşi, Yaşasın Devrim” ve “İsyan Devrim Anarşi” sloganları atıldı. Cenazeye yaklaşık 300 kişi katılırken, “Suruç Şehidi Vatan Budak Ölümsüzdür” ve “Yürekler Suruçta, Öfke Sokakta” yazılı pankartlar taşındı.

İstanbul Anarşi İnisiyatifi tarafından okunan ortak metin:

VATAN UĞURLANIRKEN

Devletin zulmünün yetmediği yetemediği ve bir türlü bitiremediği topraklarda gözlerini dünyaya yumdu Vatan. Kendinde yarattığı, durmadan büyüttüğü dünyanın içine Kobane’yi de sığdırdı ve öylece bıraktı. Bir anarşist olarak yeniden yaratıma tuğlasını koydu, buna kimsenin şüphesi olmasın. Şimdi biz anarşist yoldaşlarına kalan şey bu dünyayı, Vatanın anarşist düşüncesini, anarşist mücadelemizle birleştirip yaşama dair yarım kalan ne varsa tamamlamak.

Yaşasın anarşi Yaşasın devrim.

ANARŞİ İNİSİYATİFİ
SOSYAL SAVAŞ
TOPRAK ve ÖZGÜRLÜK KOLEKTİFİ

One comment on “Anarşist yoldaş Vatan’ı uğurladık

  1. […] Mais imagens aqui: http://sosyalsavas.org/2015/08/anarsist-yoldas-vatani-ugurladik/ […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code