Eskişehir’de anarşistlere polis saldırısı ve gözaltılar

11800245_712793172183123_3481962157237924812_nGeçtiğimiz hafta Suruç’ta gerçeleşen katliamda hayatını kaybeden anarşistler (Alper Sapan, Evrim Deniz Erol, Medali Barutçu, Serhat Devrim) için geçtiğimiz günlerde Anarşi İnisiyatifi’nin yaptığı uluslararası eylem çağrısı kapsamında bugün Ankara, Yalova, İstanbul ve bir çok şehirden yola çıkarak Eskişehir’e gelen anarşistler bir eylem gerçekleştirmek istedi. Ancak polis ablukası ve saldırısıyla karşılaştı.

Adalar Migros önünde buluşarak yürüyüşe geçen anarşist kortej çok geçmeden polisin saldırısına maruz kaldı. Saldırı sonucu 17 anarşist gözaltına alındı. Bir çok anarşist ara sokaklara ve kafelere dağılırken, sokaklarda faşistler gruplar halinde dolanmaya başladı. Gözaltı esnasında bazı faşistlerin polisi alkışladığı görüldü.

Bu arada, polis bomba ihbarı gerekçesiyle şehir merkezinde gerginliği tırmandırmak ve eylemleri kriminalize etmek için sokakta bulunan bir paketi fünyeyle patlattı.

Anarşi İnisiyatifi’nin verdiği bilgiye göre; “Eskīşehir anmasında 17 yoldaşımız gözaltına alınmıştır. 17 kişi Aydıner Karakolunda tutuluyor. Avukatların yoldaşlarla görüşmesine katil polis izin vermiyordu. Avukatlara darp ediliyordu. Ancak avukatların az sonra gözaltılarla görüşeceği bilgisi geldi. Bekleyişimiz devam ediyor.”

Bilgi geldikçe aktaracağız.

VİDEO

Bugün ayrıca Barış Bloku’nun gerçekleştirmek istediği ancak valilik tarafından yasaklanan Barış Yürüyüşü eylemi Aksaray’da gerçekleşti. Polis ablukası ve baskısı altında gerçekleşen eyleme katılan anarşistler üzerinde Alper Sapan, Evrim Deniz Erol ve Medali Barutçu’nun fotoları bulunan dövizler taşıdılar.

Bu akşam Alper SAPAN ve Suruç’ta katledilen tüm yoldaşlarımız için gerçekleştirdiğimiz eylemde polis hiçbir uyarı yapmadan müdahale etti. Çok sayıda yoldaşımız darp edilerek gözaltına alındı. Çevrede bulunan sivil faşistler ise ‘polise kalkan eller kırılsın’ diyerek polisi destekleyen sloganlar attılar.

İsyan edeceğiz, direneceğiz, hesap soracağız!

Eskişehir Anarşi İnisiyatifi

* Anarşi İnisiyatifi: Suruç Katliamı için uluslararası çağrı! / International call to action for Suruç Massacre

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code