Viyana’da anti-faşist eylem

csm_viyana-fasist-eylem-AA_7a6257c8f9Viyana’da ırkçı-faşist bir gösteriye engel olmak isteyen eylemciler polis saldırısına uğradı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, göçmen düşmanı eylem düzenleyen ‘Viyana Kimlik Hareketi’ adlı faşist grup, anti-faşist güçlere karşı polis tarafından korumaya alındı. Özellikle göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı 10. Bölge’deki Columbusplatz Meydanı’nda toplanan ırkçılar, “Göçmenler dışarı!”, “Yeni sığınmacı istemiyoruz!” ve “Bu ülke bizim!” sloganları atarak nefret saçtı.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen yüzlerce anti-faşist ise ırkçı gösteriyi engellemek için aynı bölgede bir araya geldi. “Müslümanlar ve göçmenler hoş geldiniz!” ve “Naziler ve ırkçılar dışarı!” sloganlarını haykıran anti-faşistler, faşist göstericilerin yolunu kapadı.

Polis ve faşistler el ele
Irkçıları koruma altına alana Avusturya polisi bunun üzerine ırkçı gösterinin güzergahını değiştirerek eylemi sürdürmek için çabaladı. Bunun üzerine anti-faşistler polis bariyerleri üzerinden atlayarak faşistlere müdahale etti. Çıkan çatışmada 6 kişi yaralanırken polis de anti-faşistlere saldırdı ve 10 kişiyi yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. Polis saldırısına karşı “Viyana polisi ırkçıları koruyor!” sloganı atıldı.

Faşistler, bir süre daha gösterilerine devam ederek polis nezaretinde metroya bindirildi.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code