ABD’de polise karşı öfke olağanüstü hal ilan ettirdi

,UV5TdAO3z0eqC-bW3Dn0ZgABD’nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında siyahi genç Michael Brown’ın polis Darren Wilson tarafından öldürülmesinin birinci yıl dönümünde başlayan protestolarda onlarca kişi gözaltına alındı. Eylemlerin devam ettiği St. Louis’te olağanüstü hal ilan edildi.

ABD’nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında siyahi genç Michael Brown’ın polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesinin birinci yılında başlayan protestolarda yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

Kasabanın bağlı olduğu St. Louis idari bölgesindeki Thomas F. Eagleton Federal Mahkemesi’ne yürüyen eylemciler, binaya girmek isteyince polis barikatlarıyla karşılaştı. Yerel basın, eylemcilerin bazılarının polis barikatları aşmasının ardından çıkan arbedede yaklaşık 50 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Protestoyu organize eden gruplardan “Ferguson Action”, gözaltına alınanlar arasında ünlü siyahi siyaset bilimci Cornel West’in de bulunduğunu duyurdu.

Bu gece de protestolara sahne olması beklenen St. Louis’te yetkililer “olağanüstü hal” ilan etti.

St. Louis bölge yöneticisi Steve Stenger, yaptığı yazılı açıklamada, “Dün gece meydana gelen şiddet olayları ve düzensizliğin ışığında, vatandaşların ve özel mülkiyetin zarar görme ihtimalini göz önünde bulundurarak, şu andan itibaren geçerli olmak üzere olağanüstü hal ilan ediyorum” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sol Haber

ABD polisi bir yılda 1083 kişiyi öldürdü

ABD polisinin Michael Brown’un öldürülmesinden bu yana 1083 kişiyi öldürdüğü belirtildi.

ABD’de başta yoksullar, siyahi ve Latin olmak üzere her yıl yüzlerce insan polis cinayetine kurban gidiyor. 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown’un öldürülmesinden bu yana, yani son bir yıl için ABD polisinin 1083 kişiyi öldürdüğü belirtildi.

ViceNews’in haberine göre 9 Ağustos 2014’den bu yana öldürülen 1083 kişiden 499’u beyaz, 273’ü siyah, 161’i Latinlerden oluşuyor. Siyahların öldürülme oranı beyazlara göre 3.28 kez daha yüksek.

Söz konusu cinayetleri işleyen polislerden 756’sı hakkındaki soruşturma halen devam ederken, 257’si ise aklandı. Polislerin sadece 18’i suçlu bulunurken, yedisi hayatını kaybetti, dördü suç ortaklığından suçlandı, 41’i hakkındaki durum ise bilinmiyor.

Öldürülen Amerikalıların 370’i 10 ila 30, 492’si 30 ila 50, 185’i ise 50 ila 70 yaşları arasında. 25 yaş altında 195 kişinin ölümüne neden olan Amerikan polisi, son olarak geçen hafta sonunda, olaydan birkaç gün önce, “Genç ölmek istemiyorum” diye tweet atan 19 yaşındaki Christian Taylor adlı silahsız siyah genci öldürmüştü.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code