Anarşi İnisiyatifi’nin yaptığı uluslararası çağrıya gelen yanıtlar

11752539_419344828270874_6378278886169409425_nGeçtiğimiz günlerde Anarşi İnisiyatifi Suruç’ta gerçekleşen katliamın ardından yaptığı uluslararası eylem çağrısı bir çok ülkede yankısını buldu. Aralarında 4 anarşistin de bulunduğu 32 devrimcinin bombalı intihar saldırısında ölmesinin ardından IŞİD’le işbirliği halinde olduğu su götürmez bir gerçek olan faşist TC hükümetine karşı uluslararası eylem çağrısına yanıt olarak bir çok ülkede TC konsolslukları önünde dayanışma eylemleri gerçekleşti. Ayrıca eylemlerin gündeminde PKK’ye ve diğer devrimci yapılara yönelik operasyonlar da protesto edildi. Saldırıda ölen 4 anarşist ve diğer devrimciler anıldı.

Dayanışma eylemi gerçekleşen ülke ve şehirlerden bazıları şöyle:

Kiev/Ukrayna

27 Temmuz’da Kiev’de bulunan Türkiye Konsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirildi.

Daha fazla bilgi için: http://www.nihilist.li/2015/07/27/plich-o-plich-proti-fashizmu-v-kiyevi-projshla-aktsiya-solidarnosti-z-turets-kimi-aktivistami/


Basel/İsviçre

Suruç’ta katledilen yoldaşlar anısına ve Türkiye’de ve her hangi bir yerde mücadele eden yoldaşlar için, İsviçre’nin Basel kentinde pankartlar astık. Tüm uluslara karşı! Bütün devletlere karsi!

dayanismayla!


Moskova/Rusya

Moskovali ve St.Petersburg’lu anarşistler Türkiye’deki yoldaşlarının çağrilarına 26 Temmuz da Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği önünde yaptıkları tek kişilik protesto eylemleriyle cevap verdi.

Eylemci ‘Eylemimin birinci amacı Türkiye’nin Suruç ilçesinde 21 Temmuz’da terörist olan İşid tarafından öldürülen Türkiyeli gençleri ve Türk uçakları tarafından 24-25 Temmuz’da öldürülen Kürt partizanları anmaktır.

Türkiye’nin İslam devleti politikasını kınıyorum. ‘ açıklamasını yaptı.Kürdistan’a evet , Kapitalizme hayır ve yaşasin özgür Rojava yazılı pankartının yanında

Şehitlerin boşuna ölmediklerini ve en büyük silahın dayanışma olduğunu hatırlattı.

St.Petersburg/Rusya

St.Petersburg’da Türkiye konsoloslğu önünde tek kişilik bir eylem gerçekleştirildi.

Melbourne/Avustralya

27 Temmuz 2015, Avustralya’nın Melbourne şehrinde, Suruç ile ve Alper Sapan, Evrim Deniz Erol, Medali Barutçu anarşist yoldaşlar anısına dayanışmak için Türk konsolosluğu önünde protesto düzenlendi. Ayrıca protesto kürtler ve türk soluna karşı saldırıları, Rojava devrimi için desteklerini ifade etmek ve Türk devletini kınamak için gerçekleştirildi.

Sydney/Avustralya
Üzgün ve öfkeli bir grup insan, Türkiye devletinin Suruç katliamını kınamak ve saldırıda düşenleri anmak için Sydney’deki Türkiye konsolosluğu önünde eylem gerçekleştirdi.

Daha fazla bilgi için: http://insurrectionnewsworldwide.blogspot.com.au/2015/07/suruc-massacre-message-from-sydney.htmlSan Francisco / ABD
26 Temmuz 2015 Pazar günü, San Francisco’da, anarşistlerin çağrısı ile yaklaşık 75 kişi, Anarşi İnisiyatifi’nin çağrısı ile, Suruç ve Rojava ile dayanışmak için Union Meydanı’nda bir protesto düzenledi. Anarşistlerin düzenlediği protestoda afişlerle birlikte konuşmacılarla dayanışma mesajları okunup, 1000 civarında broşür dağıtıldı.

Daha fazla bilgi: It’s going downNew York /ABD

26 Temmuz 2015 Pazar günü, New York’da, NYC Rojava Dayanışması, Anarşi İnisiyatifi’nin de çağrısı ile, Suruç ve Rojava ile dayanışmak için Türk konsolosluğu önünde bir protesto düzenledi.

Daha fazla bilgi: It’s going downAncona/İtalya

Bir grup anarşist, Suruç ile dayanışmak için Türk Konsolosluğu önüne pankart astı.Atina/Yunanistan:

Türk Büyükelçiliği önünde protesto

25 Temmuz 2015 cumartesi günü, anarşistler Türk büyükelçiliğinin dışında bir protesto eyleminde pankart açtı:”… TÜM GÜCÜMÜZLE ÇATIŞMA”.

Pankart Atina’da aynı gece, Stournari üzerine asıldı.

Daha fazla bilgi: Athens IndymediaAtina/Yunanistan

Suruç ile dayanışma pankartı

Pankartta yazan:
(A) RIP Suruç Comrades
Faşizme Karşı Omuz Omuza (A)Patras/Yunanistan

Suruç ile Dayanışma Pankartı (Yunanistan)

TÜRKİYE’DE ÖLDÜRÜLEN KARDEŞLERİMİZİ UNUTMAYIN

Pankart, Suruç Türkiye’de cihatçı ISIS tarafından 32 devrimcinin öldürülmesi dolayısıyla anarşist grup “huzursuz at” tarafından Patras (George Esperos)’a asıldı.

ROJAVA İLE DAYANIŞMALyon/Fransa

Suruç katliamını ve TC’nin operasyonlarına karşı Lyon’daki Türkiye Konsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde yoğun polis ablukası vardı.Sofya/Bulgaristan

26 Temmuz 2015 – 30 kişilik bir grup anarşist Sofya’da (Bulgaristan)Türk Büyükelçiliği önünde AKP hükümetinin kürtlere yönelik baskı ve operasyonlarına, polislerine ve Suruç’ta katledilen anarşist ve devrimciler anasına bir protesto gösterisi düzenledi. Konsolosluk önünde “Kobani, Rojava, kavgaya devam ediyor”, “Katil Tayyip” gibi sloganlar atıldı. Eylem sırasında jandarma eylemcileri abluka altına aldı.İsrail-Filistin

Dün, Ahdut -Birlik- (Filistin/İsrail) adlı anarşist grup, Türkiye konsolosluğu karşısında, Rojava’daki devrimcilerle dayanışmak için bir eylem düzenledi. TC’nin PKK’ye yönelik saldırılarına son vermesi için ve TC’nin IŞİD’le olan işbirliğine karşı çağrıda bulunduk. Rojava ve Suriye Kürdistanı’ndaki cesur devrimciler ve siyasi avantajlar TC’ tarafından engellenmemelidir!Eskişehir/Türkiye
Geçtiğimiz hafta Suruç’ta gerçeleşen katliamda hayatını kaybeden anarşistler (Alper Sapan, Evrim Deniz Erol, Medali Barutçu, Serhat Devrim) için geçtiğimiz günlerde Anarşi İnisiyatifi’nin yaptığı uluslararası eylem çağrısı kapsamında bugün Ankara, Yalova, İstanbul ve bir çok şehirden yola çıkarak Eskişehir’e gelen anarşistler bir eylem gerçekleştirmek istedi. Ancak polis ablukası ve saldırısıyla karşılaştı. 17 anarşist gözaltına alındı.İstanbul/Türkiye

Barış Bloku’nun gerçekleştirmek istediği ancak valilik tarafından yasaklanan Barış Yürüyüşü eylemi Aksaray’da gerçekleşti. Polis ablukası ve baskısı altında gerçekleşen eyleme katılan anarşistler üzerinde Alper Sapan, Evrim Deniz Erol ve Medali Barutçu’nun fotoları bulunan dövizler taşıdılar.

Daha fazla bilgi için: Sosyal Savaş

* Dünya’nın farklı bölgelerinden uluslararası dayanışma eylemleri geldikçe haberi güncelleyeceğiz.
** Derleme hazırlanırken A-BLOK ve çeşitli sosyal medya sayfalarından faydalanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code